Skocz do zawartości

misiopysio73

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    28
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez misiopysio73


  1. Czołem. W związku z tym, że jestem na etapie projektu akwarium i podobnych wymiarach (130 długości) mam pytanie co do rozplanowania szafki. Niestety, taki wymiar trochę ogranicza możliwości zrobienia dużego i pojemnego sumpa i obok oddzielonej przestrzeni na całą elektrykę. 

    Czy takie rozwiązanie jak ma @aaguda  i @katani nie jest problematyczne? Czy nic się nie dzieje na gniazdkach/wtyczkach czy sterownikach do pomp? 

    Z pewnością takie rozwiązanie daje większe możliwości na bardziej funkcjonalny sump, bo przy moich 130cm akwarium musiałbym ograniczyć sumpa do mizernych 85cm a tam będzie ciężko wpasować zakupiony już rollermat Clarisea sk5000 i odpieniacz maxpect AD600... 

    Będę wdzięczny za wszystkie sugestie. 

    Spokojności Wam wszystkim na ten świąteczny czas. No i taaaakiej ryby. A nie, to nie to forum ;);) 

    Jarek

     


  2. 10 minut temu, Robin_PL napisał:

    Chyba masz inny problem, niż sądzisz ;) Jeśli pompa będzie faktycznie te 8tys. litrów na godzinę pchać, to przekraczasz znacznie możliwości rollermata. Niezależnie od średnicy rury.

    Przy ograniczeniu przepływu możesz spokojnie zmniejszyć średnicę rury do 32mm.

    Dzięki za odpowiedź. Co do tych 8 tysięcy- to umówmy się, że jest to wartość "na papierze" I na poziomie pompy. Minus wysokość słupa, rury, zaworu i inne historię... No i raczej rzadko kiedy pompa chodzi na 100%. (z tego co wiem, a wiem niewiele ;) )

    Masz na myśli redukcję 40-32 przed samym rollerem, czy całość spływu?


  3. Witajcie. Jestem na etapie projektowania akwarium i kompletowania sprzętu. Zbiornik główny 130x65x60. Wg rad jakie otrzymałem hydraulika będzie miała 40mm na zrzut i rezerwę a 32mm na powrocie. Pompa obiegowa 8-9 tys litrów.

    Do zestawu okazyjnie kupiłem już rollermat Clearsea 5000. Wg specyfikacji- jego przyłącze ma 32mm. I teraz zagwozdka. Czy jest sens dawać rury 40mm na zrzucie i rezerwie, skoro potem będę musiał zredukować na 32mm... 

    No chyba że usłyszę od Was propozycję innych średnic. 

    Proszę o pomoc bo czuję że im dalej w las....

    Pozdrowił


  4. Dzięki bardzo @chwialek, Z pewnością poprzeglądam tamten wątek. Zbiornik jaki planuję ma mieć 130x65x60, czyli tylko odrobinę mniejsze od Twego aktualnego. I tak jak napisałeś - sump będzie w szafce pod zbiornikiem. Powiem szczerze, że ten właśnie Jump 8000 był pierwszą pompą na jaką patrzyłem gdy zaczynałem myśleć o kompletowaniu sprzętu. 

    Jeśli nie będziesz miał nic przeciwko, to jeszcze w przyszłości zawrócę Ci głowę pytaniami 

    //J 


  5. Czołem eksperci.

    Jestem na etapie doboru sprzętu do nowego zbiornika. Według planu będzie to 500 litrów w zbiorniku głównym i około 120 w sumpie. Pojawia się pytanie o wydajność pompy obiegowej w stosunku do wydajności odpieniacza. Gdzieś czytałem, że pompa obiegowa powinna mieć wydajność x10 ilości wody plus kilkanaście procent zapasu na straty związane z podniesieniem słupa wody. Na fejsbookowej grupie zadałem takie pytanie i pojawiły się dwie skrajne odpowiedzi. Moje pytanie dotyczyło sensowności zakupu pompy mającej 7500 l/h.

    Czyli właściwie wystarczającej do podanego na wstępie założenia. Jedni koledzy pisali o tym, że na dobrą sprawę wystarczyłoby i 5000 l/h bo na takich mają zbiornik i "korale wyłażą z baniaka",  pompa skręcona z wydajności, A woda i tak zostanie przetłoczona przez media wielokrotnie w ciągu każdej godziny. Drudzy zaś mówili że woda musi zaiwaniać przez media filtracyjne zatem patrzenie na coś co ma mniej niż 11.500 l/h  nie ma najmniejszego sensu. 

    Obecnie mam zestaw Aquamedic z panelem z tyłu i jest tam pompa z kompletu, innej nie da się wpasować zatem problemy doboru sprzętu mnie nie dotyczyły. Aż do teraz gdy postanowiłem zwiększyć litraż... 

    W różnych źródłach czytałem, że wydajność odpieniacza musi być również spasowana z wydajnością pompy. Za dobre pieniądze udało mi się kupić pienidło Maxspect AD600. I jak teraz patrzeć na dobór pompy obiegowej gdy odpieniacz może przepuścić 2400l/h wody i 1500l/h powietrza?

    Bardzo chętnie poznam Wasze opinie na temat. Coś co wynika z praktyki jak i z założeń teoretycznych.

    Pozdrowił


  6. W dniu 7.05.2021 o 13:33, Hoom napisał:

    Ja od dwóch tygodni świece hydrą 64 HD na 100% wszystkie kanały bez żadnych ściemnień itp . Wszystkie kanały wiec i zielone , czerwone itd . Zauważyłem jeden efekt , korale zwiększyły konsumpcje kh o 100% . Wiec chyba im to nie przeszkadza ze świecą sie wszystkie kolory ledow 

    Czy przy ustawieniu wszystkiego na 100% nie ma problemu z nadmiernie rosnącymi glonami np.na szybach? 

    Nad kostką 50x50x50 mam zawieszone 2 sztuki Prime 16 hd, obsada mieszana (miękkie, kilka LPS i prostszych SPS). Trochę eksperymentuję z ustawieniami tak by "zrobić im dobrze" :)

    pozdrowił


  7. Jaki zatem odpieniacz brać pod rozwagę?

    12 godzin temu, Sagerrak1 napisał:

    Mam tylko wrażenie, że odpieniacz to będziesz po czasie zmieniał. Planuję taki sam litraż i bardzo podobne wymiary, a wybrałem znacznie więcej powietrza zasysanego przez odpieniacz. Choć w dobie mody bezodpieniaczowej to zbyt śmiałe stwierdzenie pewnie ;)

    Jaki zatem odpieniacz brać pod rozwagę?

    I druga rzecz- skoro ten rollermat przewidziany jest na mniejszy przepływ to czy zrezygnować z pierwszej komory zrzutowej, lub powiększyć ją i dać Clearsea 3000 pracujący w zanurzeniu?


  8. Witam szanowne grono fachowców.

    Jestem na etapie projektu, układania w głowie wszystkiego, dobierania sprzętu itp. Aktualnie posiadam kostkę 145 litrów z obsadą mieszaną. Potraktowałem to jako "poligon doświadczalny" - pierwsze morskie po wielu latach posiadania słodkowodnego. Hobby wciągnęło, więc postanowiłem przesiadkę na większy zbiornik. Ze względów lokalowych, jestem ograniczony długością akwarium. Planowane wymiary to 130x65x60. Komin wewnętrzny po prawej, tylnej ścianie.  Do tego sump taki jak na rysunku. Planuję - tradycyjnie - rafę mieszaną, choć z czasem będzie pewnie więcej SPS-ów. Proszę o uwagi dotyczące sprzętu. 

    1. Rollermat Theiling V2 (będzie stał na tej półeczce w sumpie)
    2. Odpieniacz  Maxspect JUMP MJ-SK400
    3. Pompa obiegowa Maxspect Jump 10.000
    4. Falowniki 2 sztuki na tylnej ścianie JEBAO SLW 20 i na krótkim, przeciwległym do komina boku -  RedSea reefwave 25
    5. Chyba jedynie czego jestem w miarę pewien do światło, stawiam na hybrydę ATI 6x54W + 3x75 LED (lub 8x54W + 3x75W LED)

    W związku z tym, że dotychczasowe akwarium jest z panelem a nie tradycyjnym sumpem - w temacie sumpowym jestem zielony. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i rady. Rzecz jasna obok sumpa stanie niewielki zbiornik na dolewkę. 

     

     

     

     

    SUMP.thumb.jpg.11aa87e0c2af017bdf3b30a10406cba9.jpg


  9. 4 minuty temu, Arek77 napisał:

    Ta komora na pompę to tak na styk. Ja bym dał min 15 cm. Pompę dobierasz do pojemnosci akwa.  Pojemność x 10 plus ok 30% na zapas. 8000 l/godz. powinna być ok.

    Czyli szerokość komory zamiast 120mm powiększyć do 150?

    No i chyba trochę podwyższyć, skoro poziom wody przeciętnego odpieniacza jest w zakresie 18-24 cm. (w razie zbyt głębokiej komory zawsze chyba można odpieniacz podnieść na dystansach..)

    A jak wygląda niezbędna ilość miejsca po bokach dla odpieniacza?


  10. Witajcie dobrzy ludzie. Postanowiłem niedawno przesiadkę na większy zbiornik. Aktualnie mam jakieś 135 litrów z panelem filtracyjnym, a w planie jest 500 w zbiorniku plus sump. Akwarium, hydraulika i sump będą robione na zamówienie. Otrzymałem propozycję wg załączonego rysunku. Z racji, że w temacie sumpowym jestem zielony jak szczypior bardzo proszę was o pomoc i konstruktywną krytykę.

    1) Czy normalną jest konstrukcja, gdzie zaraz po zrzucie wody i rollermacie przepływ idzie do filtracji biologicznej (kulki, ceramika itp) a dopiero później do odpieniacza?

    2) jak dużo miejsca powinie mieć odpieniacz po bokach by bez problemu zasysał i oddawał wodę? (w razie potrzeby mogę "rozsunąć" ścianki komory odpieniacza tak, by było wystarczająco miejsca dla swobodnej cyrkulacji) 

    3) czy to ta ścianka po prawej stronie odpieniacza (180mm) stanowi o wysokości poziomu wody w komorze? (ze specyfikacji wielu odpieniaczy wynika, że poziom powinien być 20-25 cm zależnie od modelu)

    4) nie przewiduję refugium czy reaktorów w sumpie. Gdyby zaszła takowa potrzeba- wygospodaruję miejsce w szafce na wolnostojące reaktory. 

    Za wszelkie uwagi dotyczące tego projektu jak i ogólnie zbiornika 130x65x60 będę bardzo wdzięczny

    Pozdrowił

    202104101909411000.jpg


  11. Dzięki wszystkim za dyskusję. Jest to b.pomocne dla kogoś początkującego jak ja. A jeśli chodzi o dawkowanie jodu - jak widzę - nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W związku z tym, że nie mam zbyt wielu SPS/LPS  które mogły by pobierać pierwiastek z wody to raczej nie będę przesadzał z dozowaniem. Za kilka tygodni mogę ponownie zrobić ICP i zobaczymy.. 

    Jakby ktoś jeszcze coś chciał dopisać - czekam z niecierpliwością.

    Pozdrowił


  12. Witajcie dobrzy ludzie.

    Kilka dni temu otrzymałem pierwsze wyniki testu ICP zrobionego w AF. W zasadzie wszystkie paramerty w normie, prócz niedoboru jodu. Akwarium kręci się od ponad roku. Pojemność netto to jakieś 135 litrów, cotygodniowe podmiany 10 - 15 %, sól red sea niebieska, przy podmianach dodaję Component A,B,C od AF które powinny uzupełniać metale, pierwiastki śladowe itp. Wśród korali przeważają miękkie, z LPS mam duncę, acrę, euphilię. SPS - trochę testowo - całkiem fajnie rosnąca milka i calendrium.

    A teraz do rzeczy. W teście jod wyszedł na poziomie 0,029 przy normie 0,055 - 0,07. Zakupiłem jod z AF. Wg opisu jedna kropla na 100 litrów daje 0,01 ppm. Teoretycznie po jakichś 5 dniach uzyskam zalecany poziom 0.06 ppm. Jak postępować w dalszym czasie, by nie przedobrzyć? Jak wybadać ilość pobieranego jodu przez korale w stosunku do dostarczanego w cotygodniowych podmianach oraz dodatku Component A,B,C?  Gdzieś czytałem, że testy poziomu jodu działają tak sobie.. 

    Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość początkującego. 

    Pozdrowił. 


  13. Hankę przejąłem wraz z całym zbiornikiem po porzednim właścicielu. Urządzenie jest z 2016, czyli nie nowe ale nowy jest reagent. Nie mam bladego pojęcia jak wiarygodność pomiarów wyglądała u niego, bo kontakt się urwał. Nie mam żadnego akwarystyvw pobliżu by zweryfikować wynik pomiaru. W opakowaniu AF był płyn referencyjny i on pokazywał w miarę to samo w teście co na fiolce (+/- 0.1), podobnie było gdy wziąłem go do Saliferta, niestety nie starczyło by zweryfikować w Hance. ( AF daje 15ml). 

    Absolutnie nie upieram się przy kroplach a jedynie chciałbym wiedzieć kto i dlaczego kłamie ;)


  14. Witajcie dobrzy ludzie. Pomóżcie, bo się zamotałem. Usiłuję wyznaczyć dobowe zużycie KH. Mam niewielkie zbiornik (135 litrów netto). Bazuję na cotygodniowych podmianach, ale wiem, że to nie wystarcza, ponieważ ubywa KH i chciałbym dodawać bufora z ręki, a w przyszłości pewnie z jakiejś pompy. Pomiarów zwykle dokonywałem testami kropelkowymi AF, a gdy się skończył - kupiłem Saliferta. Pomiary wchodziły dość podobne, choć odnotowywane spadki KH były różne - jednego dnia spadało o 0,4 drugiego ani trochę. W każdym razie oscylowały w okolicach 8.0 - 8.2 i takie starałem się utrzymać. Posiadam też małą Hankę 772 z nowym reagentem. Jakież było moje zdziwienie, gdy Hanka pokazała (po przeliczeniu x0.056) że wartość KH w akwarium jest 7.0

    Powtarzałem testy trzykrtornie na Salifercie i trzykrotnie na Hance. Cały czas to samo. Podmiany prowadzę na niebieskiej soli Red Sea. Wg opisu na wiadrze roztwór 35ppt powinien dać twardość 8.0 KH. Odmierzyłem b.dokładnie ilość wody i soli, wymieszałem, odczekałem. Zasolenia było faktycznie idealnie 35ppm przy 25 stopniach. Jednak twardość - 7.22 na Hance i 8.5 wg Saliferta.. Zgłupiałem do końca. Do testu AF dodawany był płyn referencyjny dający chyba 7.3KH ale niestaty skończyl mi się. Salifert nie dodaje takiego ekstrasa. Mam za to płyny do testów AF na wapń i magnez. Na fiolce są nadrukowane tylko wartości zasolenia, wapnia i magnezu. Czy ma ktoś pojęcie jakie może być KH tego roztworu? Czy jest możliwość kalibracji Hanki? Czy jedynie pozostaje samodzielne sporządzenie roztworu wg przepisu Bartka @Tester ? 

    Pozdrowił


  15. 3 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

    Zamiast h2o2 poleciłbym na początku zaciemnienie akwa na 3 doby i lanie bakterii (w nocy, najlepiej różnych szczepów).

    H2o2 pomoże na dino które ucieka w toń wody natomiast odmianę, która ucieka w piach nie ruszy (miałem tą przyjemność). 

    U mnie dodatkowe podniesienie temperatury do bodajże 28 stopni (1 stopień co dzień) również pomogło na dino chowające się w piach. 

     

    Tak też zrobiłem. Najpierw odessałem co się dało,  do wczorajszego popołudnia miałem zaciemnienie (72h), raz na dobę szły bakterie AF oraz fitoplankton (przy wyłączonym odpieniaczu).  Wczoraj po odsłonięciu zbiornika chlupnąłem miarkę bakterii "śmierdziuchów". Temperatura też podniesiona do 28. Od dzisiaj wracam z oświetleniem "na pół gwizdka". Zastanawiam się kiedy zacząć obniżać temperaturę do standardowych 25? Jak długo można mieć wyższą bez szkody dla mieszkańców akwarium? Zgadzam się Radziu z Tobą - na mocniejszą chemię przyjdzie jeszcze czas gdyby metody pokojowe nie pomogły. Pewną trudnością w moim przypadku jest wyzerowany poziom PO4. Póki co wyjąłem adsorber, karmię mrożonkami bez przesadnego płukania - i czekam. 

    Dzięki Wam za wszystkir rady.

    J


  16. W dniu 19.12.2020 o 17:39, Tester napisał:

    Jak nie przesadzisz z dawka to będzie ok.

    Przeczytaj to:

    https://reefhub.pl/dino-flagellata-glutowata-zmora-akwarium-morskiego/

    Dzięki za odpowiedź, pozostaje tylko pytanie: co znaczy przesadzić z H2O2.... Autor swojej historii z dino (tej którą cytowałeś w swoim artykule) stosował od początku 5ml/100 litrów. Gdzieś w necie widziałem 3ml, a kolega Felix napisał, że nawet podwójna dawka nie pomogła. Pewnie sporo zależy od stopnia zaatakowania akwarium przez zmorę... Dodam tylko, że w Szwecji gdzie mieszkam woda utleniona stała się w obecnych czasach towarem deficytowym . Chyba trzeba zająć się przemytem hihih


  17. Czołem.

    Temat dość stary, ale może uda się by ktoś napisał komentarz. 

    Przeczytałem cały temat, wszystkie "pamiętniki" stosowania H2O2, opisy sukcesów i trudności. W związku z tym, że i u mnie pojawiło się "bąbelkowe" brązowe paskudztwo (niewiele, ale zawsze...) - zainteresowałem się tematem. Póki co - odessałem większość, zaciemniłem akwarium, jutro odsłonię i zacznę pomału dodawać światła. Następnym krokiem będzie woda utleniona. Mam pytanie do was- nikt nie pisał o skutkach ubocznych H2O2 i wpływie na krewetki, rozgwiazdy i tego typu zwierzaki. Podobno środki zwalczające DINO (woda utleniona, DinoX lub DinoXal) są zgubne dla tych bezkręgów. Będę wdzięczny za wasze opinie.

    Pozdrowił


  18. Od roku prowadzę mój pierwszy morski zestaw 140 litrów Cubicus Qube od Aqua Medic. Akwarium ma panel filtracyjny za tylną szybą. W zestawie jest ich firmowy odpieniacz  EVO 500. Jest dość głośny i trudny do właściwego ustawienia, tak by nie przelewał. Odpieniacz siedzi w drugiej komorze, zasysa wodę ze spodu, a po natlenieniu i wyrzuceniu piany -  woda wypływa górą przelewając się do kolejnej komory w której są koszyki z mediami. 

    W przystępnej cenie mogę kupić Tunze 9004. Z tego co patrzyłem na jego konstrukcję (niestety tylko wg zdjęć i rysunków na necie) ma on odwrotny kierunek przepływu. Czy ktoś kto miał do czynienia z tymi urządzeniami mógłby podzielić się doświadczeniami? Czy warto zamienić by mieć lepszą jakość pienienia i  cichcszą pracę? Będę wdzięczny za wasze opinie.

    Pozdrowił

    JB


  19. Dziękuję bardzo za wasze rady, jestem dość świeżym morszczakiem, choć z akwarystyką słodkowodną miałem do czynienia przez wiele lat. Póki co - po prostu szukam "swojej drogi" ;) jak poprowadzić to akwarium. Niewielki zbiornik (150l w obiegu) z tylnym panelem filtracyjnym traktuję jako poligon by zebrać doświadczenia i nauczyć się nowego. Póki co - jakoś daje to radę bez większych strat. Dlatego z pokorą słucham wszelkich wskazówek i opinii hih

    Pozdrowił

     

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.