Skocz do zawartości

michall_181

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    158
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez michall_181


  1. co do ślimaków to jest chyba jeden, który żre tylko i wyłącznie aiptasie i ponoć skuteczny jest dość konkretnie
    Czarek - poruszyłeś w dużej mierze temat ekipy tzw. "sprzątającej" - pic na wodę fotomontaż 
    nassariusy są fajne, bo potrafią ładnie wzruszyć podłoże, wszelkie na "glony" to między bajki - by nie szczoteczka do zębów + wór waty to bym w życiu tego nie opanował 

    Po części zgadzam się, moje ślimaki to owszem czyszczą ale nalot [emoji81]


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    Michał a jak z utrzymaniem temperatury pod pokrywą ? 
    ja mam jedną kosteczkę słodką pod pokrywą (i też lampki, które extra grzeją) i żeby nie klima to by się tam mi teraz zagotowało
    za bardzo nie ma tam nawet jak wiatraczków dać (miałem się w sumie tej kostki pozbyć, jednak sentyment - tam wszystko jest do kitu - od filtracji po szybę panoramiczną :))) )

    Jest mały problem bo jest bardzo ciasno… ale temperatura nawet w ostatnie upały(dochodziło do 30 w mieszkaniu ) nie przekroczyła 28”. Maksymalnie było 27,7 a mam tylko dwa wiatraki i to skierowane bezpośrednio na lampę, która na max mocy Ok 55 W nie przekroczyła 38”. Także jakoś leci [emoji23]


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  2. Rurówki niestety z czasem będą zanikały, szczególnie jeśli wypuścisz krewetki "na aiptasię". Co do różnych niechcianych organizmów, to prędzej czy później trafiają one do każdego zbiornika. Że w zdrowych, dojrzałych akwariach ich nie widzisz, to nie wynika z tego, że się ktoś ustrzegł przywleczenia ich, ale z tego, że inwazyjne organizmy nie znajdują tam sprzyjających warunków. Kontrola nutrientów, higiena zbiornika, konkurencja ze strony innych organizmów, obecność zwierzaków redukujących populację... Takie plagi wskazują po prostu, że zbiornik jest młody i/lub są w nim jakieś problemy. Jak wszystko jest ok w zbiorniku, to takie plagi same zanikają.

    Masz rację. Zbiornik faktycznie młody, glony ustąpiły, został tylko jeden gatunek jakby i to co na szybach ale nimi się nie przejmuję. Nie chciałbym wrzucać życia do wyczyszczenia plag może z wyjątkiem np Mitraxa, bo póki co Aiptasia występuje w dwóch polipach, które mogę wyjąc bez problemu z akwarium bo są to podstawki korali i spróbuję mechanicznie usuwać.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  3. Na pierwszym zdjęciu jest to zwykła rurówkam pożyteczne stworzenia filtrujące wodę - będzie tego pełno w ciemniejszych miejscach.
    Na drugim to Aiprasia i też może być jej pełno - niestety.
    Może się przyda
     

    Dzięki, bardzo ładne stworzenia, te rurówki ale podejrzewam, że one nie będą takich rozmiarów jak te sprzedawane przez niektóre sklepy [emoji19]
    Co do drugiego stworzenia to cóż… urządził mnie ich poprzedni właściciel bo jak widać przyjechał cały zestaw, Valonia, która opanowuje powoli zbiornik i Aiptasia…


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  4. Raczej 2,5[emoji4] Przy patrzeniu z boku dzielisz na 10.

    Mądrego dobrze poczytać [emoji28] czyli dalej trochę nisko obydwa parametry. Co prawda glony praktycznie ustąpiły to mam plagę Walonii i chyba niestety Aiptasia[emoji2955]
    d34e189c3156fe71f9df5a60303bf4dc.jpg
    Między polipami Caula


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

    029bfebfe5aa4d5e54f762d141e673ca.jpg


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


  5. Dość na szybko prześledziłem temat ale zauważyłem masę szybkich odpowiedzi i porad. Napiszę, jako mało doświadczony akwarysta morski ale już z doświadczeniem przy usuwaniu glonów rożnej maści [emoji79]
    Przede wszystkim ręczna robota! Szczotka do zębów, rękawice i przy podmianach jedziesz z tematem… filtr z gąbką do szafki a nie w akwarium z taką ilością glonów!!! Ja przy moim panelu wymieniam watę raz na dobę( może to kwestia kiepskiego zwymiarowania) ale dzięki temu dużo syfu wyłapuję z akwarium. Wejdź na mój temat i zobaczysz ile czasu zajmuje mniej więcej walka z glonami…
    I zdecydowanie nie rób sobie gównoburzy w temacie tylko dlatego, że ktoś po swojemu wytyka Tobie błędy. Jeśli ktoś faktycznie dysponuje doświadczeniem, wiedzą itp. to jego „ zbójeckie prawo” żeby czasem po kimś pojechać [emoji81]
    Co do kaskady to nie poradzę bo używałem jedynie w słodkim.
    Powodzenia!!


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


  6. w jednym kostka nr2 mam sam żywy piach, góra to żywy piach + jakiś porcelanowy grys, czy jak to tam się zwie - neutralny nie oddaje nic - miałem w szafie używam długo w słodkich  (też muszę trochę ująć, bo ślimaki nie dokopują do dna) 
    by Ci taką warstwę przeryło to byś musiał koparkę kupić a nie życie :)))) - nie mam nic poza ślimakami i nie będę miał nic innego (ja to mam dopiero mikrusy te kostki), mam po 3 sztuki w każdej i do 2 cm robią robotę i wszystko przemieszane (zero złogów piach czyściutki) 3 sztuki na moją powierzchnię dna stykają w zupełności, pooglądaj sibie filmiki, co taka babka kopiąca potrafi odwalić w małym akwarium ("pustynna burza" to przy tym mały miki [emoji6] )
    co do cyrkulacji w kanciaku zero problemu, w kwadracie nie mogę tego za cholerę ustawić, by było optymalnie (oba dmuchają w górę i to najlepsze rozwiązanie - napowietrza + nie robi zbytnio młyna)
    obecnie bym kupił coś mniejszego (gabarytowo) i z regulacją przepływu 
    to ustrojstwo ma 1000 l na godzinę i całe ustawienia ... w kwadracie stłumiłem go i dałem gąbkę na tył - bo miotało nimi, jak szatan, jak się uprę to znajdę dokładnie co to jest za model

    Gdzie włożyłeś tę gąbkę? [emoji3]


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  7. Jak dla mnie to jest mega dziwne z tymi dwoma parametrami… boję się podbijać je sztucznie bo nie mam jeszcze dużego doświadczenia morskiego…
    Co do piasku to rozumiem kwestię stref beztlenowych, chciałbym zostawić sobie taką właśnie warstwę ale nie za wszelką cenę. Mam piękny okaz ślimaka kopiącego a w razie potrzeby wpuszczę inne kopiące życie, nadające się do takiego litrażu.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

    no trochę dziwne te NO3 i PO4..... 
    nie wiem, jak przy solniczkach, ale prawdopodobnie podobnie, jak przy słodkim (chemia to chemia) - uważam, że masz za dużo piasku (zresztą widać już warstwy) póki tego nie tykasz to spoko, ale jak ci się t przemiesza to może być meksyk .....
    niech mnie ktoś bardziej doświadczony z solniczkami poprawi, jeśli się mylę 

    Jakie ty masz podłoże w swojej kostce? Widziałem jakby piasek zmieszany z grysem?
    Pisałeś też, że masz cyrkulację no name ale wg mnie to jest Aquael reef circ. Mam taki dam ale 4000 i robił straszny wir także aktualnie szukam zamiennika, jak ten twój się sprawdza?


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  8. Akwarium ma dopiero dwa miesiące z kawałkiem. Skała jeszcze zawiera organikę, która pasuje glonom. Glony "zjedzą" co swoje i się wycofają.

    Na to liczę, dzięki [emoji6]

    Najbardziej martwi mnie ta Valonia, nie chciałem kupować Mitraxa bo on chyba pozornie tylko ją eliminuje. Pojawiła się niestety na praktycznie wszystkich koralach od jednego sprzedawcy [emoji52]

    b1bb8bfe217acf3fdec87d78432ca324.jpg

    I caula jeszcze ma gąbkę na szkielecie [emoji52]

    b1c69ee65dd7decb9ff7427539326b77.jpg

    Asterina, czy mam problemy ze wzrokiem ?

     

    Sarco świetnie sobie radzi także będzie mi służył do nauki fragowania.


  9. Musisz czymś dobrze "nawozić".

    Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka



    Tak myślisz? Zastanawiałem się nad tym ale od startu, prócz niewielkiej ilości bakterii + potem życie i skromne dokarmianie to za dużo nie leję... z drugiej jednak strony proporcje przeważnie podawane są na 100 l także może gdzieś tutaj popełniłem błąd.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  10. Dzięki - zaczyna fajnie to się kręcić.
     
    Jedyne co to ten zwir mnie wkurza - tzn kolor  - brak pomysłów by jak się tego koloru zielonkawego (chyba okrzemki) pozbyć.

    Co komu pasuje [emoji56]mnie podoba się to nawet, ja mam żywy piasek z AF i póki co nawet najmniejszych plag na nim nie było[emoji52] co innego skała, zarówno żywa jak i sucha.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.