Jump to content

Maniekkkkk

Klubowicz
 • Content Count

  589
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Maniekkkkk

 1. Glony swoją drogą też o tym myślałem ale Ona bądź On ustawia się bokiem i atakuje ogonem ten czyścik , po czym podpływa dumny/na jak paw i pokazuje swoje walory w postaci wielkich płetw .
 2. Środek tygodnia , nie ma że boli przy tego typu filtracji i trzeba zaglądnąć czy wszystko ok Odkąd zalałem to akwarium a to już 11 miesięcy ( jak ten czas leci ) to od samego początku w kubełku mało zbierało się detrytusu ale pewnie to zasługa prefiltra i cotygodniowej wymiany waty filtracyjnej , pomimo dość obfitego karmienia ryb i innych stworzonek . Od jakiegoś czasu system musi poradzić sobie z dodatkową materią w postaci koralowców oraz ich karmienia i jak na razie wygląda to obiecująco a co najważniejsze ta filtracja daje rady ! Ps.zdjecie przed szybkim płukaniem . Nutrienty dalej w ryzach No3 - 10 Po4 - 0.01
 3. To prawda , choć pewne rzeczy już są nieaktualne ze względu na postęp technologii , ale podstaw nie oszukasz i nie ma zmiłuj .
 4. Kup sobie bufor boranowy 9.18 pH i tym kalibruj , nie kombinuj jak chcesz by ci w miarę pokazywał sensowne wyniki ten miernik
 5. A czy węgiel aktywny nie dałby sobie rady z tym równie dobrze ? Jak wiadomo usuwa z wody substancje organiczne , klaruje wodę i niweluje zapach . Ooo dobrze wiedzieć i co sądzisz o tego typu filtracji w akwarium morskim ? Sam jestem ciekawy czy ten trend kiedyś się odwróci i czy fora dostaną drugie życie .
 6. Trochę czytania jest , ale warto poświęcić chwilę http://reefkeeping.com/issues/2006-03/rhf/index.php http://reefkeeping.com/issues/2006-04/rhf/index.php http://reefkeeping.com/issues/2006-05/rhf/index.php
 7. Ozon staje się coraz bardziej popularny z tego co widzę za wielką wodą , ale zdecydowanie jest bardziej agresywny niż stara poczciwa uv- ka , dlatego uważałbym z ozonem bo akwa masz bardzo fajne . A to tak bezpiecznie jest podawać ozon ? Wiem że są reaktory ozonowe ewentualnie podłącza się bezpośrednio do odpieniacza takowy ozon .
 8. @Betijak się ma akwarium , dawno aktualizacji nie było
 9. Kolejny tydzień za mną , system się stabilizuje . Widzę coraz większy pobór kh w tej chwili dozuję już 20 ml na dzień generalnie planuję podbić do wartości soli jakiej używam a jest to 8.5 , Mg oraz Ca bez zmian na podobnych poziomach . Parametry na szczęście cały czas stabilne , po wykonaniu świeżych testów mają się tak Kh - 7.7 Mg - 1410 Ca - 420 Po4 - 0.03 No3 - 10 Ph - 8.15 Zasolenie - 1.025 Wiedziałem że pokolce mają bzika ale że aż tak Od jakiegoś czasu mój ulubieniec Ctenochaetus strigosus uwielbia ''stroszyć się '' widząc magnetyczny czyścik podczas czyszczenia szyb ,wygląda to przezabawnie jak za nim pływa i odnoszę czasem wrażenie ze chce z nim walczyć
 10. Z tego co zauważyłem u siebie to asteriny nie tykają zdrowego korala , w poprzednim akwarium miałem ich masę i krzywdy nikomu nie robiły , zjadały tylko obumierające części koralowców , teraz też ich mam parę i historia się powtarza .
 11. Generalnie producenci szkieł o takich wymiarach i grubości szkła mają wzmocnienia wzdłużne , sam oryginalnie takie miałem w swoim opti secie , ale użytkownicy z czasem użytkowania stwierdzali , że delikatnie im się robi środkiem banan ( przy pokrywach to najlepiej widać ) dlatego niektórzy dmuchając na zimne stosują wzmocnienie poprzeczne by uniknąć tego typu sytuacji . Sam osobiście też z takiego rozwiązania skorzystałem i wkleiłem poprzeczne wzmocnienie .W codziennym użytkowaniu wg mi nie przeszkadza , nawet czasem coś tam kładę gdy coś "majstruje" przy podmianach , jedynie przy wkładaniu skały musisz wziąć pod uwagę że większa bryła może ci nie wejść .
 12. Takie małe laboratorium się zrobiło Mi to wygląda na lampę UV , zobaczymy co właściciel na to .
 13. UV a których koralowce potrzebują nie jest pochłaniane przez szkło a jak już to w znikomej ilości chociaż wątpię , soczewki w lampach z czego masz zrobione ? pochłaniane przez szkło jest UV b , co do konserwacji tego wzmocnienia to fakt będziesz musiał raz za kiedy przetrzeć od dołu by nie zaszło nalotem czy też solą , ale to chwila moment przy co tygodniowym serwisie . W każdym bądź razie producent szkła po coś to wzmocnienie tam zastosował , może tylko dmuchał na zimne .....
 14. Druga edycja 52 tygodnie refowania co piątek kolejny odcinek
 15. to prawda , a najczęściej z zakupem czeka się na ostatnią chwilę
 16. Praktycznie rzecz ujmując system bez dobrej zbilansowanej biologii nie jest zdrowym systemem więc wolałbym uratować jedno i drugie jeśli to możliwe. @Janusz81jaki masz wg sprzęt w akwarium , ile pobiera wat ?
 17. Michał bardziej mnie interesuje co z tą biologią się stanie jak nie będzie mieć cyrkulacji (obiegu wody ), mam na myśli bakterie tlenowe w mediach , bez ruchu wody padną a tego raczej nie chcielibyśmy dlatego myślę , że sump bez cyrkulacji tak długo nie da rady pociągnąć . Co do reszty oczywiście się zgadzam , ruch wody jest konieczny przy braku zasilania . Wszystko zależy jak duże ma się akwarium , teoretycznie przy małym akwarium a mocnej pompie sama obiegówka skierowana na taflę wody powinna śmiało ją natlenić . Generalnie najlepiej by było podłączyć pod Ups obiegówkę , cyrkulator oraz pompę dozującą .
 18. A co z mediami w sumpie przy braku przepływu przez tydzień ?
 19. Generalnie pompa obiegowa to podstawa tak by obieg I filtracja była zachowana , jeśli podajesz ballinga to również dobrze podpiąć pompę dozującą .
 20. 1. coś tam ograniczy ale nie na tyle by to demontować , a dodatkowe wzmocnienie nie zaszkodzi 2. jeśli mata wygląda estetycznie to objedź dokoła silikonem pod kolor stelażu i będziesz miał święty spokój , chyba że całość wymaga wypoziomowania to zostają tylko nóżki 3. pod przelotki na rurę 32 mm otwory w szkle powinny wynosić minimum 43 mm ( przy przelotkach producent podaje minimalny wymiar ) 5. dolewkę zrobiłbym osobno 6. bez pleców będziesz miał lepszy obieg powietrza ale może ucierpieć wygłuszenie i będą dochodzić dźwięki
 21. Jest niedziela są testy kh 7.7 mg 1410 ca 430 no3 10 po4 0.03 ph 8.15 zasolenie 1.025 Balling dalej dozuje w takiej samej ilości jak ustawiłem na początku , jak na razie jest dość stabilnie z minimalnymi wahaniami . Zaczynają się też pojawiać pierwsze stożki wzrostu na prostych sps /ach więc chyba idzie w dobrą stronę .
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.