Jump to content

Pawelo2222

Klubowicz
 • Content Count

  221
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Pawelo2222


 1. 49 minut temu, Słony leszcz napisał:

  Ale właśnie skąd teza, że to z powodu braku nutrientów?

  Stąd, że podałem taki przykład.

  49 minut temu, Słony leszcz napisał:

  Wystarczy je karmić i nutrientów im nie zbraknie.

  Widzisz, co innego mała kostka z kilkoma koloniami, a co innego duży zbiornik upakowany koralami. Czasami samo karmienie nie wystarczy.

  50 minut temu, Słony leszcz napisał:

  Przepraszam, ale nawet nie wiesz, o czym piszesz. Taki Wilkens dekady temu hodował z powodzeniem sps, nawet opracował dla nich reguły suplementacji (które kopiuje większość producentów chemii morskiej obecnie i pewnie ci hodowcy z youtoube też).

  Wiem o czym piszę. Pojęcie "kiedyś" jest względne ;) ale też odróżnij naukowców/biologów od akwarystów/hobbistów ;)


 2. 6 minut temu, Słony leszcz napisał:

  Jak korale blakną/bieleją, to zapewne jest jakaś inna tego przyczyna poza "zerowymi" (w cudzysłowach, bo zerowe wyniki testów kropelkowych to fikcja, zawsze coś jest). Nikt Ci nie poda tak z czapy recepty, dlaczego Ci korale marnieją.

  Nie powiedziałem, że mi korale marnieją tylko zapytałem co Ty byś zrobił w przypadku gdy zerują się nutrienty, przekarmianie nic nie daje, a korale tracą zooksantelle właśnie z deficytu nutrientów.

  12 minut temu, Słony leszcz napisał:

  Co do filmików na youtoube i hodowców z zachodu... Poczytaj (nie koniecznie będą filmiki na youtube:-) jakie korale ludzie kiedyś hodowali (teraz to nawet tego nie kupisz w sklepie żadnym) na "zerowych" parametrach, często na samym odpieniaczu i kalwaser

  Tak, wiem jak kiedyś udało się utrzymać xenię przy życiu to skakali z radości. ;) Nie mówiąc o sps, które były marzeniem każdego hodowcy. ;) 


 3. 1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

  A ja tam nie kumam jednak takiego podejścia. Za niskie nutrienty, to karmisz lepiej ryby czy korale, lub dodajesz ich więcej i się cieszysz piękniejszym akwarium. Jeszcze trochę, to zamiast światła też się będzie jakąś chemię podawało, jakieś atp czy inne cudo z kolorowej buteleczki.

  Przecież balling to też jest chemia czy inne cudo z kolorowej buteleczki, a jednak to podajesz koralom. Powiedz mi w takim razie co byś zrobił, jak pomimo większego karmienia, pomimo zwiększenia obsady dalej parametry się zerują, a korale stopniowo blakną lub bieleją? Nie popadajmy w chemiczną paranoje. ;)

  Druga kwestia to to, że nie wiem czy ktoś zauważył, ale z tego co widzę to większość znanych hodowców z zachodu już dawno odeszła od parametrów zerówek. Wystarczy włączyć youtuba. 


 4. 17 godzin temu, Peniek napisał:

  Tricolor.

   

  9 godzin temu, =Fresz= napisał:

  Tricolor.

   

  5 godzin temu, AnT napisał:

  A.Pikachu

  Dzięki, to nie tricolor, ale chyba mało sprecyzowałem o którą chodzi :) Wrzucam fotę z góry. Z góry nawet widać więcej złotka/pomarańczy, czego wcześniej w sumie nie widziałem.

  IMG_20200817_195833.thumb.jpg.c8d958f6f3f3a4bbccf899d8a9f115d6.jpg


 5. 13 godzin temu, 9866666 napisał:

  Pytanie czy to w sumie przeszkadza?
  U siebie nie zauważyłem niczego złego od kiedy mam szczepkarium. Odpieniacz faktycznie z jednej strony się zaróżowił, ale pracuje tak samo

  W sumie to mi jakoś szczególnie nie przeszkadza, przynajmniej jeszcze. Ale praktyczne to to też nie jest, bo czyści się okrutnie.


 6. Godzinę temu, kiflu napisał:

  Zasadnicze pytanie , czy prowadząc akwarium bez ryb musiałeś suplementować no3 ? co się złego działo, że musiałeś ?

  Oczywiście, że musiałem. Przy dużej masie koralowej po krótkim czasie były zauważalne braki tych związków. Braki NO3 w szczególności widać po lpsach. Nie pompują się tak jak trzeba, a przy długotrwałych niedoborach tracą zooksantele. Ma to też przełożenie na spadek konsumpcji ballinga. Z kolei przy zerowym PO4 acropory potrafią tracić tkankę przy podstawie. Jak dla mnie ważna jest nie tylko stabilność KH, Ca i Mg ale też i NO3 i PO4. Każdy zna swój zbiornik. U mnie to działa, nie mówię, że u każdego będzie działać, ale twierdzę, że nazywanie azotanów "chemią" to lekkie przegięcie. To suplement jak każdy inny.

   


 7. 19 minut temu, kiflu napisał:

  po co lać tą chemię ?

  Już nie przesadzajmy z tym pojęciem "lanie chemii". Budzi to skojarzenia jakby co najmniej azotany byłyby jakimś domestosem czy coś. Gdzie jest granica, że jedne płyny np. balinga nazywamy suplementem, a inne w tym przypadku NO3 nazywamy chemią. Tak jak pisałem, przez prawie 3 miechy prowadziłem akwarium sps/lps bez ryb, na azotanach z butelki. Jak dla mnie dozowanie NO3 to takie samo suplementowanie korali jak balling. Niewątpliwą zaletą dozowania NO3 według mnie jest możliwość dokładnej kontroli ich stężenia w zbiorniku. Najbardziej stabilne NO3 miałem właśnie jak je dozowałem z pompy. Dzięki temu odpieniacza nie skrecałem, bo odpieniacz to nie tylko azotany odpienia. W razie potrzeby zawsze można przecież przestać dozować NO3 i już.


 8. 5 godzin temu, niknik napisał:

  Mam plan kiedyś założyć morskiego holendra tj. same korale, bez ryb i bez "pokarmów". Tylko fotosynteza z wykorzystaniem nutrientów z preparatu.

  Przez 2 i pół miesiąca prowadziłem akwarium bez ryb na NO3 z butelki i fosforanach z reefroidsa. Wszystko żyło i rosło ładnie. Po wpuszczeniu ryb dalej dozuje azotany tylko w mniejszej dawce i też wszystko rośnie.


 9. Godzinę temu, osna24 napisał:

  Cześć,

  Może jakiś odbłyśnik zamontuj na światło z tej strony gdzie pada na odpieniacz.

  Mam lampkę tunze, która jest tuż pod taflą wody, ciężko by było odbłyśnik zamontować.

  28 minut temu, twistman napisał:

  najtaniej i najprościej -  przegrodą pionową z PVC spienionego. Dotniesz ten materiał nożykiem do pożądanego kształtu  i jest bezpeczny w kontakcie z wodą morską.

  Rozumiem, że coś takiego:

  https://allegro.pl/oferta/pcw-spienione-pcv-czarny-reklamy-3mm-50x100cm-plyt-8978975728?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

   

  A czy czarna folia, taka jak na przykład przykleja się na tył akwarium dałaby radę w słonej wodzie? Oczywiście taka bez kleju.


 10. 18 minut temu, ZielonyAmator napisał:

  Trzeba uważać aby płyn do kH był zawsze dokładnie wymieszany. Szczególnie w zimie i czasem warto go lekko podgrzać aby wszystko się rozpuściło.

  Spoko, ale nie pisałem, że był jakiś osad czy coś. Płyn był zawsze klarowny, a przerobiłem sporo butelek. Dodatkowo rozcieńczałem go w rodi, także wymieszany też był dobrze.


 11. 24 minuty temu, jacek_kl napisał:

  A jeśli można spytać ile lejesz ml płynów Tritona i jaki baniak (poj. i jaka obsada korali)?

  Na dzień dzisiejszy leje ok. 105ml/dzień z tym, że 1 i 2 jest rozcieńczony 4-krotnie a 3a/3b 2-krotnie. Zbiornik 425l w obiegu, obsada sps/lps.


 12. Cześć, jak na razie używałem 3 rodzaje ballinga: AF + strongi, ATI PRO i Triton OM.

  AF - na tym startowałem, podstawa działa jak instrukcja przewiduje, strongi to moim zdaniem pomyłka, zawsze miałem braki we wszystkich mikro. Prochy nieco brudne - zawsze zostaje rudy osad w zbiornikach, wapń jest lekko rudy nawet od razu po zmieszaniu.

  ATI PRO - na tym parametry mi lekko pływały, mam wrażenie, że r-r KH działa z lekkim opóźnieniem - KH potrafiło mi rosnąć przez dzień po wyłączeniu dozowania. Dobrze uzupełnia mikro, jedynie co to potas i stront musiałem nieco uzupełniać.

  Triton OM - używam od 2 miesięcy i jak na razie jestem pod wrażeniem. Mega podbija pH (na ati miałem 7,9-8,2 na tritonie 8,3-8,5) dzięki czemu korale dostały turbo do kalcyfikacji. Parametry stabilne, jak z uzupełnianiem mikro dowiem się za miesiąc.


 13. Cześć, zauważyłem, że nowe lampy ai identyfikują porę światła nocnego w zależności od ustawienia kanału moon light. Musisz mieć go przynajmniej na 1% ustawiony wtedy gdy chcesz mieć tryb nocny.


 14. Cześć, 3a i 3b to jest dokładnie to samo. Kiedyś, chyba reef2reef, czytałem jak gość z Tritona się wypowiadał o tym. A rozbito to na dwie części dlatego, bo łatwiej wytłumaczyć ludziom, żeby wszystkiego dozowali po tyle samo, niż jeden x2 więcej niż pozostałe. Ja mam zmieszane razem, nic nie wybuchło.


 15. 9 godzin temu, Arek77 napisał:

  Zastanawiam się tylko czy, regulując czas świecenia światła w refugium można sterować jego wydajnością.

  Można i jest to bardzo przydatne. Przynajmniej u mnie to działa. W tej chwili świecę 6-8h dziennie i jest git.

×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.