Skocz do zawartości

pepe3000

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    59
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez pepe3000


  1. Nie przesadzaj  kolego bo dwa błazny i dwie parasemy maja naprawdę gdzie pływać z resztą parasemy lubią sie chować pomiędzy skałami a w tym przypadku mają gdzie a loretka  i tak siedzi cały czas w wykopanym dołku pod  skałą i jest jej tam świetnie. Jak widac po zdjęciach ryby  i korale mają się świetnie, więc ja bym tak nie demonizował z tą obsadą. :lol:


  2. 2 godziny temu, Sygen napisał:

    Nie napisałeś nic o sprzęcie jaki tam masz odpieniacz,oświetlenie itp.Jeśli ktoś Ci sprzedał takiego korala jak wstawiłeś na zdjęciu to nie napiszę brzydko co o nim myślę,chyba że dostałeś gratis 

    Filtr kaskada  w środku siporax węgiel purigen wata filtracja odpieniacz sera P 130 falowniik, lampa robiona na zamówienie do 50litrowej kostki Sirius Nano dwukanalowa. A tego korala sprzedalii mi w sklepie z koralami koło Krakowa. Właściciela nie bylo a sprzedawca sprzedał mi go mówiac że będzie ok pomimo że powiedziałem mu wszystko o zbiorniku i parametrach. 


  3. 2 minuty temu, Sygen napisał:

    zasolenie w większości jest 1025,ci którzy trzymają acropory często mają większe do 1027 więc 1025 dla Ciebie będzie ok

    A jescze jedno jak spadło mi no3 z 50 do 25 to moze teraz odpuścić podmianki i poczekac treochę aż sie zbiornik ustabilizuję. jedynie dolewka i raz na tydzień 5 ml special lift blend bo mam i tyle.A co do calustrei ,to oczysciłem bardzo delikatnie to cyjano ,trochę nitek z korala poleciało ,zobacze co dalej na razie nic nie wrzucam do obsady poczekam ze dwa miesiące i zobacze co bedzie z tym zyciem w mojej kostce.


  4. 21 minut temu, Sygen napisał:

    To nie jest żaden hejt tylko niestety fakty,zbiornik spsowy w większości jest odbierany jako acropory łatwiejsze i trudniejsze.Oczywiście jak po dojrzewaniu zejdą glony to spokojnie można wprowadzać miękkie,lpsy i łatwiejsze spsy(montipory)ale niestety acropory będą grymasić a te trudniejsze zejdą.Faktycznie jesli zapodamy mnóstwo chemii to po kilku tygodniach można acry wkładać ale chyba bardziej nam chodzi o prowadzenie zbiornika jak najbardziej zbliżonemu ku naturze.

    ok a jak z tym pomiarem u mnie zasolenia.mam sie trzymac na mojej skali 33% czyli daje to wynik 1024?


  5. 5 minut temu, Tomasz Młot - Kwidzyn napisał:

    mam podobną nano rafkę do Twojej. Założona ponad 2 lata temu po likwidacji dużego zbiornika. W tak małym baniaku utrzymanie przez dłuższy czas stabilnych parametrów jest trudne, a już na pewno bardzo trudne na początku. Po 2 miesiącach skup się na razie na miękkasach. Zobacz czy mają przyrosty czy się otwierają. Jakie zabiegi sprawiają że się pompują super, a kiedy marnieją na jakiś czas i siedzą wypompowane. Poznasz swój baniak i wtedy śmiało próbuj z LPS-ami. Wstrzymaj sie na razie z wyminą soli jeśli jeszcze masz zapas, bo szkoda kasy po prostu. Sprawdź czy cyrkulacja jest ok bo LPS nie lubioą za mocnej podobnie jak grzybki, zoantusy i xenia np. Może nie rób jakiś czas podmian, bo cjano w czasie dojrzewania może się pokazać także przy zbyt  "czystej" wodzie, jeśli za często podmieniasz. Częste podmiany powodują tez spory "wysuiew" okrzemków na piasku i skałkach. Ich pozbycie sie jest możliwe dopiero w wyniku pełnego dojrzewania zbiornika. Zanim wprowadzisz trudniejsze koraliki, najpierw wprowadź docelowa obsadę rybek i ustal czy jest ok, jeśli nie to miękkie korale dadzą Ci odpowiedź, a na pewno nie stracisz ich jak lpsów.

    powodzenia i weź koniecznie węgiel :))

    Dzięki :)

     


  6. 37 minut temu, @Beti napisał:

    Nic dziwnego ta sól to Fish a nie na rafe.

     

    Przepraszam Cię z całym szacunkiem, ale wiekszej bzdury nie słyszałam,szkoda ze nie za 2 lata,a sól też nie ma znaczenia jaka? No cóż chyba jednak za mało jeszcze wiem!

    Co to się porobiło...:-)

     

    ja używam   Aqaforest Sea Salt 

    A co do tego zasolenia to prosiłbym o o wskazówkę czy ja dobrze odczytuję czy nie ?  i jaka powinna byc prawidłowa wartośc na moim wskaźniku . Na razie to na moim poście są niepotrzebne przepychanki a ja jestem początkującym i licze na pomoc poprostu :):)

    Postara się jescze raz wykonać dzisiaj wszystkie test colombo i odczytać prawidłowo wynik  robiłem je parokrotnie i nie jestem pewien czy odczytywać wyanik zaraz po zmanie koloru odczynu czy po zmianie barwy na nieco mocniejszy kolor np chodzi o żólty w Kh bo każda dodana krpla pipetą zmienia wynik i ti mogę miec problem z pomiarami dokładnymi.

     

     


  7. 2 godziny temu, @Beti napisał:

    Pierwszą sprawą u Ciebie to błędny pomiar zasolenia  tu masz linka 36ppm to nie 1.024!!!

    https://reefhub.pl/pomiar-zasolenia/

    Co to za sól? Że w tak malym akwarium które ma 2 miesiące po podmianach za czestych,masz wartosci Mg i Ca tak niskie,a kh ponad 9,czy jestes pewny tego wyniku?a czemu nie robisz podmian co 3dni,chcesz na siłę miec dobry wynik no3 czy jak?

    To cyjano napędzane jest tylko częstymi podmianami wody .mimo że akwarium jest w trakcie dojrzewania,zostaw tą wode rób tylko dolewke Ro przynajmniej na jakis czas.

    Można korala troszeczkę przeczyscic pędzelkiem z miękkim włosiem ale bardzo delikatnie aby nie uszkodzić tkanki.

    Edit: oczywiście pipetą też

    Na moim refraktometrze mierze wartość  zasolenia według  PSU  i na ten moment mam 33 %  a powinienem mieć 36% przy D20/20

     

    2 godziny temu, @Beti napisał:

    Pierwszą sprawą u Ciebie to błędny pomiar zasolenia  tu masz linka 36ppm to nie 1.024!!!

    https://reefhub.pl/pomiar-zasolenia/

    Co to za sól? Że w tak malym akwarium które ma 2 miesiące po podmianach za czestych,masz wartosci Mg i Ca tak niskie,a kh ponad 9,czy jestes pewny tego wyniku?a czemu nie robisz podmian co 3dni,chcesz na siłę miec dobry wynik no3 czy jak?

    To cyjano napędzane jest tylko częstymi podmianami wody .mimo że akwarium jest w trakcie dojrzewania,zostaw tą wode rób tylko dolewke Ro przynajmniej na jakis czas.

    Można korala troszeczkę przeczyscic pędzelkiem z miękkim włosiem ale bardzo delikatnie aby nie uszkodzić tkanki.

    Edit: oczywiście pipetą też

     

    refraktometr.jpg


  8. Witam 

    mam problem z caluastreą fluo od czasu zakupu czyli ok 10 dni jeszcze się nie otworzyła i nie chcę się za bardzo pompować a na zdjęciu jak widac pojawił  dziwny brązowy nalot. Reszta korali jest ok.

    Doodam ze akwa ma 50 litrów i ma 2 miesiące (więc jeszcze dojrzewa)

    parametry wody 

    zasolenie  Salnity 33% troche niskie więc stopniowo podnosze do 36% czyli  1024

    tępratura 25 

    No3 25 (nadal wysokie ale  zbiłem z 50 do 25 , od dwóch tyogdni podmianami co 6 dni i w srodku filtra purigen siporax wegiel)

    po4  Test salifetr obecnie 0 (lub patrzone z boku nie od góry to 0,02

    KH 9,2

    Ca 380

    Mg 1275

    Prosze o wskazówki i porade czy koralowi nic nie dolega.

    IMG_20180531_184802 (1).jpg


  9. 8 minut temu, maciej01 napisał:

    Zasolenie podnoś stopniowo do 35%. Można przy każdej podmiance dać trochę więcej soli lub uzupełniać odparowaną wodę solanką zamiast słodką. 

    ok zasolenie stopniowo podniosę Dzięki bardzo za wskazówkę.Może to byc przyczyna ze niektóre korale słabo się pompują.Ale co dalej z tymi glonami ? przeczekać i tylko od czasu do czasu czyścic bo częste oczysczanie szyby mąci wodę, czy działc jakoś ? tak wygląda szyba po 3 godz od czyszczenia :(

    akwa (1).jpg


  10. 21 godzin temu, maciej01 napisał:

    Tropheus to chyba tanganika :). Jak masz refraktometrem i masz zasolenie 1024 to chyba wkradł się jakiś błąd. Refraktometrem pokazuje w Specific Gravity, a prawidłowe zasolenie to w tabelce jest zaznaczone na ciemniejszy niebieski kolor. Możesz mieć za niskie zasolenie. post-14221-0-17989800-1430733230.jpg.c1df2345c5047df6498c1cb0929aac08.jpg

    U mnie ma sie to tak wedle zdjcia prawa strona tam gdzie % to 33 lewa tam gdzie d20/20 1024 nie mam istrukcji do odczytu .Jezeli am zaniskie to moge podnieść do 35 % tylko ajk ? powoli czy np podczas podianki np jutro czy w dolewce  stponiowo (robie co dwa dni)

    refraktrometr.jpg


  11. 11 godzin temu, maciej01 napisał:

    A najważniejsze pytanie, czy ten nalot ma kolor zielony czy brązowy? Bo pojawiają się różne odpowiedzi. Ja wywnioskowałem, że zielony czyli glony.

    nalot jest zielony.

     

    13 godzin temu, dla syna napisał:

    W takim razie zbiornik musi dojrzeć. Co do kh to przeklamuje Ci refraktometr o jakieś 0,5 jednostki ale to nie jest problemem, chyba że skała coś puszcza. Nie wiem co to za ryba tropeus, znam ją ale jako slodkowodną. Musisz napewno lać bakterie (proponuję BioDigest Prodibio, oraz bio-mate od kz) ściśle wg wskazań producenta. Wstrzymaj się z podmianami lub je ogranicz bo akwarium nie dojrzeje. A światło dzienne musisz odciąć, może przyda Ci się częściowa roleta na okno żeby promienie światła nie padały na zbiornik. Co do światła to proponuję stosunek mocy biały/niebieski 1:3. Glony powinny odpuścić po ok miesiacu, chyba że skała będzie trefna. A odpieniacz ustaw tak aby ubijał mokrą pianę (jeden kubek na dzień max dwa i czyścić kubek po kazdym opróżnieniu wtedy działa wydajniej). 

    te tropeusy sie wkradły niechcąco to nawyk z malawi które miłem długie lata

    refraktrometr (mierzę nim zasolonie ,które mam 1024) a kh mierzę Colombo . lałem do tej pory stabilty sachema  ale przestałem od miesiąca  i teraz  raz w tygodniu leje  microbe lift special blend


  12. zasolenie mierzę refraktometrem sól to  Aqaforest Sea Salt

    2 młode błazny (para)

    2 krewetki Lysmata i Wundremani

    dwa tropeusy

    dwa Australium

    dwa małe turbo

    korale to 

    Sinularia sp

    xenia

     kilka zoa

    euphilia

    jeden ukwiał

    pseudogorgonia

    Clavuaria

    karmie w bardzo małych ilościach dwa razy dziennie na przemian coral mini palets i mrożonka 1/4 kostki solowca


  13. 22 godziny temu, niwre37 napisał:

    Problemem może być  światło ,ale czemu tak  wysokie KH przy niskim zasoleniu? nie wiem czy to ma wpływ na glony ale na resztę życia pewnie może mieć  :)  

    Ja zakładałem na wylot rurki zasysającej wodę z akwa do kaskady watę filtracyjna ,ograniczało to syf wracający do akwa ale jest nieco upierdliwe bo zmieniałem co najmniej raz dziennie i trzeba tego pilnować .

    Zrobiłem jeszcze raz test kH  bo statnio chyba zle odczytałem dzisiaj prawidłowy odczyt 9,2


  14. 7 godzin temu, Marcin Linek napisał:

    Przede wszystkim daj zbiornikowi czas. Zejdź z NO3, sprawdź PO4 na jakimś miarodajnym sprzęcie (zwroć uwagę, że bez PO4 nie zbijesz NO3 bakteriami - aczkolwiek nie sądzę, żebyś na prawdę miał 0). Tak więc jeśli PO4 faktycznie 0 to rodził bym Ci stopniowo schodzić z NO3 podmianami i do tego lać bakterie i jakąś pożywkę. Akwarium jest niedojrzałe wiec musisz wykazać się cierpliwością i konsekwencją. Każdy nerwowy ruch tylko wydłuży czas dojrzewania. 

    Jakie złoże masz w tej kaskadzie? Jaki dokładnie odpieniacz? Ile i jakiej skały włożyłeś?

    Skała zywa 4  kilo odpieniacz sera P130kaskada siporax wegiel purigen wata filtracyjan ymieniam co 3 dni.


  15. 5 minut temu, maciej01 napisał:

    No to masz odpowiedź w Twoim poście. Zmieniłeś oświetlenie na mocniejsze i przez to pośrednio ten nalot na szybach, a do tego akwarium jest młode. Musisz przeczekać lub zmniejsz moc oświetlenia.

    Ok ale co mniej swiecic bo swiece teraz 11 godzin z czego start 2 godziny niebieski  (wschód) puzniej białe i  niebieskie 7 godzin i  na koniec dwie godziny niebieski(zachód) lampa  jest na wysokość 10 cm od tafli wody i nie moge jej podnieśc bo opiera się nogami o krawędź akwarium.

    Dodam ze akwarium niestety jest  w miejscu gdzie pada na niego swiatło słoneczne. Niem am innej możlwości. Mysle ze ma to tez wpływ  chociaż glony tez są takie same na bocznej szybie od sciany gdzie pada najmniej światła.


  16. Witajcie

    od tygodnia borykam sie z silnym nalotem na szybach.Jest on na tyle silny ze po wyczyszczeniu szyb czyścikiem glony pojawiają się po 30 minutach!! i jest widoczny już nalot,który jak czyszcze to mętnieje woda i tak w kółko (: .

    Doodam ze akwa ma 50 litrów i ma 2 miesiące (więc jeszcze dojrzewa)

    parametry wody 

    zasolenie 1024

    tępratura 25 

    No3 25 (nadal wysokie ale  zbiłem z 50 do 25 , od dwóch tyogdni podmianami co 5 dni i w srodku filtra purigen siporax wegiel)

    po4  Test salifetr obecnie 0 (lub patrzone z boku nie od góry to 0,002

    KH 10,8

    Ca 380

    Mg 1275

    Jak narazie większych plag nie miałem ( na piasku utrzmyuję sie brązowawy osad (okrzemek?)

    od dwóch tygodni obsada dwóch błazenków

    dwie krewety kilka slimaków

    korale miękkie 

    akwa filtr kaskada 

    odpieniacz

    falownik

    aha no i najważniejsze od dwóch tygodni nowa lampa (na zamówienie  Sirius Nano)wczesniej była Aquel w zestawie Nano Duo Reef 49l. lampa jest znacznie silniejsza od poprzedniej.

    Mam pytanie co robic ,bo nalot sie zbiera tak ze po całym dniu nie czyszczenia zaczyna być akwa mało widoczne a jak wyczyscze to cały osad mąci wodę.

    Prosze o jakies rady , zostawic przeczekać  nie czyścić ( tylna zostawiam zeby glony pochłaniały wysokie No3 no ale reszta?

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.