Skocz do zawartości
Reflexip

Blednące mizerne koralowce

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam pytanie odnośnie koralowców. Akwarium kręci się około 4 - 5 miesięcy. Oświetlenie 3 x LED Aquael, 9000, 10 000 i 15 000 aktyniczna.

Koralowce niestety wyglądają mizernie, tracą kolor. Jednego dnia otwierają się, drugiego cały dzień są zamknięte. Obsada poza koralowcami to 2 błazenki, 1 parasema, 2 pseudanthiasy , dwa kraby i 3 ślimaki. Akwarium 100l. Temperaturę trzymam na poziomie 25 stopni. Najgorzej ma się sarcophyton, wiem że bywa grymaśny, mam go już około 1.5 miesiąca. Na początku się otwierał i wyglądał świetnie, a teraz już bardzo rzadko wyciąga jakiekolwiek polipy i jest strasznie blady. Co robić ? Czy to wina oświetlenia ? Zmienić oświetlenie ? Na jakie ? Załączam zdjęcia dla podglądu.

IMG-0422 (Medium).JPG

IMG-0423 (Medium).JPG


Testy wykonano przy użyciu Tetra 6in1 + Tetra NH3/NH4

Zasolenie 1.024
Temperatura 25,6
Kwasowość / zasadowość (pH) 7,8
Twardość węglanowa (KH) 6
Amoniak (NH3/NH4) 0
Azotyny (NO2) 0
Azotany (NO3) 0
Fosforany (PO4) Nie mierzono
Chlor (Cl2) 0
GH (Sól wapnia, Magnez) 12
Jod (I) Nie mierzono
Stront (Sr) Nie mierzono

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn może być wiele, a po tych informacjach jakie podałeś to nawet ciężko strzelać...

Podaj jakie masz parametry wody, metodę prowadzenia i dopiero wtedy będzie można zacząć rozmowę:)

edit: Byłem przekonany, że nie masz wyników testów, ale jednak są. Wersja mobilna forum chyba domyślnie ignoruje wyświetlanie stopek

Edytowane przez CzaQ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm te testy 6 in 1 to pewnie paskowe - bardzo mało dokładne, lepiej je zmienić na bardziej sprawdzone testy Salifert, Colombo, ReefAnalitycs.

Kh 6 to trochę mało, mogą być znaczące braki w Jodzie oraz w żelazie z racji tego że masz sporo glonów. Podmianki robisz ? ile i na jakiej soli, może być też ogólny brak mikroelementów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia przetestowane kilka razy. Wymień 20L wody, po trzech dniach wymień znowu  15 i po następnych trzech 15, tak żeby w krótkim czasie wymienić połowę wody w akwa ale nie gwałtownie. W przyszłym tygodniu mi podziękujesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony bo za dużo palisz bialym a kh6 to raj dla glonow i sinic


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej soli prowadzisz akwarium? Podmiany regularne?

KH i NO3 podbij. KH na 7. NO3 przy miękkich dobrze jak jest chociaż wykrywalne. Przy zerze mogą grymasić korale. 

Zasolenia jesteś pewien? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nic nie podbijaj bo test paskowy możesz sobie w buty wsadzić. Sprawdź zasolenie, nie wiemy czym mierzysz, jak spławik to do znajomego albo do sklepu i porównaj. Tak jak pisze @volf podmień większą ilość wody (tylko najpierw upewnij się, że zasolenie masz OK) i kup testy na NO3 PO4 i KH normalnej firmy, bo na chwile obecną te będą Ci potrzebne


7764_7979.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie używałem paskowych testów. Dzisiaj użyłem salifert'a na PH i faktycznie za niskie na poziomie 7.6 - 7.7, więc pewnie KH też nisko. Używam Reef  Buffer'a Seachem, zobaczymy czy pomoże zrobię podmianki tak jak mówicie, co do soli używam Aquaforest Reef Salt. Zasolenie 1.024 na spławiku. Kupię jeszcze testy NO3 PO4 i KH, dam znać jak po tym. Jak ktoś jeszcze jakieś uwagi ma to śmiało, przyjmę każdą krytykę.


Testy wykonano przy użyciu Tetra 6in1 + Tetra NH3/NH4

Zasolenie 1.024
Temperatura 25,6
Kwasowość / zasadowość (pH) 7,8
Twardość węglanowa (KH) 6
Amoniak (NH3/NH4) 0
Azotyny (NO2) 0
Azotany (NO3) 0
Fosforany (PO4) Nie mierzono
Chlor (Cl2) 0
GH (Sól wapnia, Magnez) 12
Jod (I) Nie mierzono
Stront (Sr) Nie mierzono

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zalecam brak czynności (szczególnie tych manewrów z chemicznym obniżaniem/podnoszeniem czegokolwiek) do czasu nie zbadania testem morskim (Salifert, Colombo, AF) parametru Kh i CA, ewentualnie NO3.

Większa podmianka (jak to sobie kiedyś zapamiętałem kogoś słowa) "prostuje zbiornik". Mnie ta czynność już raz tyłek uratowała.

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno, co do filtracji, niektórzy twierdzą że przy żywej skale wystarcza odpieniacz i heja - wszystko się buja. Ja mam dość zaawansowaną filtrację. Mam tak: dwie grubości gąbek jako mechanicza filtracja -> ceramika -> węgiel -> zeolit -> balle -> wata i na końcu stoi odpieniacz. Odpieniacz po tygodniu zbiera dość sporo "syfu". Ogólnie podmianki robię raz w tygodniu.  Duża przeginka z tą filtracją?


Testy wykonano przy użyciu Tetra 6in1 + Tetra NH3/NH4

Zasolenie 1.024
Temperatura 25,6
Kwasowość / zasadowość (pH) 7,8
Twardość węglanowa (KH) 6
Amoniak (NH3/NH4) 0
Azotyny (NO2) 0
Azotany (NO3) 0
Fosforany (PO4) Nie mierzono
Chlor (Cl2) 0
GH (Sól wapnia, Magnez) 12
Jod (I) Nie mierzono
Stront (Sr) Nie mierzono

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Reflexip napisał:

A jeszcze jedno, co do filtracji, niektórzy twierdzą że przy żywej skale wystarcza odpieniacz i heja - wszystko się buja. Ja mam dość zaawansowaną filtrację. Mam tak: dwie grubości gąbek jako mechanicza filtracja -> ceramika -> węgiel -> zeolit -> balle -> wata i na końcu stoi odpieniacz. Odpieniacz po tygodniu zbiera dość sporo "syfu". Ogólnie podmianki robię raz w tygodniu.  Duża przeginka z tą filtracją?

A może koralowce porostu gloduja. Jak zrezygnowałem z odpieniacza to moje miekasy dostały kopa.  Dokarmiasz czymś??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sypię niczego typowo dla koralowców, ogólnie do akwarium sypię co drugi dzień mrożonkę, z Sekstetu Morskiego.


Testy wykonano przy użyciu Tetra 6in1 + Tetra NH3/NH4

Zasolenie 1.024
Temperatura 25,6
Kwasowość / zasadowość (pH) 7,8
Twardość węglanowa (KH) 6
Amoniak (NH3/NH4) 0
Azotyny (NO2) 0
Azotany (NO3) 0
Fosforany (PO4) Nie mierzono
Chlor (Cl2) 0
GH (Sól wapnia, Magnez) 12
Jod (I) Nie mierzono
Stront (Sr) Nie mierzono

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęć wnioskuję ,że jest to akwarium z koralami miękkimi więc jeśli chcesz żeby było dobrze to usuń całą tą rozbudowaną filtrację pozostań tylko przy odpieniaczu.

Druga sprawa ten zbiornik jest cały czas w fazie dojrzewania świadczą o tym glony na skałach i szybie generalnie każda podmiana w Twoim zbiorniku to zaburzenie równowagi biologicznej której w Twoim zbiorniku jest jak na lekarstwo. Jednak żeby nie strzelać z armaty musisz ustalić podstawowe parametry czyli KH,CA.MG,NO3 

Jeśli się okaże , że są w normie wówczas zrób podmianę wody nawet sporą ( dwie podmiany po 25% objętości zbiornika ) później przez pewien okres nie rób żadnych podmian aż zbiornik się ustabilizuje to znaczy  złapie równowagę biologiczną ( znikną glony ). Jeśli światło nie jest za mocne dla korali wówczas się pootwierają i zbiornik będzie tętnił życiem i cieszył oko właściciela :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem u siebie ledowe lampy Aquaela 2 x Marine i 2 x Actinic Retrofit 18W i miałem podobny problem z koralami co Ty, po wywaleniu 2 sztuk Marine i dołożeniu 4 lamp ATI T5 39W problem zniknął i dziś korale wyglądają na prawdę świetnie.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.