Skocz do zawartości
TataJakubka

ReefMax Tarnowskie Góry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich. Właśnie dziś zakupiłem i uruchomiłem mojego ReefMaxa. Chciałem się przywitać i korzystając z okazji zadać kilka ( dla państwa za pewne banalnych pytań) .

Więc tak. Zbiornik najpierw zalałem wodą ze sklepu. I tu pierwsze pytanie... Ile tej wody? Zalewając do podanego przez producenta wskaźnika miałem strasznie zamuloną wodę więc zalałem jej więcej na max tak że pierwsza komora czyli kulki są zalene w 3/4 i dopiero zaczęło czyścić wodę,Czy tak ma być? Czy za dużo?. Wodę zamuliłem sobie sam poniewiaż wspypując piasek jako ostatni nie wypłukałem go wcześniej i naleciało z nim dużo syfu tak że nawet skały nie było widać. I tu też drugie pytanie, pan w sklepie powiedział że mam wsypać całość czyli 10 kg wsypałem 8 i i tak wydaje mi się za dużo. odsypałbym z kilo. Czy ilość piasku ma znaczenie ? W zestawie dostałem grzałkę Aquael comfort zone 100 i tu niespodzianka... nie chce wejść tam do tyłu do komory między odpieniaczem a grzebieniami filtracyjnymi więc musiałem włożyć go do komory głównej czyli błąd pana ze sklepu ??? Następne pytanie odnośnie odpieniacza którego jeszcze nie rozgryzłem :p Nie odpienia, wiem że w nowym aqua nie ma czego... ale wogóle nie wiem czy żle nie włożyłem ostatniego pojemniczka czyli samej góry bo tam naprawde ciężko go wpasować woda i bąbelki robią sie w tym pod nim a w tym u góry nic. Czy źle go zamontowałem? I pytanie dotyczące oświetlenia. Jak mam je ustawić? tzn jak często i czym teraz świecić? Pytanie o skały jest 10kg ponad 1,40 dokładniej czy to za dużo ? I ostatnie pytanie dostalem do zestawu bakterie NINE OUT II ... wlałem odrazu ok 12 ml... zapewne za dużo, miałem wlać odrazu? co sie stanie jeżeli wlałem za dużo,Jeżeli ktoś z państwa poświęci chwilę w celu udzielenia mi odpowiedzi na powyższe pytania nie szydząc przy okazji z ich zapewne banalności będć bardzo wdzięczny. Zaznaczam iż jest to mój pierwszy kontakt z akwarium.

Dziękuję :)

Edytowane przez TataJakubka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ogólna zasada dla większości zbiorników (przynajmniej w/g mnie)

piasku 2-3 cm wystarczy w zupełności (nie wiem ile to kilo w refmaxie)

skałę zależy jak ustawisz - ładnie albo gruzowisko ... można wpakować i z 20 kilo tylko po co ...

ustaw ładną konstrukcję a z przodu "plaża" i kilka szczepek - ile wyjdzie na konstrukcję tyle wyjdzie, jak zostanie to potłucz i będzie na szczepki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje ci za odpowiedź i zainteresowanie tematem:) Zmierzyłem mam ok 5-6 cm ale nawet mnie jako laikowi się to nie podoba, więc jutro pokombinuje i odsypie do 3 cm. Czekam na dalsze cenne wskazówki.

Edytowane przez TataJakubka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałkę wsadź w ostatnią komorę tam gdzie patyki i będzie OK

A wody lejesz max do wskaźnika (naklejki z napisem max ) po lewej stronie akwarium.

Edytowane przez morfeusz1976 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 104x50x60, ATI 8x39w dimm, Skimmer Skimz Oval SV203, Gyre XF130 + RW8+RW8

79f2a5736b72c7fb7330881dd9cde423u812a713.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj @TataJakuba, miło widzieć "ziomala" ;)

Na technicznej obsłudze reefmaxa niestety się nie znam ale co mogę, to pomogę.

Pisku możesz mieć i 6cm i 3 cm - rzecz gustu, przy 6cm jest szansa, że podłoże zacznie pracować biologicznie oczyszczając wodę, przy 3cm bardzo małe szanse. Zamulenie powinno zejść same. Bakterie wlałeś i na razie nic więcej nie podawaj, nich się kręci - będzie teraz czas dojrzewania. Akwarium nie będzie wyglądać dobrze przez jakiś czas. Długość oświetlenia ustaw na ok 8h, co jest w zestawie jako oświetlenie ? Ilość skały, jak koledzy wcześniej napisali, rzecz gustu - ustaw tak aby Tobie się podobało. Jak masz jakieś pytania, wątpliwości wal śmiało.

pozdrawiam


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, nadal mam kilka pytań dotyczących RM a mianowicie,,, czy te kulki w pierwszej komorze mają być tak jak kupiłem>? nic nie ruszać nic nie wyjmować i tylko zalać wodą czy któryś koszyczek wyciągnąć ? Nie domyka mi się klapa do końca , widoczna jest dość spora szpara,czy to normalne? Odpieniacz nadal nie wiem czy działa prawidłowo bo nic tam się nie pieni, nadal ostatni koszyczek jest pusty, czy to normalne >? Czy istnieje jakaś bardzie przejrzysta instrukcja niż ta załączona do zestawu bo dla mnie jako laika w temacie jest wręcz... ( nie będę przeklinał ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie w dziale Reef Max - tam jest wiele tematów związanych z obsługą i ulepszeniami. Mnie bardzo pomógł ten wątek:

http://nano-reef.pl/topic/61325-reefmax-by-grabson-ciut-inaczej/

Pozdrawiam


ReefMax -  Odpieniacz Hydor Slim Skin 135.35, 3x24W T5, Hydor Koralia Nano 900 i 1600, 11 kg LR + 9 kg LS, sól AF RS + Probio S, Pro F, Probio F. Obsada - głównie LPS, kilka miękkich, pustelnik, 2 debeliusy, rozgwiazda piaskowa, kilka Turbo, Synchiropus splendidus, 2x Amphiprion ocellaris, Valenciennea puellaris, Pterapogon kauderni i Chrysiptera parasema.

0e93da8f008542a888d593ba9d084493u522a479.png

"Wszechświat i ludzka głupota są nieskończone. Co do tego pierwszego nie jestem pewien.” – Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie w dziale Reef Max - tam jest wiele tematów związanych z obsługą i ulepszeniami. Mnie bardzo pomógł ten wątek:

http://nano-reef.pl/...n-ciut-inaczej/

Pozdrawiam

Dzięki za wskazówki ale przyznam że powyższy wątek jest już dość na poziomie "zaawansowanym" szukam jakiegoś o podstawach reefmax. Np dziś kolejne pytanie miałem skałe z ładnym czerwonymi plamami ze sklepu a dziś pobladły i pokryła je skorupa osadowa... czy mam sie martwić . albo np. mam 2 reef circulator 2600 właczyłem oba i aż te małe "krzaczki" które są już na skale chce połamać.. Czy to za mocny sprzęt na reefmax? może na razie puścić jeden. Albo Kiedy dolać wode >? patrząc na poziom gdzie są biokulki dolewać kiedy jest już przy minimum czy jak > ? Jak świecić czym świecić ? same pytanie szukam po forum ale wątków jest tyle że człowiek się gubi HELP ! :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki ale przyznam że powyższy wątek jest już dość na poziomie "zaawansowanym" szukam jakiegoś o podstawach reefmax. Np dziś kolejne pytanie miałem skałe z ładnym czerwonymi plamami ze sklepu a dziś pobladły i pokryła je skorupa osadowa... czy mam sie martwić . albo np. mam 2 reef circulator 2600 właczyłem oba i aż te małe "krzaczki" które są już na skale chce połamać.. Czy to za mocny sprzęt na reefmax? może na razie puścić jeden. Albo Kiedy dolać wode >? patrząc na poziom gdzie są biokulki dolewać kiedy jest już przy minimum czy jak > ? Jak świecić czym świecić ? same pytanie szukam po forum ale wątków jest tyle że człowiek się gubi HELP ! :/

cze, tez jestem z Tg:) i tez okolo 2 tygodnie temu startowalem z RM powiem ci tyle co wiem od morszczakow ktorzy już mnie co nieco podszkolili:)

a wiec tak,,,czerwone plamy to prawdopodobnie glony wapienne a u ciebie dopiero zaczyna się dojrzewanie wiec wiedzac po sobie pokryje ci na brazowo sporo skaly ale niczym sie nie przejmuj przeczekaj, cierpliwosc to podstawa.

ja mam jeden falownik i podobno to wystarczy na taki maly baniaczek

wode dolewam dziennie wieczorem miej wiecej 0.5cm nad kreske max podmianke zrob dopiero po ok 3tygodniach od startu a nawet 4 tyg

na poczatku swiec ok 8h i z kazdym tyg dorzucaj 15 min az dojdziesz do ok 12h

mam nadzieje ze cosik ci pomoglem pozdrawiam Dawid :) ( jezeli cos zle doradzilem koledze prosze o poprawke:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki stary o taką prostą odpowiedź mi chodziło :p Będe do ciebie pisał skoro jesteś o tydzień do przodu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma problemu:)

wrzuć jakies fotki , jestem ciekaw co tam kminisz;0

BEDE dzis wieczorem pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma problemu:)

wrzuć jakies fotki , jestem ciekaw co tam kminisz;0

BEDE dzis wieczorem pozdrawiam:)

Wrzuce jutro, dziś pierwszy dzien w nowej pracy wiec nie mam głowy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wrzucam zdjęcia mojego Reefmaxa jak obiecałem. Ktoś zwrócił mi również uwage że zaczynając temat powinienem podać więcej informacji tak więc naprawiam swój błąd:

Uruchomione 9 kwietna zanane wodą ze sklepu:

10kg kamienia

pompy 2 x reefmax circulator 2600

Piasek Aqua Medic Coral Sand 2-5mm ok 6-7 kg wsypane

Wlane Microle-Lift Nine-Out II

poniżej zdjęcie.

Podać coś jeszcze?

post-25250-0-27509600-1429033433_thumb.jpg

Edytowane przez TataJakubka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i gites,

teraz świecić, nie ruszać, nic nie dolewać i czyścić szyby ;)

Na dniach powinno coś się zacząć dziać, jakiś wykwit bakteryjny itp.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos duze masz te pompy cyrkulacyjne moim zdaniem jedna by ci wystarczyla jak bedziesz mial lpsy to bedzie nimi miotac jak szatan;)


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej, żeby na razie tak się bujało, jak dojdą korale to będzie się kombinować z cyrkulacją.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macku ale mi chodzilo wlasnie jak beda korale to na bank bedzie za duza cyrkulacja


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze prawdopodobnie za mocne na to akwa. Zamienie z kims tego jednego 2600 ja jakas slabsza koralie najwyzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bedzie za mocno,ja mam Aquael 2600 i Tunze 6016 i jest git,probowalem tez zamiast Auaela dac druga Tunze,ale wtedy juz za bardzo wialo.

bez polskich znakow/mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bedzie za mocno,ja mam Aquael 2600 i Tunze 6016 i jest git,probowalem tez zamiast Auaela dac druga Tunze,ale wtedy juz za bardzo wialo.

bez polskich znakow/mobilnie...

Niby nie ale była taka ładna mała muszelka przyklejona do skałki i już jakieś "krzaczki" i tak dmuchało że muszelke oderwało a kraczki poszarpało troche :/ wyłączyłem narazie chodzi na jednej pewnie mam źle ustawione

Mam Pytanie. Ogólnie wiem że akwa dojrzewa itd ale martwi mnie jedna rzecz, wywaliło do góry na tafle wody cały sył bańki z powietrzem i wielkie tłuste jak "oczy" w rosole przezroczyste plamy. Czy to naturalny proces ??? w odpieniaczu dalej nic nie odpienia u góry piana zbiera się poniżej w drugim pojemniczku może źle go złożyłem???

Edytowane przez TataJakubka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może... Masz instrukcję? Pokaż zdjęcie jak zdejmiesz kube.


1a06cd27f7c3d5e57e8558987e36bdf5u1116a978.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie nr 1 odpieniacz złożony w trakcie pracy.

Zdjęcie nr 2 odpieniacz bez górnego kubeczka w trakcie pracy

Zdjęcie nr 3 odpieniacz z boku w trakcie pracy.( Nie za wysoko?)

Instrukcja Reefmax jest... mało przydatna.

post-25250-0-50527400-1429295343_thumb.jpg

post-25250-0-00953900-1429295486_thumb.jpg

post-25250-0-87663700-1429295561_thumb.jpg

Edytowane przez TataJakubka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zdjęcie nr 1 odpieniacz złożony w trakcie pracy.

Zdjęcie nr 2 odpieniacz bez górnego kubeczka w trakcie pracy

Zdjęcie nr 3 odpieniacz z boku w trakcie pracy.( Nie za wysoko?)

Instrukcja Reefmax jest... mało przydatna.

Kolego kilka miesiecy temu bylem w tg w tesco tj chyba szczybnica czy cos takiego w pasazu byl reefmax w sklepie zoologicznym wiec podjedz i zobacz sobie powiem Ci ze bardzo ladnie to wygladalo wtedy popytaj personel moze Ci pomoga i podpowiedza pare rzeczy w kazdym badz razie daleko chyba nie masz :)

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście... powietrze mu odkręciłeś na maxa ? :blushing:


Akwarium 104x50x60, ATI 8x39w dimm, Skimmer Skimz Oval SV203, Gyre XF130 + RW8+RW8

79f2a5736b72c7fb7330881dd9cde423u812a713.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejde to tesco dzieki za wskazowke. Tak powietrze odkrecilem. Zakrecić? Szczerze mowiac jest chyba zle wlozony wiec i tak jak krece w jedna albo druga to to nic nie zmienia.

Edytowane przez TataJakubka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.