Skocz do zawartości

gornimar

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Odpowiedzi dodane przez gornimar


  1. #229442 slawomirdyl :

    gornimar

    A co się dzieje przy 12-15 mm jakie szkło polecisz i jaki silikon ?

    Silikon zdecydowanie czarny. Raz, że mniej sprzyja rozwojowi glonów pod spoiną, a dwa, że zgodnie z tym, co wiem od starych wyjadaczy w klejeniu dużych zbiorników, statystycznie znacznie lepiej niż przezroczysty rozprowadza się po szkle i zgodnie z badaniami nadaje się do klejenia wyższych zbiorników - co dla akwarystów realnie przekłada się po prostu na długowieczność zbiornika.

    Akwarium ze szkła 15 mm jest już wystarczająco kosztowne, że tu bez wahania zastosowałbym opti, przy mniejszych zbiornikach nie wiem, czy nie wolałbym jednak przeznaczyć różnicy na jakąś literaturę albo atlas zwierząt rafowych.


  2. Mam sporo do czynienia ze szkłem i napiszę tak:

    float może być bardzo różnej jakości i różnic się zabarwieniem w zależności od producenta, opti-white jest niezaprzeczalnie jaśniejsze od zwykłego szkła float, ale niech ktoś spróbuje postawić obok siebie dwa akwaria: jedno optiwhite, a drugie float, ale OBA SKLEJONE CZARNYM SILIKONEM - zapewniam, że skórka nie będzie warta wyprawki. Wszyscy, którzy tak zachwalają opti, które jest znacznie droższe, zazwyczaj nie uwzględniają tego, że zbiorniki klejone są wtedy silikonem przezroczystym, bo przy czarnym efekt jest raczej wątpliwy... (nie mówię tu o bardzo dużych akwariach z grubego szkła, gdzie rzeczywiście warto zastosować opti).

    Aby porównanie miało jakąś wartość, trzeba by postawić obok siebie oba akwaria klejone silikonem czarnym, albo oba przezroczystym - zapewniam, że wielu entuzjastów opti mogłoby się nieźle zdziwić, jak silikon wpływa na postrzeganie szkła..

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.