Skocz do zawartości
grzegorz.k

montipora traci tkankę, dołączam zdjęcia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Moja montipora srebno-niebieska w jednym miejscu (na środku) w miejscu gdzie stykają się dwie odnogi na jednej odkrywa się szkielet (utrata 1-2cm poliów) Monti jest u mnie z 4 miesiące. Myślałem że to może ślimaki nagoskrzelne ale jakoś ich nie obserwuje a przez ostatni miesiąc nic nowego nie wstawiałem. Poza tym jak to jest z tymi ślimakami? Z tego co słyszałem atakują raczej talerzówki a moje 2 mają się świetnie. Są też inne monti, czerwone etc i mają się dobrze. Ta utrata polipów jakby pomalutku postępuje. Jest to spory okaz bo ma około 20cm. Wiecie co może być przyczyną?

Zdjęcie ciężko zrobić bo jest w głębi zbiornika a tkanke traci na dodatek z tyłu..

Prosze o prady, dzięki.

Jakieś pomysły co to może być?

Są zdjęcia! Proszę pomóżcie zdiagnozować, znalazłem coś dziwnego na drugiej monti..obawiam się że to ślimak nagoskrzelny, tylko jakoś ich nie widać, ale na tej czerwonej pośrodku, hmmm wczoraj tego nie było..

f001g.jpg

f002v.jpg

f003h.jpg


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

99% obstawiam ślimaki nagoskrzelne.

Szukaj białych ślimaków bez skorupek z charakterystycznymi wypustkami na grzbiecie.

Wypustki maja charakter polipów jak w ukwiale i układają się bodaj w dwa rzędy wzdłuż ciała.

Ślimaki osiągają od mikro rozmiarów do 4 max 5mm (takiego widziałem największego)

Szukaj ich na krawędziach plam po utraconej tkance oraz w pachwinach rozgałęzień korala, u nasady głównego pnia, często w ciągu dnia chowają się pod podstawkę korala.

Żerują najczęściej w nocy stąd mogłeś ich nie dostrzec.

Gustują tylko w tkankach montipor.

Osobiście polecam hexatenie u mnie wypleniła sporą populacje z około 20 montipor korale kupiłem bardzo okazyjnie bo miały właśnie takie utraty tkanek.

Podobno kilka innych wargatków również gustuje w tych ślimakach np. helichoeres hrysus.

Jest też metoda maczania korali w roztworze nadmanganianu potasu ale ten nie niszczy jaj/larw które to wyklówają sie w cyklu 14 dniowym o ile dobrze pamiętam.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Wrasse Rulezzz :)

PS.jest duży temat na reef central i kilka małych na naszym forum poszukaj ale w skrócie wiesz już wszystko

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo, już myślałem że nikt nie pomoże :-) czyli potwierdzasz moje przypuszczenia :-( muszę sie dobrze przyjrzeć dziś w nocy. Moczenie w nadmanganianie nie wchodzi w rachubę. Musiałbym chyba restart robić :-( spróbuje z hexatenią, ciekawe czy trafię na taką co gustuje w tych ślimakach..

Edytowane przez grzegorz.k
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz doświadczenie z nadmanganianem napisz proszę jaki roztwór stosowałeś i ile czasu moczyłeś korale oraz w jakich odstepach czasu.

Jak korale na to zareagowały??


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna tabletka na 2 litry wody z akwarium. Często mieszana. Dodatkowo brałem pędzelek i smarowałem stężonym roztworem białe miejsca. Robiłem to 2x w odstępie 2tyg. Korale ślinią się na maxa, uciekają im kolory i nie polipują przez około dobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku ale co ze ślimakami czy jajami na skale? Czy to na pewno przesądzone że to ślimaki nagoskrzelne? Dlaczego tak wolno to idzie? Słyszałem, że ślimaki szybko zalatwiają sprawę, montipory znaczy. Mam w tej chwili 7 montipor z czego

3 talerzowe. Jedna ma od kilku tyg 2 cm ubytki tkanki a mała czerwona ten punkt od wczoraj. Możliwe że to jakaś inna przyczyna? Uszkodzenie etc?

Nie dam rady każdej wyciągać i moczyć :-( chyba muszę iść inną drogą, dać ślimakom wroga naturalnego i zostawić w oczekiwaniu że się uda. Myśle jeszcze o odstawieniu na kilka dni pokarmu. Ryby, Kraby i krewetki powinny zadziałać. Chelmon i mandaryn jest, ciągle coś tam wyjadają ze skały. W miejscu zranienia kręci się ślimak stomatella ( mam ich z 10 w baniaku ) i wężowidło. Może wyjadają larwy i jaja dlatego wolniej plaga postępuje ?? Są jeszcze inni wrogowie co gustują w tych ślimakach? czytałem na reefcentral o krewetkach ale żarłoczne jakieś i i tak trzeba w innym zbiorniku im podać do czyszczenia.

Edytowane przez grzegorz.k
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzegorz.k , a jak z parametrami u Ciebie w akwarium?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzegorz.k , a jak z parametrami u Ciebie w akwarium?

Dzisiaj robiłem oczywiście w związku z tym testy:

Ph 8

Kh 4-5 od kilku tyg

Ca 400 troche spadło, podniosłem zaraz Ballinga

PO4 0,03 salifert leje wódke

NO3 nie mierzyłem

Sól 1,020-1022 spadła trochę, woda do podmiany 1,026-1,027 sie kręci.

Generalnie dołożyłem cyrkulację parę dni temu jvp101 do działającej od początku jvp102. Troche powiało i była mała zadyma :-/ może to wywaliło jakiś syf albo larwy?

Może to wirki?

P.S wywaliłem jednak tą cyrkulację, jest tylko jvp102 tak jak było od początku, za bardzo stresowało ryby i LPSy.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzegorz.k, nie chcę generalizować, ale... jeżeli salifert pokazuje Ci PO4, jeżeli salifert pokazuje Ci kh 4-5, to nie są to parametry dla dobrej kondycji sps-ów.

a pH ? jakie jest? teraz i w ogóle?

a zasolenie jak szybko i dlaczego spadło?

piszesz, że takie kh jest od kilku tygodni, jakie było wcześniej? czy jesteś w stanie określić, jak bardzo te parametry są stabilne? a jeśli się zmieniały to w jakim czasie i które?

NO3 zmierz koniecznie...

a swoją drogą, po zgaszeniu światła poobserwuj czy nie ma tam nagoskrzelnych ślimaków.

ps i orty popraw, bo minusy porozdaję :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzegorz.k, nie chcę generalizować, ale... jeżeli salifert pokazuje Ci PO4, jeżeli salifert pokazuje Ci kh 4-5, to nie są to parametry dla dobrej kondycji sps-ów.

a pH ? jakie jest? teraz i w ogóle?

a zasolenie jak szybko i dlaczego spadło?

piszesz, że takie kh jest od kilku tygodni, jakie było wcześniej? czy jesteś w stanie określić, jak bardzo te parametry są stabilne? a jeśli się zmieniały to w jakim czasie i które?

NO3 zmierz koniecznie...

a swoją drogą, po zgaszeniu światła poobserwuj czy nie ma tam nagoskrzelnych ślimaków.

ps i orty popraw, bo minusy porozdaję :)

Więc tak:

ph jak podawałem jest 8, stałe od zawsze.

Kh na początku 5m-cy temu było 10-12. Spadło powoli do 4-5 nie wiem dlaczego (dojrzewanie się pewnie skończyło)

PO4 0,03 wg saliferta (to chyba nie tragedia?) na Hance miałem miesiąc temu 0,23 ale od jakiegoś czasu zbijam wódką. Mogłem ją też przedawkować, zrobił się kożuch, przestałem kilka dni lać i pomału wracam od nowa.

Zasolenie spadło powoli, zmieniłem sól z RC na IO, pewnie z podmianami bo od ponad miesiąca spada i staram się przy podmianach podbijać.

Tyle o parametrach na dziś.

Pozdrawiam i czyszczę orty..

Edytowane przez grzegorz.k
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok. o ph doczytałam, moje przeoczenie. ale jak zapewne wiesz, podstawą dobrej kondycji korali są stabilne parametry. nie muszą być koniecznie książkowe, ale stabilne. sporo tych spadków u Ciebie jest, i wg. mnie na pewno nie pomaga. test saliferta na kh zaniża (z moich doświadczeń i nie tylko) więc jeżeli pokazuje 4-5 (tam po drodze jest jeszcze trochę cyferek) to na pewno nie jest dobrze.

PO4 na salifercie powinno być niewykrywalne, jeżeli już coś pokazuje, to nie jest za dobrze.

do tego wódka, do tego czytałam o Twoich problemach z odpieniaczem (wirnikiem) no i kombinowanie z cyrkulacją.

myślę, że mamy efekt kumulacji różnych przyczyn, co nie wyklucza pasożytów. ale jeżeli nic nie wkładałeś od miesiąca, to przyczyn szukałabym raczej w tych spadkach i zmianach.

...

Pozdrawiam i czyszczę orty..

o.k. :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.