Skocz do zawartości
lapsiak84

Jakość skaly RRR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Powiedzcie proszę posiadacze skały RRR jaka powinna być jej jakość po zakupieniu.

 

Z tego co się orientuję skala powinna być wolna od materii organicznej. Tymczasem na mojej skale którą dostalem są jakieś suche resztki glonów, zarówno zielonych jak i brunatnych. Jakieś błoto. Nawet małże.

 

Załączam zdjęcia. Bo może wymyślam.

 

e4766028cbaa548f7e1e99b9d853a5e1.jpg583e41c8a74567afadf8dd724f1d5f7f.jpg2844b787a7500820e9028c5fb71c66ac.jpg8a6eed67a47cb989f1b0da4c26a311f3.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak wygląda ta skała.

Po wyprodukowaniu przechodzi proces moczenia, wystarczy wejść na stronę producenta i poczytać.

"Once the Real Reef Rocks are created, they go through a pre grow-out preparation. This pre grow-out freshwater curing process lasts for a minimum of 12 weeks. Once the rock has completed the curing process, it is then transferred to saltwater grow-out for a minimum of 12-16 weeks. Our marine grow-out facility consists of large 3,000 and 10,000 gallon fiberglass raceways in our climate controlled greenhouses. It is in these filtered closed system raceways that Real Reef becomes a biologically active aquarium rock. It is from these grow-out raceway systems that Real Reef is prepared, packed and shipped to distributors and retailers worldwide."

http://realreefrock.com/how-it-is-made-and-grown


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja była fioletowata. Kilka elementów organicznych było (jakas przyschnięta euphyllia), lecz bez żadnego glona. Skałę wymieniłem po 10-ciu miesiącach gdyż nie mogłem opanować kh które wydzielała skała. Po zmianie na żywą wszystko działa jak należy. Po trzech miesiącach wsadziłem acry z powodzeniem. Wcześniej wszystkie twardziele padały max w dwa miesiące. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyglądała tak samo. Wymocz ja przed włożeniem i wyszczotkuj. U mnie miesiące po zalaniu znajdowalem jakieś źdźbła pływające w akwarium i do dziś trafi się jakaś kulka styropianu raz na jakiś czas. Mimo to dojrzewanie przebiegło bardzo łagodniei nie miałem z nią większych problemow. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym polecacie kleić RRR?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, dla syna napisał:

Moja była fioletowata. Kilka elementów organicznych było (jakas przyschnięta euphyllia), lecz bez żadnego glona. Skałę wymieniłem po 10-ciu miesiącach gdyż nie mogłem opanować kh które wydzielała skała. Po zmianie na żywą wszystko działa jak należy. Po trzech miesiącach wsadziłem acry z powodzeniem. Wcześniej wszystkie twardziele padały max w dwa miesiące. 

U mnie kh trzyma się w granicy 9.

Teraz, lapsiak84 napisał:

Czym polecacie kleić RRR?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

CX5. Kupisz w Bobi  


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płukanie oczywiście w żywej wodzie ze zbiornika (nie w RO).

Skała super, nic nie chłonie, nie oddaje.

Mam 50kg od pół roku. Było trochę błotka, opłukałem wodą z podmiany, lekko szczoteczką do zębów osady oczysciłem i trafiła do zbiornika. Małe dojrzewanie na początku ale teraz jest super. Żadnych problemów czy skoków parametrów, kh od zawsze niezmiennie 7.8, przy podmianach na soli, która ma 9.

Jeszcze 20 kg muszę dołożyć i będzie to RRR.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do klejenia też polecam CX5 z Ceresitu. Można kupić w każdym większym markecie budowlanym (ja kupowałem w Castoramie). Tylko przy klejeniu tym klejem pamiętaj że on szybko wiąże, dlatego szykuj go sobie w małych porcjach. 


Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie skała super . Dojżewanie przebiegło praktycznie niezaóważalnie . Zbiornik ma już rok i w życiu nie wystartował bym na innej skale . A co do wyglądu to moja wyglądała tak samo jak u Ciebie . Jak dla mnie najlepsza skała na rynku . Pozdrawiam

Swoją kleiłem cx 5 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to super. Już mnie uspokoiliście, bo miałem już następną porcję kupić Marco Rocks. Ale chyba odżałuję tych pieniędzy i kupię RRR :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości. Co myślicie o połączeniu w akwarium skały RRR i Marco Rocks?

Chodzi mi o to ze podobno MR jest naturalna wiec bardzo porowata. I pewnie więcej życia się tam wytworzy.

Czy nie bawić się w to?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 7.02.2018 o 12:02, Darek85 napisał:

U mnie kh trzyma się w granicy 9.

A dozujesz KH ??

Mi też wydaje się że skała oddaje KH bo nie mogę zejść poniżej 10

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 9.02.2018 o 12:39, MaciejK napisał:

A dozujesz KH ??

Mi też wydaje się że skała oddaje KH bo nie mogę zejść poniżej 10

 

Nie dozuję niczego. Ostatnie pół roku eksperymentuję z solą. Startowałem na TM ProReef, potem kilka podmian na BlueTreasure, a teraz AF Reef Salt.

Przejrzałem notatki i od zawsze KH trzyma się w granicy 9-9,7 (salifert). Ostatni pomiar 9,7. Nie uważam to za problem. Mam przewagę LPS, z SPS tylko jedną Milkę, Xenię i kilka szczepek Zoa. Poza Zoasami które grymaszą od początku reszta rośnie aż miło.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że coraz częściej zdarza się że na rrr kh jest podniesione. Tu macie moje przeboje i rok w plecy z życia baniaka 

 

A tak swoją drogą to spsy czują się lepiej przy kh poniżej 8. Najlepiej 7-7,5 kh wtedy jest wypas. Widzę to też po swoim zbiorniku

Mogę dodać że jak skała rrr pojawiła się na rynku to nie było z nią problemów. Dopiero od ponad roku słyszę, że zdarzają się z nią problemy. A temat powiem że jest śledzony przeze mnie na różnych forach gdyż zaciekawił mnie mój problem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, dla syna napisał:

Widzę, że coraz częściej zdarza się że na rrr kh jest podniesione. Tu macie moje przeboje i rok w plecy z życia baniaka 

 

A tak swoją drogą to spsy czują się lepiej przy kh poniżej 8. Najlepiej 7-7,5 kh wtedy jest wypas. Widzę to też po swoim zbiorniku

Mogę dodać że jak skała rrr pojawiła się na rynku to nie było z nią problemów. Dopiero od ponad roku słyszę, że zdarzają się z nią problemy. A temat powiem że jest śledzony przeze mnie na różnych forach gdyż zaciekawił mnie mój problem. 

RRR jak by nie było jest skałą produkowaną. Ktoś to wymyślił i rzucił na rynek. Ludzie zadowoleni więc kolejni zaczęli stosować. Popyt napędza podaż. Coraz więcej ludzi zaczęło ją robić i jakość skały spada. 

Dziś każdy pisze ze ma RRR ale gdzie i przez kogo robiona to nikt nie wie.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zdjęcia z resztkami glonów mam w głowie myśl, że chyba coś jest jednak nie halo... Czytałem dość dobre opinie na Reef Central; z tego co się orientuje RRR jest oparta na patencie zarejestrowanym w USA; producent oferuje dwa a w zasadzie 3 opcje.... RRR sucha; RRR mokra (ta o której ktoś tutaj wyżej wkleił anglojęzyczny tekst o procesie jej powstawania) oraz tzw cured.. która tez jest mokra... jednak oczyszczona...W USA raczej bez problemu wysyłają w syroboxach mokrą skałę... dlatego też producent podaje... aby jej nie moczyć tylko od razu wsadzić do baniaka... Z racji tysięcy kilometrów... w Europie... byłem pewien, że sprzedają suchą RRR... która nie powinna wyglądać tak jak na Waszych zdjęciach... Uważam, że ktoś sprowadził do nas tą mokrą... która wyschła... i teraz sprzedaje... Nie wiem co myśleć; Chcę kupić ta skałę.. jednak te kilka sklepów w Polsce sprzedaje skałe na kilogramy... i uważam, to za błąd... chciałbym kupić karton... RRR pakuje skałę w kartony po około 25kg i są one fabrycznie zaklejone ich taśmą. Gdzie to w Polsce dostać... Ktoś sprowadza to u nas z Kalifornii? Kolejna rzecz... to właśnie podróbki... widziałem skałę o nazwie Man Made Rock; albo Fidżi Rock.. czy jakoś tak... która jest tańsza... ktoś kto nie miał w ręku skały.,.. będzie miał problem w odróżnieniu oryginalnego produktu od wynalazków z Tajwanu i podobnych. 

BTW; cena suchej RRR w Polsce jest adekwatna do tej mokrej zasiedlonej przez bakterie... Tutaj tez moim zdaniem.. ktoś nas w balona chce zrobić...

Czy ktoś z forum, ma większą wiedzę o tych wszystkich szczegółach? Ktoś się wypowie; moze mnie poprawi? Ktoś wie, gdzie kupić oryginalne pudło RRR, którego nikt nigdy nie otwierał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem swoje 10kg rrr w @CoralHouseskała była zapakowana w styrobox,  owinięta w amerykańskie gazety i wilgotna.  Zero problemów przy starcie, zero życia na niej, bez zmian parametrów itp. Szczerze i z całego serca mogę polecić. Napisz do nich albo zadzwoń a pewnie dostaniesz całe pudło bez otwierania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, dadario napisał:

Ja kupowałem swoje 10kg rrr w @CoralHouseskała była zapakowana w styrobox,  owinięta w amerykańskie gazety i wilgotna.  Zero problemów przy starcie, zero życia na niej, bez zmian parametrów itp. Szczerze i z całego serca mogę polecić. Napisz do nich albo zadzwoń a pewnie dostaniesz całe pudło bez otwierania. 

Ooo dzięki za info. Na takie info czekałem. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja RRR kupowałem u Krzyśka  Tryca super skała. Rok będzie w maju. Zero problemów. Nie kleiłem jej bo ona fajnie się zaczepia. KH na poziomie 7,6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć; Odświeżam temat z kwietnia; nie jest jeszcze taki stary.

@lapsiak84 Czy możesz nam napisać jak "sprawuje" się skała? oraz jak przebiegło dojrzewanie?

Zmiana akwarium przeciągła się w czasie, ale w końcu stoi większe szkło już w domu. W najbliższym tygodniu chce zamówić skałę. Jestem zdecydowany na RRR, ale mam pewne wątpliwości, to co źródła zakupu. Sprzedawcy niechętnie chcą cokolwiek o skale powiedzieć. 

Po raz kolejny prześledziłem stronę producenta z USA. Znalazłem zakładkę  Dealer Support; gdzie firma daje konkretne instrukcje sprzedawcom RRR. To mnie zaniepokoiło.

Oni chcą aby sklepy/hurtownie przechowywały skałę w swoich zbiornikach. I tylko proszą aby nie mieszać skały z żywą skałą. A kto kontroluje jakiś tam sklep lub hurtownię, gdzie trzyma skałę przed wysłaniem jej do np. Polski? Zostaje tylko wiara w uczciwość, że skała była moczona w osobnym obiegu bez glonów, wirków, aptasi… co po zdjęciach z  lutego od @lapsiak87 wydaje się nierealne.  Stąd na skale ze zdjęć resztki glonów, małży...

Chcę kupić około 35kg łącznie. Pewien polecany tutaj sklep, nie ma jej na magazynie, choć strona mówi coś innego; skała jest na zamówienie. Nie chcieli powiedzieć z jakiego Państwa jest zamawiana. Dodatkowo posiadają tylko bryły, choć obiecali wystawić też na stronie  shelfsy na których zależy mi najbardziej... ale minęło około 10 dni... shelfsów  nie ma na stronie nadal.  Polecany Pan Krzysztof T. odpisał mi, że shelfsów w sprzedaży nie mają. Ciekawe dlaczego? Inny sklep, który również ma na stronie tą skałę i nawet shlefsy… na zapytanie, czy na pewno są dostępne i jaki jest przybliżony czas realizacji... zamilkł.

Co o tym myślicie? 

Kupowanie syntetycznej skały, która przez 12 tygodni moczyła się w słodkiej wodzie, następnie 12 - 16 tygodni (tak podaje producent) była ożywiana w ich zbiornikach w szklarniach w USA, następnie zapakowana poleciała do Europy, dajemy na to do Niemiec, tam przeleżała w jakiejś beczce kolejna np. 2 miesiące, następnie sklep ją dla mnie zamówił do siebie, następnie przesłał mi? Co to może być z takiej skały? To prawie jak żywa nieodgazowana? 

Ktoś się wypowie?

 

 

 

 

 

 

 

rrr.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt się nie wypowiedział, bo temat przeleciał w eter. Dla potomnych dokończę jednak historię zakupu skały RRR.

Reefshop bez owijania w bawełnę napisał mi wprost, że skała była mokra w USA, w czasie podróży wyschła... zostaje tylko papier owinięty wokół każdej bryły... Plus za szczerość.

Zatem, wiedząc że skała będzie i tak martwa praktycznie obojętnie gdzie ją zakupie w Polsce; postawiłem na niższą cenę i sławę Pana Krzysztofa T.

Zamówiłem 20kg. Skała jest już u mnie.

Poniżej zdjęcia jednego z kawałków. A na nim siano ze starych glonów.

________________________________________

Uważam, ze opisy tej skały w polskich sklepach zostały dodane metodą kopiuj wklej. Kiedyś jeden sklep pokusił się o przetłumaczenie opisu na język polski i już tak zostało na wieki w polskim Internecie. Chodzi głównie o wytłuszczone zdanie z trzema wykrzyknikami, aby skały  nie moczyć w wodzie RO/DI!!! Owszem producent tak podaje, jednak tyczy się to skały, która jest zasiedlona bakteriami.

Nie wyobrażam sobie, że włożę tą skałę do wody i będzie mi siano pływać w akwarium!

Dodatkowo skała się bardzo kruszy i jej stan wizualny oceniam na czwórkę. 

Jak już, oczyszczę skałę ze starych glonów i śmieci to jednak liczę, że akwarium będzie wyglądać dobrze. Nie sądzę jednak aby obeszło się, bez normalnego dojrzewania. Znając mojego pecha to jeszcze mogę się jedynie spodziewać, że akurat dostałem kawałki, który będą się rozpuszczać  i podniosą KH w kosmos (już ktoś tutaj opisywał takie problemy). Oby nie.

Aha; Grzegorz.k na samym początku tematu napisał: "Dokładnie tak wygląda ta skała." Potwierdzam, tak wygląda. Ale nie powinna!

 

 

20180906_165718.jpg

20180906_165710.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. To co ja mogę powiedzieć o tym produkcie to od początku jak się znalazł u mnie nie mam żadnych zastrzeżeń. Parametry ok. Po ok. trzech tygodniach pierwsze życie bez większych strat. Pierwsze dwa zdjęcia są z grudnia 2017. Kolejne po ok. 6 miesiącach. No i udało mi się bez trawnika na skale [emoji846] jedynie to ten wychodowany przeze mnie z briareum. [emoji6]
Pozdrawiam. Paweł 6efda8f2b1688dbc93a54516ce10d5ed.jpg2e4e78493c58d99fab3e890f6076e3df.jpgf0ee342f16d8b53483f5200ec0e563f3.jpg09c2813a5b89a9e999f602e832106522.jpg

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31437363_1724116504322187_8454518821527486464_n.jpg.6a009abb30cf63caa4bf4081873d2a60.jpg

 

Dla mnie ta skała jest ekstra, ja do niej i tak podszedłem po swojemu czyli normalnie płukałem. Żadnych plag na razie nie ma.


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Wasze zdjęcia. Napawają optymizmem, że u mnie też będzie tak dobrze jak u Was. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.