Skocz do zawartości
morszczuk

wapno 180 ( edycja -wapń 180 )

Rekomendowane odpowiedzi

Gość laszek
Jeśli chodzi o dozowanie Ca to mi kalkulator z metody DSR pokazuje że na swoje 500l powinieneś podać około 480g chlorku wapnia dwuwodnego (CaCl2*2H2O) i tą dawkę musisz rozłożyć na co najmniej 13 dni. 
W kalkulatorze dsr nie ma uwgzlędnionych roztworów nasyconych czasem?

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Aqua Calculator - http://www.aquacalculator.com

Wedlug niego - 7dni ze 180 do 320 po 36,7g dziennie (257g) 

i ze 320 do 420 - po 36,7g dziennie przez 5 dni (183g)

Razem 440g CaCl2 x 2H2O 

Te 36,7g w 500l ma podniesc o Ca o 20mg/l czyli ze 180mg/l na 200mg/l 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, laszek napisał:

W kalkulatorze dsr nie ma uwgzlędnionych roztworów nasyconych czasem?

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

Kalkulator DSR podaje dwie wielkości. Jedną wielkością jest czysty proszek CaCl2*2H2O i tą wartość podaje w gramach (g). Natomiast drugą wartość podaje jako ml i jest to roztwór nasycony rozpuszczonego CaCl2*2H2O w rodzie RO.

57 minut temu, VDR napisał:

Polecam Aqua Calculator - http://www.aquacalculator.com

Wedlug niego - 7dni ze 180 do 320 po 36,7g dziennie (257g) 

i ze 320 do 420 - po 36,7g dziennie przez 5 dni (183g)

Razem 440g CaCl2 x 2H2O 

Te 36,7g w 500l ma podniesc o Ca o 20mg/l czyli ze 180mg/l na 200mg/l 

No to mniej więcej to co ja podałem z kalkulatora DSR. Tylko ja jako wartość docelową przyjąłem 440 Ca. Dlatego u mnie jest trochę więcej i o jeden dzień dłużej.


Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
23 minuty temu, pumba07 napisał:

Kalkulator DSR podaje dwie wielkości. Jedną wielkością jest czysty proszek CaCl2*2H2O i tą wartość podaje w gramach (g). Natomiast drugą wartość podaje jako ml i jest to roztwór nasycony rozpuszczonego CaCl2*2H2O w rodzie RO.

No to mniej więcej to co ja podałem z kalkulatora DSR. Tylko ja jako wartość docelową przyjąłem 440 Ca. Dlatego u mnie jest trochę więcej i o jeden dzień dłużej.

Po co "kalkulator" zrobiony przez kogoś? Przecież ten "kalkulator" to zwykły arkusz kalkulacyjny. Te obliczenia są bardzo proste. Lepiej policzyć to samemu i mieć pewność.

W wodzie oceanicznej nie ma 440 mg/l jonów wapnia ale jest 400 mg/l. Do zrobienia 500 litrów wody morskiej potrzeba 554,5 g 2 wodnego chlorku wapnia. Jeśli w zbiorniku masz 180 mg/l jonów wapnia to test został źle zrobiony, akwarium jest masakrycznie zaniedbane albo w wodzie do podmian stężenie było o wiele niższe niż być powinno. Ja bym przed zrobieniem czegokolwiek upewnił się że pomiar opisuje rzeczywistość. Czyli trzeba zrobić serie przynajmniej 3 pomiarów za pomocą nowego testu. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, nanokaczor napisał:

Po co "kalkulator" zrobiony przez kogoś? Przecież ten "kalkulator" to zwykły arkusz kalkulacyjny. Te obliczenia są bardzo proste. Lepiej policzyć to samemu i mieć pewność.

W wodzie oceanicznej nie ma 440 mg/l jonów wapnia ale jest 400 mg/l. Do zrobienia 500 litrów wody morskiej potrzeba 554,5 g 2 wodnego chlorku wapnia. Jeśli w zbiorniku masz 180 mg/l jonów wapnia to test został źle zrobiony, akwarium jest masakrycznie zaniedbane albo w wodzie do podmian stężenie było o wiele niższe niż być powinno. Ja bym przed zrobieniem czegokolwiek upewnił się że pomiar opisuje rzeczywistość. Czyli trzeba zrobić serie przynajmniej 3 pomiarów za pomocą nowego testu. 

Niestety nie wszyscy są tak biegli w chemii jak ty, co oczywiście się tobie chwali. Dlatego wtedy przydają się takie kalkulatory. Ja na przykład z chemią mam problemy dlatego takie kalkulatory to idealne narzędzie dla mnie.  Wydaje mi się że większość forumowiczów miałoby problem z policzeniem "na piechotę" ile trzeba dodać danego związku żeby uzyskać jego odpowiednie stężenie w wodzie morskiej. A tak przy okazji, to jak zacząłeś liczyć ile trzeba dodać tego chlorku wapnia to mógłby dokładniej wyjaśnić temat, ponieważ z twojego opisu nie potrafię dokładnie wywnioskować co się jak liczy.

23 minuty temu, VDR napisał:

440Ca to bedzie 2 dni wiecej po 36,7g - czyli 73g. 

Chyba się pomyliłeś, nie 2 dni więcej tylko 1 dzień więcej czyli 36,7g więcej. Ponieważ miedzy 420Ca a 440Ca jest różnica 20 a dziennie podnosimy o 20, więc jeden dzień dłużej, więc 36,7g więcej czyli ostatecznie 476,7g (według Twoich obliczeń). Ja podałem z pewnym zaokrągleniem czyli 480g.


Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co wymyślać koło na nowo skoro już ktoś je zrobił. Tyle razy Konrad pisałeś by sobie upraszczać a nie komplikować. Wpisuje wartość, klik i mam. Kalkulator znam od 8-9 lat ? Używam, sprawdza się więc nie widzę sensu liczyć na piechotę. To tak jakbyś mnie namawiał do liczenia na liczydłach albo na kartce albo w pamięci kiedy na biurku leży kalkulator.

Co do pomiaru - pisal ze robil 2 razy i wyszlo mu 180, a pomiar w kostce 30l - 450. 

Wiec jesli test jest do bani i ma w baniaku 500l wiecej  niz 180 to w kostce 30l ma kosmos ;) Bo róznica 270mg/l to dosc duzo.

@pumba07 - dokładnie tak, brawo za spostrzegawczość. Choć i tak  każde wyliczenie jest obarczone faktem, że wody może być mniej, lub więcej, nie uwzglednia normalnego zużycia przez życie w baniaku itd. Wiec warto korekty robić na bieżąco.

I jeszcze jedno - coś pisał o klarowaniu się wody - nie wiem co robił - ale czy jest szansa, że mu się ten wapń nie wytrącił ? To 180 to naprawdę mało, natomiast Mg wysokie jest zastanawiające. 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nie miałem pomysłu ile tego wapnia zapodać , wiec doszedłem do wniosku , że gdy się żle czuje ( a tak się pewnie czuje moje akwarium ) , to gdy przyjmę setkę , czuję wyraźną poprawę :) zapodałem więc setkę w akwarium ... ( 100ml rozpuszczonego CaCl2*2H2O = około 40g czystego ) czyli niewielka różnica . dziś to skoryguję i podłączę pod pompę .

dzięki za odpowiedzi .

warto inwestować w Hanna ? lepsze toto od " kropelkowych" ?

 

 

Edytowane przez morszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje pytanie: jak sie to robi, zeby wapn obnizyc do 180 mg/l ? :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Stani napisał:

Pozostaje pytanie: jak sie to robi, zeby wapn obnizyc do 180 mg/l ? :D

Może chciał ktoś ratować zbiornik i zamiast solanki podmienił na rodi. Widząc co się dzieje zaczął podnosić solą bez minerałów dodając coś w stylu kh plus i mg plus. Przeliczył pewnie jaki to koszt i nie dodał już ca plus, to sprzedał zbiornik. No i chyba kolega go kupił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzmi bardziej spiskowo niż chemtrails ;P  A może po prostu kupujący zawalił sprawę a nie od razu kierować spisek w sprzedawcę ? Na zdjęciu pierwszym raczej nie wygląda jakby baniak mial zaraz umrzeć. 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa zaczyna się wyjaśniać.  Kupiłem nowe testy ( od starego zgubiłem odczynniki nr 2,  za parę miesięcy znajdę u dzieciaków w zabawkach) i wychodzi na to,  że wapnia mam grubo ponad 500 ( w ciągu ostatnich dni podniosłem wg kalkulatora o 40 )  Jak by nie było,  źle w drugą stronę. 

Edytowane przez morszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Dnia 6.02.2018 o 21:53, morszczuk napisał:

Saliferta . w kostce 30 l pokazał mi 450

To teraz w tej 30 ile masz? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, fresz33 napisał:

To teraz w tej 30 ile masz? :P

Dobre pytanie. Kostka w w pracy. Sprawdzę jutro.  Szkoda że zginął odczynnik od starego testu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To popłynąłeś jak ja. Dobiłem do 650 na starym salifercie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, fresz33 napisał:

To teraz w tej 30 ile masz? :P

Nie dawało mi to spokoju,  więc poszedłem.  W kostce 650

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hahahaha to tak samo jak u mnie i też salifert. Ja nic nie robię. Podmianami cotygodniowymi po trochu będzie spadać. Ps do kiedy termin ważności saliferta był? Bo mój do 08/2018 otwarty początkiem listopada 2017

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dla syna czytasz co kolega pisze?:p czy tak na pałę lecisz?:p napisał jasno że "coś" zgubił hehe a to "coś" czyli jego brak przekłamywało test.

Tak w ogóle to Wy robicie testy z głowy nie posługując się instrukcji?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, fresz33 napisał:

Dla syna czytasz co kolega pisze?:p czy tak na pałę lecisz?:p napisał jasno że "coś" zgubił hehe a to "coś" czyli jego brak przekłamywało test.

Tak w ogóle to Wy robicie testy z głowy nie posługując się instrukcji?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Hehe tak czytałem a potem o tym zapomniałem,  pamiętając moją wpadkę z przed tygodnia :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.