Skocz do zawartości
lapsiak84

Jakość skaly RRR

Rekomendowane odpowiedzi

Kończąc temat skały chcę jeszcze napisać kilka zdań; Domówiłem 10kg shelfsów i też nie wyglądała na zbyt czyste. Nie zdecydowałem się na wsadzenie skały bezpośrednio z pudła do akwarium. Wrzuciłem całą skałę na tydzień do RO/di + mocny cyrkulator. Wczoraj ją wyciągałem i układałem. Żałuję, że nie zrobiłem zdjęcia wody jaką wylewałem do kibelka... była bardzo brudna a na dnie było był lekko z litr piasku/mułu? We wodzie pływało pełno resztek glonów. Myślę, ze dobrze zrobiłem. Wydaje mi się też, że sklepy powinny zmodyfikować swój opis skały wykonany metodą kopiuj-wklej.

Kończąc załączam kilka zdjęć jak to wyszło. Skała rzeczywiście dobrze się układa, myślałem, że CX5 będzie potrzebny, ostatecznie tylko 2 kawałki są sklejone reszta nie bo nie ma takiej konieczności. Efekt rzeczywiście jest dobry. (trochę mega fioletowo na zdjęciu, bo ciężko zrobić zdjęcie pod LEDami) Zaczynam lać wodę powoli...

Pozdrawiam.

skała.jpg

skała2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może  zapytam w tym temacie jak zbiorniki  na tej skale RRR ?

Widzę  że parę osób w tym temacie z powodzeniem prowadzi zbiorniki, można zapytać o relację  jak się sprawuje?

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez okres prawie dwóch lat trzeci raz przeniosłem skałę do większego akwarium .Pierwsze dojrzewanie bez plag i problemów ,później za każdym razem dokładałem skały kupowałem z różnych źródeł (gdzie było najtaniej).Nie wiem co to glon moje ślimaki nie bardzo mają co jeść.Podczas dokładania skały wcześniej moczyłem w beczce z cyrkulatorem   i wodą z podmianki 2-3 tygodnie lejąc bakterie ,po tym okresie szczoteczka małe czyszczonko z pozostałości błota i papierów w które są zawinięte skały i to tyle.Skała nie powoduje wzrostu po4 czy KH nie rozpuszcza się jedyna plaga jaka mnie meczy to ślimaki osiadłe:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Kris S napisał:

Nie wiem co to glon

Pytania dodatkowe: co masz w sumpie i jakie dawałeś bakterie po każdej przekładce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Reefbos napisał:

Pytania dodatkowe: co masz w sumpie i jakie dawałeś bakterie po każdej przekładce?

W sumpie nie mam nic specjalnego kulki maxspecta,siporax,żywą skałe.Aquaforest Life Bio Fil ,bazuje na bakteriach stability seachema,jednak przy każdym starcie dodaje ampułke Prodibio.Woda Rodi po żywicy pokazuje mi 005.Mam wrażenie że pod tym względem mam farta i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Kris S napisał:

W sumpie nie mam nic specjalnego kulki maxspecta,siporax,żywą skałe.Aquaforest Life Bio Fil ,bazuje na bakteriach stability seachema,jednak przy każdym starcie dodaje ampułke Prodibio.Woda Rodi po żywicy pokazuje mi 005.Mam wrażenie że pod tym względem mam farta i tyle.

a możesz dodać jeszcze w jakich ilościach masz skałę, kulki itp


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Efendi napisał:

a możesz dodać jeszcze w jakich ilościach masz skałę, kulki itp

Akwa mam 500l plus sump 160l na ten litraż 2kg maxspecta,siporax 8 litrów.life bio fil dwa opakowania nie pamiętam po ile one są pakowane ,zywej skały 6-8kg.No3 i PO4 bliskie zera.Skały w akwarium mam 33kg.

Edytowane przez Kris S (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam tak . W sumpie mam różną skałę, akurat RRR nie mam. Ale jest ogromna różnica między skałą naturalną a skałą syntetyczną. Na Marco rock, którą uważam za dobrą skałę jest dużo życia, gąbki rurówki itd. Ale na naturalnej życia jest zatrzęsienie. Tyle samo w akwarium, w tym samym miejscu, w tym samym obiegu a różnica kolosalna. Mam wrażenie, że w skale naturalnej jest sporo organizmów, które potrafią drążyć w niej tunele, do których wnika woda, bakterie itd. W syntetycznej tego nie ma.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Kris S napisał:

na ten litraż

To chyba potwierdza tezę, że przy RRR konieczne są dodatkowe, pewne siedliska dla bakterii. Ty masz ich wiele. Przy nich mółbyś  zamiast RRR użyć i brukowców. Nawiązuję tu do wcześniejszej dyskusji w innym temacie dot. przydatności RRR jako siedliska dla bakterii.
 

@Efendi- chyba jasność w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Reefbos napisał:

To chyba potwierdza tezę, że przy RRR konieczne są dodatkowe, pewne siedliska dla bakterii. Ty masz ich wiele. Przy nich mółbyś  zamiast RRR użyć i brukowców. Nawiązuję tu do wcześniejszej dyskusji w innym temacie dot. przydatności RRR jako siedliska dla bakterii.
 

@Efendi- chyba jasność w temacie.

Teraz hasło cyt: Cechuje ją dużą porowatość nabiera innego znaczenia:) 


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A jest fajna bardzo dobra sprawdzona i tania marco rocks nawet cięta, można wybierać do koloru do wyboru. Mi tak sklep akwarystyczny24 wybrał kawałki ułożył kompozycje przesłał zdjęcie zaakceptowałem i wysłali. A obróbka wstępna wyglądała tak że trochę ją opłukałem pod kranem i sru do akwarium heh bez żadnych moczeń i tym podobnych.

https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/marco-rocks-skala-koralowa-cieta-naturalna-sucha-skala-do-akwarium-rafowego-morskiego-i-slodkowodnego-3762

@human_87 już dawno na forum nie był pomimo że jest moderatorem, pewnie walczy ze skałą w ukryciu :P

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Reefbos napisał:

To chyba potwierdza tezę, że przy RRR konieczne są dodatkowe, pewne siedliska dla bakterii. Ty masz ich wiele. Przy nich mółbyś  zamiast RRR użyć i brukowców. Nawiązuję tu do wcześniejszej dyskusji w innym temacie dot. przydatności RRR jako siedliska dla bakterii.

Tu muszę się z tobą zgodzić za każdym razem bazowałem na sumpie z jego zawartoscią którego nie zmieniałem tylko jest ze mną od początku przygody z morskim.Skała nigdy nie zarosła mi glonem,tylna szyba czasami jakims glonem przez 3-4 tyg. pozniej czysciłem raz i nigdy nie wracało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.