Skocz do zawartości

dale

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    4 279
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Odpowiedzi dodane przez dale


  1. Lampę UV chciałem odpalić ze względu na ospę jaka się pojawiła. Niezależnie od cyjano. Chemiclean jest skuteczny, ale z uwagi na ograniczenia w obrocie, paru cwaniaków na nim zarabia, nie chcę u nich kupować. Wolę wziąć Cyjano Rx, z tego co wiem, to jest to samo. U mnie dawniej też działało.


  2. W jaki sposób najlepiej ustawić cykl świecenia lampy UV i dozowania KZ Cyjano Clean? Dozuję KZ na cyjano, razem z Coral Snow. Z uwagi na obecność ospy, chciałem włączyć lampę UV. Z tego co czytałem KZ CC zawiera szczepy bakteryjne (poprawcie mnie, jeśli się mylę). Jak byście ustawili cykl świecenia, aby był najskuteczniejszy, be z przerywania kuracji KZ (czy ta kuracja nie ma sensu przy lampie UV) ? A może zamiast KZ, równolegle z lampą zastosować inny preparat na cyjano? Chemiclean/Cyjano RX ?


  3. Najwidoczniej :) 

    Może spróbuj inną drogą... może wprowadź jakąś modyfikację w refugium, wymuszającą ruch tafli wody? żeby ten film się nie tworzył, a jeśli już chcesz wstawiać kolejne urządzenie pobierające prąd, grzejące wodę itp... słowem komplikować system, to może jakaś pompka wymuszająca ruch wody w komorze? Może nie cyrkulator, tylko nawet prosty filtr gąbkowy, z deszczownicą skierowaną na powierzchnię wody w przeciwprądzie?


  4. W dniu 23.03.2024 o 18:43, Seweryn_ napisał:

    full optiwhite

    Jak na oryginalne Opti to trochę za bardzo zielonym kolorem bije na zdjęciu. Ale to typowa praktyka firm, uzywają zwrotu "szkło typu optiwhite", czyli o obniżonej ilości związków żelaza (jak dobrze pamiętam). No ale przy tej wielkości przeszkadzać nie będzie.

    Właśnie dlatego ja zamawiałem w Szczecinie :).


  5. Ja mam obecnie kulki w szerokiej przegrodzie, też tam zbiera sie detrytus, co jakiś czas przy zatrzymanym obiegu mieszam je i podmieniam wodę. Kiedyś miałem ceramikę w filtrze na złoża zraszane od Twistmana, tam był fajny patent, bo co jakiś czas podawałem porcję porcję gravel cleanera i złoże było białe. Filtr pracował na by-passie.


  6. Zbiornik, zbiornikowi nie równy :) być może te rozgwiazdy mają różne temperamenty... przy 800l ja bym spróbował, w sytuacji gdybym miał plagę. W najgorszym razie spróbował podkarmiać mrożonymi pokarmami (widziałem mrożone wężowidła, może by podeszło...).  Podobnie miałem z konikami morskimi, sporo pisano i ich wymaganiach żywieniowych czy problemach. U mnie obecnie pływa 5 szt. z drugiego zakupu (ponad 2 i pół roku), pierwsze dożyły ponad 3 lat. Cały czas aktywne i zdrowe. Mimo że źle karmione i za dużo w baniaku...

    Jerzy, masz niebagatelne doświadczenie, przemyśl samemu temat. Może warto spróbować?

     

    ps. witam ponownie po długiej nieobecności :)


  7. Jerzy, trzymam kciuki, ale miej je na oku - u mnie białobrody dorastał z obsadą od czterech centymetrów do ok. 14 i z dnia na dzień zaczął męczyć hepatusa, do tego stopnia że poszedł do dużego basenu u znajomego (białobrody niestety - bałem się że nawet jak wydam hepatusa, to czepi się innych, a mam jeszcze zebrosomę ...)


  8. Nie ważne który kadzor rządzi, jeden dobry i drugi lepszy.

    Ważne że kiedy można było iść w energię ze źródeł odnawialonych i ludzie panele zadzęli stawiać, spadły zyski jedynej i słusznej spólki, no i trzeba było coś z tym zrobić.

    A ludzie i tak zapłacą. Ale spokojnie, do wyborów niedługo. A na jesieni będą dożynki...


  9. 23 godziny temu, Alcoholik napisał:

    Na pewno się sprawdzi, najlepsze są projekty diy

    Ale dobrze zaprojektowane i zrobione, a tu widzę przynajmniej jeden błąd który sięzemści za jakiś czas - wadliwie wydrukowana rura zasilająca.

    17 godzin temu, Jacek56 napisał:

    Totalne bzdury wypisujesz pan.

    Nie tak do końca. Na kanwie filtra powinny narastać glony niższe, ale te niktowate mają to do siebie że się roznoszą. Ja bym ich nie szczepił. Glony i tak zaczną naraswtać same.


  10. Tego akurat nie mam, jedynie miałem w rękach. Jest to spora lampka jak na swoją funkcję, bez sterowania. Nic nadzwyczajnego. A w Twojej lampie nie ma takiej opcji? Bo sporo ledowych ma funkcję oświetlenia nocnego. Możesz też na allegro u różnych sprzedawców zamówić np. pasek niebieskich ledów w obudowie, przez całą długość akwarium. dodatkowo, do takiego paska można zastosować ściemniacz do ustawienia właściwej mocy.

    ps. tunze chyba też robiło coś takiego - oświetlenie nocne.


  11. Też mam taką lampę, świeci nad konikarium o podobnej długości, aby boki były doświetlone, wisi około 20 cm ponad wodą, tyle że ja mam szerszy zbiornik i koronę, więc u mnie światło nie ucieka na boki.  Dlatego mam w miarę doświetlone akwarium. Natomiast e drugim mam trzy ethereale. Różnica w równomiernym rozkładzie jest zauważalna, nie przeszkadza, ale jest zauważalna.

    16 godzin temu, kokomag napisał:

    Ja jumpa mialem w baniaku 55x35x35 (dlugxszerxwys) i nie moglem zarzucic lampie ze swieci punktowo

    Może nie miałeś porównania na żywo?

    Oczywiście w porównaniu do takiego kessila czy innych lamp tego typu, maxpect ma lepszy rozkład światła.

    Nie zapominajmy że w takich baniakach (niskich) ideałem było by równomierne pokrycie całości zbiornika jednakowym poziomem oświetlenia. A tego się nie da zrobić bez kompromisów (np. wyżej podwieszona lampa i większa moc).


  12. Do tak szerokiego baniaka, nie brał bym ani jumpa ani innego punktowego źródła światła. zauważ że aby doświetlić boki, doświetlasz też przód i tył poza zbiornikiem, lampa wisi relatywnie wysoko i aż się prosi o osłony/odbłyśniki na przód i tył.

    Zauważ że masz tylko 30 cm głębokości, potrzebujesz światła przestrzennego, a nie silnego, dlatego ja bym jednak spróbował iść w lampę opartą na taśmach led, albo modułach cree, ale dużo, różnych i sterowanych. Albo dwa jumpy blue.

     


  13. 10 minut temu, JerzyB napisał:

    Co Ty mówisz to nie możliwe.

    Jest to możliwe przy tzw. napędzie idlerowym, to znaczy, silnik ma gumową rolkę, która jest dociskana do powierzchni włókniny na rolce brudnej, no i wtedy będzie zawsze nawijał taką samą ilość włókniny.

     


  14. 15 godzin temu, JerzyB napisał:

    Zobaczysz jak się będzie przewijać . Myślę , że już od połowy rolki ( nawet wcześniej )  nie będzie nawijało tylko brudu , ale też  czystą włókninę . W ciągu tych 20sek. co nastawiłeś.

    Masz rację, jest to problem nad którym też się zastanawiałem. Moim zdaniem, można by zastosować trzy rozwiązania:

    - elektronikę do sterowania, która by albo zmieniała czas wraz z kolejnym przewinięciem, albo połączona z czujnikiem odbicia światła i sprawdzała kiedy cały brud zostanie wyciągnięty z wody.

    - wałek do ciągnięcia włókniny i brudny koniec spadający do jakiegoś pojemnika, wymagało by to odcinania co jakiś czas i opróżniania pojemnika.

    - czyszczenie szpuli zbierakowej dużo częściej, np po każdym centymetrze wzrostu średnicy.

    Jednak czujnik przepływu i jakiś sensowny czas pracy wydaje się rozsądnym kompromisem.


  15. 8 godzin temu, Negu napisał:

    2. Jaki może być maksymalny poziom wody w sumpie 

    W razie zaniku napięcia, na zasadzie naczyń połączonych, spada woda. Na pewno z komina - do granicy rury powrotu (jak masz sitko na dnie komina, spadnie cały komin) i cofa się woda z układu powrotu (rury), oraz z baniaka - do wysokości zanurzenia rury powrotu do akwarium - chyba że masz sprawne odpowietrzenie na powrocie, ale to może zarosnąć i się przytkać....

     


  16. 14 godzin temu, JerzyB napisał:

    A dlaczego wg. Ciebie brudna włóknina nie może moczyć się ? Ja mam na dwóch wył. pływakowych , i mimo to nigdy cały bród się nie przewinie.

    Dlatego że brud będzie się rozpuszczał i uwalniał nutrienty do wody. Przecież nam chodzi o usunięcie brudu z wody, jak najszybciej.


  17. 8 godzin temu, Ariel napisał:

    @dale  te twoje maxspecty ciche są ? Mam teraz jump blue i nic nie słychać.  Z App mialem problem z polączeniem pierwszej lampy , ale potem zero problemów. 

    Tak, nie słyszę kiedy pracują wentylatory (a mam 3 szt) , tak samo w jumpie (tylko ja mam wersję normalną. Dodatkowo, w etheralach wentylatory wygodniej się czyści, jest lepszy dostęp.


  18. 7 godzin temu, khazad93 napisał:

    Ty nie byłeś sceptykiem jeżeli chodzi o te nowe lampy od PS? Co zmieniło Twoje zdanie?

    Nadal jestem - bo nie przemawia do mnie pasywne chłodzenie i praca elektroniki w tej temperaturze, ale staram się być obiektywny, bo z jednej strony są moje "fobie" a z drugiej wyjaśnienia producenta poparte długą gwarancją. A to coś znaczy.

    Natomiast co do maxspectów, te dadzą ładny neutralny kolor, dadzą cieplejsze odcienie, bez problemu, natomiast nie dasz rady bez redukcji białego koloru uzyskać bardzo wyraźnej dominanty niebieskiej (tzn. białe na 100% i niebieskie na 100% nie dadzą efektu przepalenia niebieskim), czy efektu fluo - znanego z niektórych zdjęć różnych akwariów. Natomiast przy radionach i PS już tak, bo one z samej natury mają mniej białego.


  19. Dwa maxspecty etherale pokryją taki obszar bez problemu i równomiernie. Tak samo dwie nowe lampy Pacyfic Sun. tak na pierwszy rzut oka. To są lampy modułowe, wielopunktowe, dają równomierne światło. Różnią się nieco barwą. W mojej ocenie maxspecty są bardziej neutralne, naturalne, natomiast na lampach PS można łatwiej podbić niebieskie kolory. Co, kto lubi. Wynika to z proporcji ledów. Obie lampy są godne polecenia, maxspect to sprawdzona konstrukcja, PS nowatorska, z chłodzeniem pasywnym, ale z gwarancją na 5 lat na ledy, więc również należy brać ją pod uwagę.

    ps. wymiana świetlówek co 3-4 miesiące to trochę "overkill" no chyba że masz super wrażliwe korale na światło, ale wtedy należało by je wymieniać partiami. (nie wiem czy są takie korale)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.