Skocz do zawartości

palaeo

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    151
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez palaeo


  1. Oo, dziękuję, to konkrety!

    A jak się dozuje NaOH? KH usiłuję podnieść i powoli mi się podnosi (wczoraj 7.3) - nie było mnie dwa tygodnie i mimo ustawienia na wzrost ok. 0,1 dziennie drastycznie spadło, więc zabawa jest od nowa... Korale trochę lepiej wyglądają, mimo, że fosforany wywaliło w kosmos (0,30) - nie wiem czemu, bo nic nie zdechło...


  2. 7.8-7.9 to najwyższy pomiar jaki mam, pod koniec dnia. Teraz mierzyłem tuż przed zapaleniem światła i wyszło 7.4-7.5 - masakra jakaś (a przecież refugium ma zapalone światło!). Miernik pH nowy, płuny kalibracyjne 4.0 i 7.0 mierzy z dokładnością do 0.1.

    Do tego jakoś dramatycznie spadło mi KH - do 6.4 (dotychczas było w miarę stabilne 7.5-8.0) - i mimo zwiększenia dozowania w ogóle się nie podnosi. Nie wiem, co się dzieje.


  3. No i jak tam, ma ktoś pomysł na podniesienie pH?

    Napowietrzam już całą dobę, cykl w refugium jest dokładnie zamieniony, zrobiłem dwie podmiany (woda do podmiany ma 8.3) - i w efekcie wieczorem dochodzę do 7.8-7.9.

    Będę wdzięczny za podpowiedzi.


  4. Ja mam Ballinga.

    Prowadzę baniak od ponad 4 lat i nigdy nie sprawdzałem pH. Teraz korale zaczęły mi padać - i właściwie jedynym parametrem, który bardzo znacząco odbiega od normy to pH (zrobiłem ICP Fauna MArin i dopiero wterdy wyszło). Mieszkanie jest regularnie wietrzone, nikt nie pali, a od kilku tygodni dopowietrzam kostką. I jak stało na 7.8 to stoi. Jednej Euphylli już chyba nie odratuję.

     

    A na forum wchodzę jak mam problem, a nie profilaktycznie.

     

    Pozdrawiam!


  5. Czy ktoś może mi polecić jakiś wiarygodny miernik pH?

    Mam prawdopodobnie problemy ze skaczącym pH (według ICP Fauna Marin 7,9 nad ranem), ale miernik, który wypożyczyłem z mojego labu zwariował w słonej wodzie - odebrałem go skalibrowanego (+/- 0.2), w baniaku pokazywał 6.8, a w wodzie RO 9.5.

    Macie jakieś proste sposoby na stabilizację pH? W refugium mam glony, prawie zamieniony cykl dzień/noc, w nocy dodatkowo napowietrzam. Będę wdzięczny za podpowiedzi.


  6. Też nie sądzę, zważywszy, że na bank jeszcze 2-3 dni temu był. Bardziej zastanawiam się, dlaczego go nie ma. Kiedyś mi jeden wyskoczył, ale teraz nigdzie wokół nie widzę.

    Co do majano, to kolega jest profesorem zoologii specjalizującym się w taksonomii Zoanthida i Actiniaria. Orzekł, że to przedstawiciel Actiniidae (tu przepraszam, Majano to też Actiniidae), może Anthopleura sp., albo może coś innego., ale raczej nie Anemonia.

     

     


  7. Dzięki za podpowiedzi.

    Zamontowałem na spływie skarpetę z fizeliną, zwiększyłem obieg, cyrkulację, odpieniacz ustawiłem na mokro. Będę sektorami przedmuchiwał skałę tak, żeby na raz nie wyrzucić zbyt dużo syfu. Caulerpa raczej nie sprawiała probemów (rozrasta się ciągle, regularnie przycinam), jednak w refugium, pod nią rzeczywiście było sporo detrytusu, który zacząłem usuwać wielką strzykawką.

    Co do nieproszonych gości to mam jakieś zielone ukwiały (na obrazku), które zaczynają być inwazyjne (m. in. "spychają" mi sinularię, coraz bardziej się rozastając). Nie wiadomo co to jest (pytałem kolegę, speca od taksonomii ukwiałów) - ale może wiadomo, jak się tego pozbyć?

     

    20230508_143723.jpg


  8. Hej,

     

    dzięki za odpowiedź i podpowiedzi . Zbiornik wystartowany 1 marca 2020, na H2Ocean, po półtora roku przeszedłem na Red Sea niebieską. Suplementacja Ballingiem Aquaforesta, do tego easy booster w sumie 3 ml dziennie, filtr przepływowy z Rowa Phos (mam ciągłe problemy z fosforanami), dawkowanie NO3-PO4 Red Sea i Bacto Balance. Ryby (Borsuk, C. truncatus, P. squammipinnis x 4, A. ocellaris x 2, P. fridmani, P. kauderni, Ch. rostratus), karmienie dwa razy dziennie, obecnie trzy kostki. Rzeczywiście, miejscami detrytus zalega, staram się odciągać pipetą, dwa razy dziennie przedmuchują cyrkulatorami na max, ale to nie do końca daje efekt. Detrytus też zbiera się w refugium.

    PS. Koralowce w górnych częściach (np. Montipory, ale też Duncanopsammia) rosną jak szalone i nie nadążam z przycinaniem.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.