Skocz do zawartości
t2mek2

(200L)- Low Tech. Mix Korali na kranówce

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Niecałe 2 latka prowadziłem pierwszą kostkę 43l aż przyszedł moment kiedy korale przestały się mieścić w akwarium a Błazenki chciały się pozabijać. Trochę czasu minęło na szukanie miejsca w pokoju. Pierwsze plany to 96l, pożniej 128l ale ostatecznie stanęło na 200. Podniosło się trochę telewizor i już było miejsce na szafkę z akwarium.

Jeśli się uda akwarium będzie prowadzone metodą Low Tech. (bez sumpa, testów - minimum sprzętu)

Akwarium zalewane w tydzień 60%wody ze starej kostki 40% świeżej solanki IO. filtr RO bez DI niewymieniany dwuletni. Podobno Łódzka kranówka jest bardzo dobrej jakości :):)

Akwarium: 90x45x50 8mm przód OW.

Skała: 17kg suchej, 4kg gruzu koralowego żywego,ok. 7kg żywej skały ze starego akwarium.

Cyrkulatory: 1xJVP 110-2000l/h + 1xJVP 100-2500l/h (jestem z nich bardzo zadowolony, niesłyszalne i ta cena :))

Światło narazie 33w :). Lampki Aquaela ze starego.

Docelowo Belka 4x39w. Juz by była ale 2 skelpy lecą tak w kulki że szkoda gadać....................

Odpieniacz: będzie AquaMedic Turboflotor Multi SL 1000 podwieszony na szybie bocznej (czeka też na pompe)

Film.

To chyba narazie tyle. Pozdrawiam.

PS. Jak dodać film żeby tu był podglą kiedys chyba automatycznie tak sie robiło. :)

DSC_0238 (Kopiowanie).JPG

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, chyba zrobimy machniom... dam Ci ten mój złom AquaNova 4x39W troszkę ją doinwestujesz i będzie grać. Mam też oryginalne świetlówki a jak sobie kaskę odłożysz to kupisz sobie coś porządnego.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo kibicuję takim projektom ale mam jedno ale. Mianowicie mnie już brak sumpa doprowadza do szału. Od paru ładnych lat jadę na kubełku i to z jakimś tam powodzeniem to jak myślę o dodaniu jakiegokolwiek specyfiku czy chociaż węgla to mi się odechciewa (otwieranie, zalewanie) więc przemyśl to jeszcze jeśli masz okazję. Na zapleczu przygotowuję akwa 240L ale tym razem postanowiłem, że sump będzie. Duży ale prosty.


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łódzka kranówka jest jedną z najlepszych w Polsce. Chyba tylko Łódź Górna ma wodę mieszaną w 10% z tą z Pilcy bo reszta to 100% głębinowe ujęcia. U nas w Konst. jest podobnie. Jest tylko jeden minerał którego jest więcej ale na szczęście to nic ciężkiego ;) tyle, że zapomniałem co!?

W każdym razie mam wrażenie, że do samych dolewek można by lać taką prosto z kranu :) jak Amerykanie :)


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jestem ciekaw ile by pokazał TDS przy moim filtrze RO pewnie od roku nic nie czyści a woda jest ok :)

Nowe światełko. Doszła wreszcie belka 4x39w oczywiście nie obyło się bez problemu...

Nóżki z zestawu totalnie nie pasowały do obudowy, pilniki 1,5h piłowania i jakoś wkońcu weszły...

post-14639-0-23412500-1397848951_thumb.jpg post-14639-0-96150000-1397849044_thumb.jpg post-14639-0-95034200-1397849059_thumb.jpg post-14639-0-42000400-1397849081_thumb.jpg post-14639-0-54920800-1397849090_thumb.jpg post-14639-0-19204400-1397849104_thumb.jpg

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, Łódzka woda jest jedną z najlepszych w Polsce, ale jest jedno ale, mamy najgorsze w całej Polsce rurociągi, najgorszą wodę mają dzielnice do których woda przepływa przez Rzgów, jest to na pewno Łódź Górna, ale prawdopodobnie też Widzew i Polesie, tam woda z kranu płynie wręcz mineralna, szczególnie bogata jest w krzemiany:)

post-8280-0-53144300-1397851224_thumb.jpg

post-8280-0-41788500-1397851236_thumb.jpg

To są autentyczne zdjęcia Łódzkich wodociągów, nie proponuje więc nikomu stosowania kranówki w akwarium morskim, wcześniej czy później zakończy się to likwidacją zbiornika, spowodowaną bezsilnością wobec plag typu Dino:)


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie strach się bać. Tak zapewne wyglądają wszystkie polskie rury...


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze gloniska już wyszły. :)

Naszczęście piach czysty ale skała ciemnieje.

post-14639-0-17144600-1398626183_thumb.jpg post-14639-0-05726900-1398626197_thumb.jpg post-14639-0-42871500-1398626230_thumb.jpg post-14639-0-84541900-1398626288_thumb.jpg

Szorstnik troszke poparzył Rico.

post-14639-0-01439400-1398626248_thumb.jpg post-14639-0-71606400-1398626257_thumb.jpg

Bakterie dodane tydzień temu 1 amp. Biodigest + 1 amp. pożywki dla nich

Czekam na pompe do odpieniacza, powinna jutro dotrzeć taka http://erybka.pl/product-pol-480-Aqua-Medic-Powerhead-PH2000-Wirnik-igielkowy.html

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najszybciej pozbądz się trawki z lewej strony bo jak zacznie rosnąć to nie poradzisz sobie z tym


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z szyby to moge wyczyścić w każdej chwili, tylko czy nie jest tak że jak takie glony rosną to wyciąga z wody jakieś niepożądane substancje i inne pierdoły? Tylna szyba to pastwisko dla ślimaków, mam tylko 2 sztuki, powinno być z 10 jak dla mnie.

Pierwsze zakupy to napewno Quardi (były 2 w Łodzi do sprzedania :( ale się spóźniłem ) następnie kraby slimaki jakaś krewetka jeszcze może.

W starym akwarium dosłownie nie dotknąłem tylnej szyby przez 2 lata i na początku co prawda zarosła glonami zielonymi ale później glony same z niej zeszły przy czym rosły na przedniej i bocznych szybach. To dla mnie jest zagadka...

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony to zagadka. Hydrozagatka. Rosną jak chcą i gdzie chcą i czasami jak już jest ich za dużo to odpadają i po sprawie. Na przednią szybę pada sporo światła dlatego tak dobrze tam też rosną szczególnie na tej od okna.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu dotarła pompa :) troche się z nia na początku męczyłem ale udało się wszystko w miare ustawić. Brakuje jeszcze dopasowanego wężyka łączącego pompe z odpieniaczem. Nie wiem gdzie taki dostać.. na razie łączy rurka pcv, ale nie jest szczelna.

Na początku odpieniacz wypełniał kubek w 5 minut... Troche mnie to denerwowało. Postanowiłem przeczyścić glony z szyb i odrazu zaczął robic bardziej suchą piane. (Może troche zapchałem wirnik ? )

Wirnik z tego co patrzyłem jest typu MESH nie wiem co ile czasu się taki czyści?

Film dojrzewanko + piewrsze dni pracy odpieniacza :)

Urobek z wczoraj bardziej na mokro.

post-14639-0-87339100-1398801353_thumb.jpg post-14639-0-94503200-1398801359_thumb.jpg

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniz powrot z odpieniacza to pozbedziesz sie pecherzykow powietrza w akwarium . Myslis jeszcze o jakis rybach . Zółtek by pasowal

Edytowane przez Debora
Ortografia (wyświetl historię edycji)

zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pęcherzyki powietrza mam przez niepasującą rure łączącą, potrzebny mi wężyk slikonowy.

A co do obsady to jasne ze chce miec wiecej ryb ale powolutku :)

2x Błazenek

1x Gobiodon Okinwae

1x Gobiodon - taki przydenny zielony

1x salaris

1x mandaryn

3x chromis

1x zółtek albo cos tej wielkosci, chciałem małego hepatusa ale chyba za małe akwarium

1x cos fioletowego

Pictichromis paccagnellae albo loretka

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij o jakiejs babeczce


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku, podjedź na Kilińskiego 32. Tam jest fajny sklepik i mają fajne rzeczy na pewno coś dobierzesz. Firma się nazywa Drzewiecka. Urządzenia pneumatyczne i kompresory. Moim zdaniem warto.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij o jakiejs babeczce

A zapomne :) fajne są babki ale niestety wyżerają robale z piachu a na nich mi zależy :)

Powiedzmy że spróbuje metody DSB, także bedę unikał babek, rozgwiazd piaskowych, krewetek boksująsych itp.

Mandaryn to wyjątek z uwagi na jego piękno. :)

Tomku, podjedź na Kilińskiego 32. Tam jest fajny sklepik i mają fajne rzeczy na pewno coś dobierzesz. Firma się nazywa Drzewiecka. Urządzenia pneumatyczne i kompresory. Moim zdaniem warto.

Ok zajrzę jak nie znajde niczego pod blokiem- dzięki :)

Jak planowałem akwarium to marzyłem o takiej rybie z tego rodzaju http://erybka.pl/product-pol-2807-Taenioconger-hassi-Wegorz-ogrodowy.html ale potrzebuje naprawde dużo piachu i ciężko się ją karmi... :(

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mała aktualizacja - do akwarium trafił Krab Percon, Dolabella, Salaris, 3 Chromisy i wczoraj ukwiał Entacmaea Quadricolor

Akwarium wygląda coraz lepiej, glony w odwrocie :), poza bakteriami, Ekipą sprzątającą i czyszczeniem szyb nic nie robione/dozowane.

Odpieniacz włączam co pare dni czasami codziennie na pare godzin. Jakoś to wystarcza, pompa jest nadal za głośna wiec nie pracuje w nocy.

Strzałem w 10 był zakup Dolabelli - niesamowicie pożera wszystkie glony do tego szybko rośnie.

W takim tempie obawiam się że za dwa miesiące może zabraknąć dla niej glonów i Pytanie czy da się czymś ją dokarmic ??

Filmik jak wchodzi jedną a wychodzi drugą stroną :):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało wyględny ten ślimak ale za to jaki uczynny :thumbsup:


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium Low Tech po 1,5 miesiąca sprawdza się jak narazie na 100%

Sump totalnie nie jest mi potrzebny - no może żeby grzałke schować by sie przydał :) (gdyby była tragedia w zbiorniku jest możliwość zalozenia małego sumpa)

Dojżewanie hmm... czy już przeszło - nie wiem ale nie zanosi się na pogorszenie żadne cyjano, dino nic

Wyskoczyły na początku okrzemki i glony zielono-brązowe na skale i szybach.

Piach - nietykany od wsadzenia, mało go jest narazie i siedzi w nim tylko 1 nasarius ale okrzemki prawie całkiem przeszły, troche dolabella pomogła bo zauważyłem kiedyś jak wcina dywanik okrzemek z piasku :)

Skała - trio Dolabella Salaris i Percon oczyściły całkiem skałe w około 2 tyg. Ma nadal troche zielonkawy kolor i miejscami drobny meszek ale wszystkie zielone i brązowe większe glony zniknęły Nawet Briopsis było i nie ma :)

W akwarium nie robie dosłownie nic poza karmieniem włączaniem odpieniacza co jakis czas na pare h

czyszczeniem przedniej i prawej bocznej szyby i dolewaniem RO raz w tygodniu. Światło automat :)

Bakterie w sumie poszły 3 amp. co 2 tyg. i juz wiecej nie bede lał.

Ostatnio zapodałem pierwszy raz preparaty Grotecha A,B,C dla korali połowe dawki zalecanej przez producenta

Ze zwierzaków 1 chromis rozpłynął się w wodzie, zniknął dosłownie nie wyskoczył i nie zauważyłem żeby krewetka czy kraby go wrąbały no chyba że zrobiły to w pare godzin kiedy mnie nei było.

Podejrzewam Quadri :) dowodów nie mam pozatym ze to stało sie około 2 dni po wpuszczeniu Quadri.

Na koniec filmik prawie live jak spędza czas moja Ekipka czyszcząca :)

PS.Dolabella podwoiła już swój rozmiar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z wczoraj, dzisiaj doszło 9kg piachu a z nim kilka małych wirków...

Czym usuwacie takie twarde zielone glony z szyb na ktore zwracam uwage w 1.32min. filmiku?

W starym robiłem to zyletką w duzym nie idzie czyscikiem ani skrobakiem. Tylko zyletka ?

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po jakim czasie masz te nalot? Może za rzadko czyścisz szybę?


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nalot przecieram co 2-3 dni bardzo łatwo schodzi czyścikiem, a tych twardych jeszcze nie skrobałem od zalania ale z taką szybą bedzie ciężko żyletką...

Pucy dasz rade z LT tylko na jakiej skale startujesz? Polecam suchą :)

Czytałem ostatnio temat kolegi tu na forum, akwarium na testach filtrach tds itp. mnóstwo kasy włożone a i tak wyszedł restart zbiornika.

Ja u siebie nie podmieniłem jeszcze nawet litra wody, a dolewane RO to praktycznie kranówka, za wcześnie jednak żeby stwierdzić pełen sukces ale jest coraz lepiej

No nic nie zapeszam. :)

Boje sie troche ze po dodaniu tych 9kg piachu cos się namiesza

Jak dla mnie im mniej dłubania w akwarium tym lepiej. Na glony dolabella :) i żyjątka w piachu są bardzo cenne, dlatego u mnie nie zobaczycie babki kopiącej czy rozgwiazdy piaskowej. Cała moja filozofia.

Pozdr. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.