Skocz do zawartości
raeidh

[60l][Morskie]Morski Dziennik

Rekomendowane odpowiedzi

Od zawsze fascynował mnie ocean, rafy koralowe, ogrom życia znajdujący się na tych skrawkach dna oceanicznego. Odkąd tylko zainteresowałem się akwarystyką wiedziałem że kiedyś w moim domu pojawi się mały wycinek tego fascynującego biotopu.

Wiele czytałem, zbierałem pieniądze i informacje i wkońcu po półtora roku dokształcania się i wyrzeczeń przeszedłem na drugą stronę mocy stając się posiadczem 60l słonej wody. :D

Postanowiłem dokumentować tworzenie i rozwój zbiornika.

Zapraszam do czytania:

KOMPLETOWANIE SPRZĘTU

Pierwszym zadaniem było skompletowanie całego osprzętu.

dsc02451lz0.jpg

Akwarium: 50x40x30 60l.

Oświetlenie: 2x24W T5 Ocean Blue Actinic, Sylvania Aquastar 10.000K

Cyrkulacja i obieg wody: 2x pompa EHEIM 1000, pompa ATMAN AT-305

Odpieniacz: Miniflotor, napowietrzacz OXYBOOST 200

Ogrzewanie: Jager 50W

Preparacja wody: Filtr RO 75gpd - FIT Aqua, sól Reef Crystals, Aqua Medic Salimetr

PRZYGOTOWANIE AKWARIUM

Akwarium które zamówiłem ma niestandardowe wymiary 50x40x30. Dlaczego?

Postanowiłem część sprzęt ukryć za 10cm panelem a szkoda mi było tracić tych 10cm szerokości. :D

Zaraz po dostarczeniu akwarium powędrowało do szklarza, który według mojego projektu zrobił panel składający się z 4 komór. W pierwszej znajduje się grzałka, ale w przyszłości umieszczę tam materiały filtracyjne, w 2 odpieniacz, w 3 refugium, natomiast w 4 pompa odbiegowa.

dsc02388nz6.jpg

Kolejnym krokiem do stworzenia akwarium, było zrobienie tła.

W przypadku mojego akwarium, robi za nie fototapeta przyklejona odwrotną stroną na silikon.

dsc02385gc3.jpg

DAY 1 (13.03.08.)

Dzisiaj przyszła skała. 6kg! Jako że akwarium zostało zalane pare dni wcześniej, po oczyszczeniu zaraz do niego trafii. Skała wydaje się dobrej jakości. Jest lekka, porowata i pokryta sporą ilością glonów wapiennych. No więc zaczęło się... ;-p

dsc02438op0.jpg

DAY 4 (16.03.08.)

Dojrzewanie pełną parą-na skałach zaczął pojawiać się śluz...

dsc02441pr5.jpg

...a odpieniacz ostro pracuje. :-D

dsc02416vt1.jpg

Martwi mnie jednak zaniknięcie kolorów glonów wapiennych, ale poczekamy zobaczymy. Wczoraj zauważyłem małego wieloszczeta, niestety nie miałem wtedy aparatu...

I mam tu pytanie do innych morszczaków: jak szybko wychodziły Wam ze skały kraby, wieloszczety itp. Czy jeżeli po 4 dniach wyszedł tylko jeden wieloszczet, to istniej szansa ze wyjdzie coś jeszcze?

Zauważyłem również pare dziwnych rzeczy na skale.

Pomoże ktos...? Klik :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wkleiłeś tło w środku,czym kleiłeś,nie boisz się że po jakimś czasie odklei się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetne ułożenie skały masz gust chłopie


112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raeidh widzę ,że Ciebie również morszczyzna wciąga :D .On jest rekinem na innym forum słodkim także drżyjcie :D .Plan niezły ,ale jak obciążysz akwa to ta pompka może być lekko przy słaba.


Bylo cos ,a jest nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Błazenek :

Raeidh widzę ,że Ciebie również morszczyzna wciąga :D .On jest rekinem na innym forum słodkim także drżyjcie

Racja, racja... i moderatorem. :D

Co do zmiany cyrkulacji, to w najbliższym czasie nie wyciągnę finansowo, ale poczekamy zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze to i lepiej, ze chwilowo kulejesz finansowo, bo w innym przypadku pewnie juz mialbys pierwsza komore wypelniona "materialami filtracyjnymi" jak to napisales, podczas gdy my tu na forum, juz od lat konsekwentnie wydajemy pieniadze na cos innego, zeby przypadkiem na te materialy nie zostalo ani grosza.:D

Pozdrawiam

Ps: ladny, schludny zbiorniczek. Wedlug starej, dobrej zasady, to w pierwszej komorze najlepiej czuje sie odpieniacz, a zeby rybkom, a nie panelowi bylo cieplo, to grzalke warto dac na samym koncu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto stara aktualizacja, a już jutro najnowsze wieści :D

DAY 11 (23.03.08.)

Zmieniłem ustawienie skał. Okazało się że jedną z nich ustawiłem do góry nogami-to co wziąłem za glony wapienne okazało się gąbkami. Sama skała atakowana jest chyba wszystkimi rodzajami glonów jakie istnieją, od okrzemko podobnych, przez dziwny purpurowy nalot do zielonych jakich jeszcze nigdy w słodkiej wodzie nie widziałem. Przesadziłem z oświetleniem. ;D

dsc02536cu7.jpg

Jestem strasznie niezadowolony ze skały, na początku myślałem że jest całkiem niezła, a teraz nazwałbym ją raczej... jałową. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Postanowiłem zamówić jeszcze 1 kg, tym razem ze sprawdzonego sklepu internetowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz takie 4 płaskie kawalki skały to trudno z nich cos sensownego ułożyc ....


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

mam pytanko jak się sprawuje ten atamanik jest bezgłośny? zastanawiam się nad zakupem pompa jest tania ale czy głośna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam atmana 202 na zwyklej osce i nie polecam pompka glosno buczy. Moze na oskach ceramicznych chodza ciszej niewiem bo nie mialem ale dmucha niezle;]


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam,Atman na ceramicznej osce jest bezglosny.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

atmany są ciche, ale mają spore pobory mocy w porównaniu z innymi pompami


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DAY 29 (10.04.08.)

Dawno nie było aktualizacji, a sporo się działo. :D

4.04.08 przyszła do mnie paczka a w niej dodatkowe 4kg skały (teraz razem jest 10kg), która wreszcie spełniła moje oczekiwania. Jest pełna życia: rurówki, wieloszczety, slimaki, małże, zoanthusy... ;D

Niestety po jej włożeniu, woda strasznie się zamuliła, a gdy powoli się wykrystalizowywała zmieniałem ustawienie skały, a woda ponownie się zamulała. I tak w kółko... ;D Jednak wkońcu jetem w miare zadowolony z ustawienia skały, woda nie jest już tak tragicznie mętna, tak więc przedstawiam Wam kolejne zdjęcie przedstawiające moją dojrzewającą i bardzo mocno zaglonioną minirafę. (BTW: te zaglonione kawałki to stara skała)

Jak na razie nie ma co oceniać walorów estetycznych, bo są zerowe, (wszystko w glonach i wogole...), ale w sumie miał to być dziennik więc zdecydowałem się umieścić to foto. Myślę że będzie to ostanie zdjęcie całości zbiornika, aż do chwili gdy zacznie on nabierać jakichś konkretnych kształtów.

dddddlg9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym na twoim miejscu ta duza skale poprstu polamal.Ciezko bedzie na niej cokolwiek umiescic pozatym jakos taki duzy kawal nie pauje mi do tej wielkosci zbiornika ale to sa moje odczucia:)


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DAY 31 (12.04.08.)

Glony nie odpuszczają, a wręcz atakują z coraz większą siłą. Staram się usuwać część z nich ręcznie, ale to wala z wiatrakami. Postanowiłem zakupić testy i zacząć mierzyć amoniak, azotany i azotyny, dzięki temu zobacze na jakim etapie jest proces dojrzewania.

Pojawiło się sporo dziwnych robaczków (kropki z łapkami wyglądające jak słoneczka) oraz cos na kształt krewetki-identyfikacja w toku. EDIT:Pierwszy stwór to kiełż.

robaczkism9.jpg

Zauważyłem tez ze 3 ślimaki które przywędrowały ze skałą żyją i ostro zajadają się glonami. Jeżeli już mowa o ślimakach to na skałach jest sporo ślimaków osiadłych, które w razie "zagrożenia" (czytaj wlożenia ręki do akwarium), szybko chowają się w wapiennych szkielecikach.

Poza tym pojawił się nieproszony gość-aiptasia sztuk 4. ;D

Zobaczymy czy sposob z gorącą wodą z RO okaże się skuteczny.

rtrhrtpw5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DAY 36 (17.04.08.)

Dzisiaj rozpocząłem walkę z glonami. Pozbyłem się większości z nich za pomocą szczoteczki do zębów, zrobiłem sporą podmianę i... tylko czekać. :D

Wczoraj zauważyłem sporo ciekawych rzeczy po zgaszeniu swiatła:wędrujące po skale ślimaki i wieloszczety, różne filtratory, kiełże i inne robaczki.Szkoda że nie miałem aparatu pod ręką.

Jutro wielki dzień, w akwarium pojawi się pierwszy koral (nie licząc tych które przetrwały transport skaly). Obiecuje zdjęcia nie tylko jego, ale wszystkich zwierząt które uda mi się uchwycić. A to na zachętę: rurówka "Stefania" :D

rurwkagr0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DAY 39 (20.04.08.)

W piątek do mojego akwarium prosto z Kielc od Bandi'ego (właściciela wspaniałego morszczaka) trafiły szczepki Xeni Pulsującej i Egipskiej oraz sporo glonów wyższych. :D Zaraz po aklimatyzacji Xenia Pulsująca napompowała się i zaczęła delikatnie pulsować.

Jako że przydałaby się spulementacja jodem, zakupiłem Jod z Aqua Medic. Wyliczyłem że skoro opakowanie ma 250ml a zapecana suplemantacja do 60l akwarium to 3ml tygodniowo to preparat starczy mi na 83 tygodnie. :D

Wczoraj zamówiłem w Reefshop.pl 2 ślimaki turbo i kraba pustelnika by pozbyli się glonów. Zarezerwowałem również w pobliskim sklepie szczepkę clavularii.

Oto obiecane zdjęcia:

Xenia Egipska.

xeniaegipskaii4.jpg

Xenia Pulsująca.

xeniapulsujcago0.jpg

Dziki koral zidentyfikowany jako Zoanthus sp.

pomaraczowzoanthusou7.jpg

Kolejny dziki Zoanthus pięknie fosforyzujący na zielono (na początku był brązowy).

zielonezoanthusywi4.jpg

Kawałek żywej skały pełen rurówek, a za nim druga szczepka Xeni Egipskiej.

rurwkiwc3.jpg

Zaobserwowany wieczorem wieloszczet.

wieloszczetvg3.jpg

I na koniec mały ślimaczek.

limakro9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DAY 46 (27.04.08.)

Ostatnio sporo się dzieje. Glony zielone dzięki glonom wyższym od Bandi'ego powolizaczynają ustępować. :(

Xenia ładnie się przyrosła i powoli zaczyna się rozrastać. Aktualnie czekam na szczepkę Clavulari oraz na zamówione testy wody, a pare dni temu prosto z Gdańska przybył do mnie krab pustelnik Calcinus elegans o imieniu Zygmunt, oraz 2 ślimaki turbo-niestety jeden nie przeżył pierwszych dni w moim zbiorniku.

Wczoraj wieczorem zauważyłem dziwne stworzenia. Na jednej skale siedzial "pająk", a w pierwszej komorze panelu 3 stwory podobne z wyglądu do malutkich meduz. (fotka na dole)

Jednak żeby nie było za dobrze, oczywiście co musiało się stać.

Z mojej winy, podczas przestawiania skały pociekło parę kropel słonej wody prosto na statecznik...

Efekt? Pięć dych w plecy.

Zygmunt

zygmuntso5.jpg

Wspomniany wcześniej "pająk".

pajkiq1.jpg

Coś meduzopodobnego. Slabo to wyszło na zdjęciu gdyż jest malutkie, ale nawet plywa jak meduza.. "Korpus" miała jakby z galarety, w srodku takie pomaranczowy pek (widać go na zdjęciu) i do tego takie macki (też widoczne)

meduzanq7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DAY 53 (04.05.08.)

Glony atakują i atakują, dlatego też nei pokazę zdjęcia całości.

Zna może ktoś z Was sposób na pozbycie się ich bo mój krab ewidentnie się opiepsza. :Satisfied

Co się jego tyczy, to dzisiaj Zygmunt pierwszy raz zmienił muszlę.

Nie dość że jak ostatnio zaobserwowałem biedak jest lekkim inwalidą (jedną parę szczypcy ma o wiele mniejszą), to na dodatek cierpi na kompleks mniejszości-wybrał sobie największą muszlę którą ledwo targa.

Skałą z frachtu ma swoje plusy. Codziennie po szybach i skale pełzają coraz to ciekawsze stworzonka. Niedawno zauważyłem kolonie fosforyzujacych na zielono rurówek, pelno niezidentyfikowanych robaczków... a ostatnio prawie na każdym kawałku skały poajwiły się gąbki Sycon.

Na sam początek ostatni spacer Zygmunta ze starą muszlą.

zygmuntnaskalezo1.jpg

zygmuntnaskalezo1.dfecb4469f.jpg

Małe zbliżenie.

zygmuntbliskohd3.jpg

zygmuntbliskohd3.deb5ae9edb.jpg

Zygmunt w nowym domku.

zgymuntnowaskorupacp8.jpg

Kolonia fosforyzujących na zielono rurówek (słabo to widac, są malutkie).

rurwkijp8.jpg

rurwkijp8.5f213e8c60.jpg

I na koniec gąbki Sycon

gbkile7.jpg

gbkile7.c2e83d8862.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mi się wydaje czy masz cosik mętną wodę .:Satisfied_o


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wojtek15141 :

Czy mi się wydaje czy masz cosik mętną wodę .:Satisfied_o

Dziwne bo ja tej metnosci nie widze.

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.