Skocz do zawartości
Sting

Nowy ReefMaster i kilka pytań :)

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka, mam kilka pytań do doświadczonych kolegów :)

Aktualnie przygotowuję się do odpalenia pierwszej solniczki (padło na reefmaxa).

Kilka lat temu przymierzałem się do akwarium ale wtedy nic nie wyszło za to pozostało trochę chemii, którą wtedy zakupiłem. I właśnie o nią mam na początek pytanie.

Posiadam Chemi Pure Elite i Purigen - nigdy nie otwierane. I tutaj pytania:

1. czy mają one jakąś datę ważności ? kupiłem je w 2012 roku czyli dość dawno jednak na opakowaniach nigdzie nie znalazłem aby pisało coś o dacie przydatności. Tak jak mówiłem, opakowania nigdy nie otwierałem.

2. czy te dwa specyfiki używa się; razem czy osobno ?

3. czy stosować je od samego początku jak tylko odpalę zbiornik czy może dopiero po jakimś czasie ?

Dzięki za odpowiedź

Edytowane przez Sting (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponawiam pytanie, czy Chemi Pure Elite stosować razem z Purigen czy raczej nie ma sensu dwóch adsorbentów pchać i jeden wystarczy?

i czy wkładać je do akwa od razu po wprowadzeniu zwierzaków czy raczej poczekać ? dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie widzę większego sensu na start ładować, proces dojrzewania tak czy siak odbędzie się swoimi prawami w zależności od rodzaju skały piasku i wody. Osobiście na start wrzuciłem węgiel od AF i zmieniam co miesiąc oraz phosphate minus na krzemiany i fosforany który jutro wywalam bo mam wysokie no3 i zerowe po4. Reefmaxa mam 3 miesiąc więc dojrzewanie w trakcie i przechodzi bardzo łagodnie.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma przeciw wskazań dotyczących łączenia purigenu z chemi pure. Co do purigenu to doświadczyłem skuteczności działania zarówno w akwarium roślinnym, jak i w morskim, natomiast co do chemi pure to mimo ciągłego stosowania nie potrafię dostrzec faktycznej poprawy parametrów przedstawionych przez producenta produktu, mało tego, nie wierzę w gigantyczny bufor zastosowanego tam węgla aktywnego (imho 30 dni to maksimum) oraz żywicy, terminem przydatności nie powinieneś się przejmować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Elite ma GFO, czyli działa też jakby zawierał Phosguard. Purigen to inna para kaloszy. Co innego jakbyś miał ChemiPure Blue. Ten z kolei to Elite z odpowiednikiem Purigenu i w takim wypadku dawanie go dodatkowo mijało by się z celem.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elite ma GFO, czyli działa też jakby zawierał Phosguard. Purigen to inna para kaloszy. Co innego jakbyś miał ChemiPure Blue. Ten z kolei to Elite z odpowiednikiem Purigenu i w takim wypadku dawanie go dodatkowo mijało by się z celem.

P1otr: jak z wydajnością chemi pure w Twoim odczuciu ? skuteczny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

P1otr: jak z wydajnością chemi pure w Twoim odczuciu ? skuteczny ?

Stosowałem kiedyś w starym zbiorniczku, ale CELOWO wersję klasyczną, a nie Elite czy Blue, bo wolałem sobie sam decydować czy wrzucić i ewentualnie kiedy usunąć Phosguard i Purigen, a nie mieć środek "wszystko w jednym". Także nie za bardzo pomogę. Na pewno czyści wodę, bo przecież zawiera węgiel i rożne żywice, ale czy jest w innych sprawach (kontrola NO3/PO4 etc) równie skuteczny co Phosguard czy Purigen? Tego nie wiem. Nie mam porównania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.