Jump to content

dla syna

Szlachta Morska
 • Content Count

  2481
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by dla syna

 1. dla syna

  Urlop

  Najdłużej zostawiłem akwarium na 12 dni. Bałem się o babkę kopiąca że będzie bez papu bo ona wiecznie chuda była. Jak wróciłem to akwarium było o niebo ładniejsze, nic nie padło, a babka gruba jakby bąka połknęła. Piasek czyściutki jak nowo włożony. Chyba głód ją zmusił do kopania i się nażarła. Bo wcześniej niby kopała a tak to tylko czekała na mrożonki.
 2. To u Ciebie jaki mają kolor bo na zdjęciu w mroku ciężko wyczuć? Wydaje mi się że to samo https://jadwigamorska.pl/lysmata-kuekenthali-rozmiar-4-5-cm.html Pigment nieco może zmienić się przez micro w wodzie.
 3. Chyba Lysmata kuekenthali bo wundermani ma chyba lekkie paski wzdłuż. W każdym razie obie są często kupowane na aiptasie.
 4. Kh 11 to za wysokona twardziele. Mi przynajmniej przy takim kh nie rosły a z czasem leciały. W okolicach 9 było już dużo lepiej a obecnie trzymam 7,5. Ślimaki to ciężko powiedzieć czy padają czy np jakiś plaziniec ich nie dopada, albo wessało jod, stront itp. Wtedy ślimaki też mogą mieć ciężko. Bez icp można wysnuć duuuuzo teorii.
 5. Ślizgi nie tyle glony co film bakteryjny skubią. Jeśli na szybach nie masz zielonego nalotu w ciągu 48h to bał bym się że może być niedożywiony. Jeśli tego nalotu jest rzeczywiście mało, czyść szyby rzadziej. Ważne żeby coś zdążył skubnąć. Może być tak, że masz zbyt dużą pralkę w baniaku i rzuca się na glony kiedy woda stoi.
 6. Wg icp u mnie wpływ na intensywną czerwień ma potas i bor oraz niskie fosforany.
 7. Norbert, ale kolory masz ładne. Czemu Chcesz zmian kolorów na koralowcach? Jakiś konkretny kolor chcesz podbić?
 8. Czas iinfuzji do 99h min 0,1ml. To odpowiada ok 2 kropel na tydzień. Tu raczej nie będzie znaczenia czy kropla spadnie we wtorek czy w środę. U mnie jod utrzymywał się przy tym na poziomie 60-70micro wg icp. Mniejsze dawki aby były powtarzalne to sprzęt już innej technologii w oparciu o wtryski rozbijając kroplę na mniejsze cząsteczki zbudowane z ceramiki aby nie wchodziły w reakcję z płynami. Niestety ceny zaczynają się od nastu tys zł.
 9. Ja bym lał ballinga po równo aż uzyskał bym właściwą wartość jednego (który pierwszy) z trzech macro (ca, kh, mg). Pozostałe niedobory podniósłbym plusem od np af. Wtedy równowaga jonowa zostanie zachowana. Oczywiście lać powoli aby nie było buuum
 10. Z tą dokładnością to nie jest tak do końca. Producenci pomp w danych mają podziałkę niby 0,1ml ale jak dzwoniłem po serwisach to już inna gadka. Informacje pojawiały się typu "nawet pompa za 5k PLN nie daje takiej gwarancji bo gazowanie płynów" itp itd. Przerabiałem temat kropelkowania jedynie co dało radę to pompa infuzyjna strzykawkowa. Taka pompa używana na allegro często się zdarza za mniej niż 800zł. I patrząc na ceny rynkowe to dokładność do kosztów jest bez porównania. Dla takiej pompy wysokość podnoszenia, długość przewodu, temperatura, gazowanie nie ma żadnego znaczenia. Minus taki że jedna pompa to jeden kanał. Dla przykładu nowa za 1000pln https://allegrolokalnie.pl/oferta/pompa-infuzyjna-strzykawkowa-micrel-mp-mlh Używki chodzą za 50% wartości. Tylko trzeba czaić na ofertę.
 11. Ja robię icp. Wychodzi taniej jak koszt soli. Dwa wiaderka kosztują 130zl (zuzycie dwumiesięczne). Icp 80zl co dwa miesiące. Nawet jakbym kupował sól w największych opakowaniach to nie zjadę poniżej 100pln. Gdybym icp robił co 3 miesiące to już w ogóle taniocha, ale nie chcę ryzykować bo niedawno miałem przesiadkę i jeszcze nie ogarnąłem całkiem baniaka, ale kwartalne icp są w zasięgu. Muszę przyznać że autor tematu w szafce ma pięknie jak w kościele
 12. @Alfik1980 czemu mnie nie ma? Ja potwierdzałem obecność oraz zaliczka została opłacona. Coś się stało?
 13. A nie masz jakiegoś kraba który mógł podgryźć i się trochę stopa podpsuła?
 14. Samo kh np kh plus od af. Tester mnie wyprzedził
 15. To może być efekt pierwszego wzrostu glonów wapiennych. Wysysają kh i stront. Nie znam zbiornika ale u mnie tak było przy wszystkich moich startach w okolicy 2 miesiąca. Dlatego producenci ballingow mówią aby podbijać samo kh bez strongów aby nie rozwalić równowagi jonowej.
 16. Mi pasuje, byle nie weekend wcześniej bo będę u ciapatych.
 17. Ja bym nie robił zmian poza odstawieniem strontu na miesiąc i powrót do dozowania w dawce o połowę mniejszej a jod odstawił bym na dwa miesiące a później dozował bym tyle ile wychodzi u Norberta przeliczając na właściwy litraż. Reszta jest git.
 18. Czyli odpowiadało by to co u mnie pokazuje icp. Stęźenie wygląda wg dozowania na zbliżone ze sklepowymi produktami. Dozujesz ok 3 krople tygodniowo na taki litraż jak u mnie i masz 0,04 a ja podaje 4 krople tygodniowo i mam 0,055-0,06. Dobrze wiedzieć. @=Fresz=przyznaj się ile tego lejesz? i na jaki litraż?
 19. Iodion brightwell aquatics. Ponoć stęźenie porównywalne do af tylko w butelce 250ml. Z lugolem krąży wiele mitów że tam znajduje się jod między innymi który jest szkodliwy dla zwierzaków oraz taki który jest właściwy. Czeski film jak do tego podchodzić. Ja wolałem nie ryzykować i kupiłem z przeznaczeniem do akwarystyki.
 20. I okazało się że przyczyna jest inna niż się mogliśmy spodziewać. Jod będzie się ulatniał ok 2 miesiące sam. Stront czasowo nie mam pojęcia, ale przez miesiąc bym go nie dodawał. Potem dozował bym go o połowę mniej niż do tej pory. Wracając do jodu, ja Dozuję 4 krople tygodniowo na 250l w obiegu i utrzymuje się na poziomie 55-60micro. Z tym glinem to raczej jakiś środek na po4 albo w osmozie się dostaje. Ale Glin nie wpływa na kondycję korali w takiej ilości jak jest. Ogólnie wyniki są nawet niezłe poza tym jodem i strontem.
 21. Masz ją źle ustawioną. To tak jakbyś świecił dla zbiornika słodkiego. Ja ma ustawione 90% kanał B i C oraz 45% kanał a i d. Wg ustawień producenta odpowiada to barwie 18k dla koralowców lps, sps. Czyli odwrotnie ja u Ciebie. Kanał B i C mam ustawiony mocniej niż A i D.
 22. Jaką metodą prowadzisz zbiornik? Powiem tylko że zasolenie 38ppt nie wpłynie na kondycję i zachowanie korali. Szybciej bym powiedział że jakiś inny pierwiastek lub związek ma znaczenie. Co do obniżenia zasolenia to sprawa prosta tylko sposób jest nieco uzależniony od metody prowadzenia zbiornika aby zrobić to w miarę łagodnie.
 23. U mnie test wysyłam dzień 1, dotarła dzień 2,wyniki testu dostępne dzień 3. Tak jest w moim przypadku od 6 ostatnich testów.
 24. Dodatkowo zauważyłem że wzrost jodu nie jest liniowy. Początkowo przybiera wolno (jakby koralowce go pochłaniały/buforowaly) a później przy tej samej dawce następuje przyspieszony wzrost. Tam nie masz zerowego jodu, a jeśli zrobiłeś dzień/dwa dni wcześniej podmianę 20% to wartosc 15u jest całkiem realna. A co do problemu Dextera nie ma co narazie wróżyć. Poczekajmy na icp bo przyczyn może być mnóstwo.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.