Skocz do zawartości

Nosaczpospolity

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    133
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez Nosaczpospolity


  1. Witam, 
    Oddałem na reklamacje falownik Aqua Nova NWM-4000. Rozpatrzyli reklamacje i wysłali nowy, ale nieco inny. Podświetlenie na panelu sterowania jest na niebiesko, zamiast na zielono oraz wejście na zasilacz jest lekko przesunięte, ale to tylko szczegóły, którymi się różniły te dwa falowniki. Nowy falownik chodzi głośniej od poprzedniego i na trybie W1 - przerywanym, na którym powinien chodzić przemiennie na 0 i 100% nie robi tak. Słychać, że schodzi z obrotami, ale nie jest to do 0 to bardzo mi przeszkadza ze względu na za dużą cyrkulację w akwarium.

    Czy miał ktoś taki przypadek? Jest jak na to zaradzić czy znowu oddać na reklamację?


  2. Witam, 
    wyrosła mi ze skały xenia, nie jest do duży fragment ale jednak będzie się rozrastać? Czym usunąć kawałek? Mechanicznie się nie da bo wyrasta z dziurki pod skałą, czytałem gdzieś, że można podać punktowo wódkę w strzykawce lub wrzątek, ale nie wiem ile. Mam akwarium tylko 60l więc nie chce dużych ilości podawać by nie zaburzyć parametrów. 
     


  3. 4 minuty temu, Aquaman napisał:

    Wystarczy gumka. Tego typu miękkie kropelką nie przykleisz. Tylko koral nie może być za mocno ściśnięty bo jak zacznie się pompować to wiesz co może się stać :D Podzieli się na pół. Męczyłem się tak z capnellą. Na 4 części mi się rozerwała. Najlepiej umiejscowić też w miejsce przyciemnione i ze słabym prądem. 

    Jeden dzień może być za mało. Sam będziesz widział kiedy się przyczepi. Do tygodnia na pewno.

    Dzięki za odpowiedz! 


  4. Witam, 

    Muszę przykleić Ricordea, planuję ją przywiązać gumką do skały. Czy wystarczy zwykłą gumkę recepturkę przywiązać do skały na jeden dzień i koral sam się przyczepi? Gumka nic nie odda do wody? 

    Jestem pewny, że widziałem gdzieś post na ten temat, ale nie mogę znaleźć. 


  5. Witam, 
    będę przenosić akwarium 54 litry z szafki na drugą szafkę oddaloną o kilka metrów. W akwarium leży około 6 kg piasku i 9 kg skały czyli pewne 15 kg którego nie da się wyciągnąć plus jakieś 5-10 litrów wody, która będzie w piasku w skałach itp. Więc mamy 20-25 kg ciężaru na szkle o grubości 4 mm na powierzchni 60x30. 
    1. Będziemy przenosić akwarium w dwie osoby i starać się podtrzymywać jak największą powierzchnie, czy jest możliwość, że szkło pęknie pod takim ciężarem (20-25 kg)?
    2. W tym akwarium z korali mam tylko miękasy i ukwiały. Ukwiały  będą "zraszane" wodą z akwarium za pomocą takiego opryskiwacza ręcznego (jak np do kwiatów) więc cały czas będą wilgotne. Obstawiam że woda będzie spuszczona przez 10 minut zanim przeniesiemy i ustawimy wszystko. Czy może się coś stać ukwiałom lub mogą zacząć później chodzić?
    3. Wyławiać kraby i ślimaki czy wytrzymają te 10 minut?
    4. Dodać później bakterie? 
    5. Czy w planie, który poniżej napisałem powinienem coś zmienić? Może ktoś z was już przenosił akwarium i podpowie różne "triki" do tego?

    Spuszczamy wodę i wyłapujemy ryby > 
    Podnosimy akwarium i kładziemy je na blat (akwarium będzie stało na blacie dlatego od razu je na nim kładziemy by łatwiej się niosło i mniejsza szansa na pęknięcie dna) > 
    W międzyczasie trzecia osoba cały czas opryskuję korale i ukwiały > 
    Ustawiamy blat z akwarium na drugiej szafce i zalewamy 

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.


  6. 5 godzin temu, PawelM napisał:

    Trzeba by zacząć od tego, że ta montipora jest martwa :<

    Czemu Martwa? Zdjęcie było robione w nocy, a w dzień naprawdę ładnie polipuje.

    5 godzin temu, grzegorz77 napisał:

    Raz że nie koniecznie martwa,a dwa że nie wyjaśnia to wcale pojawienie się "piany" na koralowcu.Miałem podobne zjawisko na swoich koralowcach a do dzisiaj są żywe i mają niezły przyrost.

    Uzyskałem odpowiedź gdzieindziej, że podobno Montipora tak robi jak się jakoś ją podrażni. Czy to prawda - nie wiem, ale na drugi dzień piany nie było. 


  7. Witam, 
    Akwarium 60x30x30 (54l), grubość szkła - 4 mm  będzie wystawało z każdej strony szafki o około 0,5-1 cm. I tutaj moje pytanie. Czy jeśli postawie na szafkę pod zbiornikiem idealnie dopasowany blat to jest szansa na to że ten blat lub szkło nie wytrzyma? 
    Jaką grubość blatu kupić tak by na pewno wytrzymało przez kilka lub kilkanaście lat? 


  8. 17 godzin temu, Aquaman napisał:

    Ma ona na środku jakąś przegrodę? 

    Jakbym stawiał u siebie to wolałbym żeby akwarium wystawało poza szafkę niż stawiać na środku. Jednak jak stoi idealnie to boczne płyty odbierają większy ciężar. 

    Rok dwa będzie dobrze ale później może się ugiąć. No chyba za na środku jakiś wspornik jest :D

    Jest taki wspornik. Szafka będzie wystawać 10 cm z prawej i lewej oraz po 5 cm z przodu i tyłu. 

    image.thumb.png.d59eb466ef2a607e4ad6b4251d51b6a4.png


  9. Witam, 
    Nadszedł czas, że muszę zmienić szafkę pod akwarium. Akwarium 60x30x30 (54l), a w oko wpadła mi Aquaela Opti Set 125. Ma ona wymiary 80x36 czyli jest szersza i głębsza niż akwarium. Czy jeśli postawie zbiornik idealnie na środku to nic się nie stanie? Będzie trzymało idealnie jak w przypadku gdyby akwarium miało idealne wymiary jak szafka?

    image.png.429121463d9da96a07534fb70b31d180.png

    Najpierw kupiłem szafkę od Aquaela ultrascape 60x30 ale okazało się, że akwarium wystaje na 0,5 cm poza szafkę i nie chcę ryzykować. 


  10. W dniu 27.06.2022 o 21:44, Krzysztof80 napisał:

     

    Podaj parametry 

    KH, CA, MG, NO3, PO4.

    KH - 7,7

    CA - 450 

    NO3 - koło 7 

    niestety ale PO4 i MG mi się przeterminowany. Ale zawsze PO4 było zero. 
    wszystkie testy mierzone Salifertem


  11. 14 godzin temu, Arek77 napisał:

    A czym karmisz ryby? 

    Artemią, tylko zawsze w jednym miejscu - wszystkie ryby podpływają do prawej strony akwarium i tam je karmie, a spsy dałem na lewo. 

     

    14 godzin temu, Krzysztof80 napisał:

    Podaj parametry 

    KH, CA, MG, NO3, PO4.

     

    Cześć, postaram się dziś zmierzyć wszystko, żeby wyniki były jak najbardziej aktualne i wszystko podam. 


  12. Witam, kupiłem do półtora rocznego akwarium dwa spsy - Montipore i Acropore reszta to mięksy i ukwiały. Ogólnie akwarium malutkie bo tylko 70 litrów. Jaki powinien być poziom NO3 i PO4 od którego mam dokarmiać korale? Czy może przy takim małym litrażu i obsadzie w ogóle nie powinienem dokarmiać? Proszę o radę :) 


  13. 17 minut temu, norbi2222 napisał:

    Możesz spokojnie podkręcić do 40%, a jak dalej będzie za mało białego to w następnym tygodniu o kolejne 20% itd. Przy tym ustawieniu to pewnie jest ciemno w akwarium...

    dzięki, ale co ile podkręcać? Np 5 % w tygodniu aż dojde do 40%?


  14. Witam, posiadam lampe AI Prime 16 HD, która swieci nad akwarium 60x30x30 (54l). Świece bez żadnych zmian juz pół roku, ale nie podoba mi się kolor akwarium. Chciałbym więcej białego, do ilu procent mogę podciągnąć biały kolor by korale miały się dobrze? I co ile podwyższać? Jestem w stanie nawet 1 procent co miesiąc dawać w góry tylko by koralom nic nie było. 
    Poniżej moje ustawienia: 

    7696F0BE-C6FF-4B40-AE16-495E53E9A796.png

    CE85D468-C38B-49B5-BE5D-C9983D88E6C9.png


  15. Witam, 
    Posiadam roczne akwarium 60x30x30 (54l) z około 3 cm piaskiem. Problem jest w tym, że cały czas mam zielono-brązowy nalot na piasku. Mam ślimaki Cerithium i  Strombus, ale niestety nie dają rady. Szczerze to nie mam pojęcia jak się pozbyć tego nalotu i myślę nad babką, czy jest jakaś która będzie się czuła dobrze w takim akwarium? Nie ukrywam, że chciałbym mieć bialutki piasek i może jest na to jakiś inny sposób, może coś mam nie tak z parametrami? 
    Obsada: 2 błazenki, 2 krewetki, krabiki i ślimaki. 
    No3 ~ 3 salifert
    Po4 ~ 0 salifert 


  16. Witam, 
    teraz przez dwa tygodnie nie będzie mnie w domu. Ryby będą dokarmiane w dzień, ale pozostaje problem z montiporą, którą trzeba karmić po zgaszeniu światła. Niestety nikt kto dokarmia ryby nie będzie mógł przyjść w nocy dlatego pytam. Lepiej nie dokarmiać przez te dwa tygodnie czy lepiej zrobić to w dzień?
    Z góry dziękuję za odpowiedź 


  17. W dniu 10.12.2021 o 13:54, 9866666 napisał:

    Właśnie jeżeli ma dmuchać na wprost to taki SLW nie byłby głupim pomysłem. Są w miarę tanie, ciężko się z nimi połączyć (jak ustawisz sobie to już zostaw :D), jak wpadnie w nią ślimak to tyrkocze ale wyglądają fajnie i są tanie :D

     

    W dniu 10.12.2021 o 13:48, Ariel napisał:

    Tu się zgodzę , Tunze nie jest ciche , przetestowałem różne modele . Co o slw trzeba brać dużo mocniejsze modele , przez szerokość strumienia i mały zasięg .

    A polecacie Aqua Nova NWM 4000l/h? 


  18. Witam, 

    planuję dokupić cyrkulator do mojego akwarium 60x30x30 54l. Zależy mi żeby był cichy, mały, miał kilka trybów by można było zmienić moc. 
    Po prawej stronie na skale są już ukwiały więc nie chciałbym żeby tam mocno dmuchało. Jaki cyrkulator kupić? I czy jeden czy dwa, a może w tak małym akwarium nawet nie potrzeba skimmera? 
    I tak jak pisałem mam kilka ukwiałów, miękkie ale w przyszłości na pewno będę chciał dołożyć chociaż z dwa SPS.
    Na rysunku:
    - Zakreskowane na samym środku to skała,
    - FZN-3 = 1200l/h
    - S - skimmer - Eheim Skim 350 = 300l/h
    - Strzałki na niebiesko oznaczają w którą stronę urządzenie "dmucha" 

    1629895096_Akwariumschemat.thumb.png.26e9cbdd478eb28a26a479dd149d2b99.png

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.