Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, przeczytałem wiele watków o wirkach ale mimo to chciałbym prosić Was o radę. Od kilku miesięcy zmagał się z nimi, myślałem że same ustapią ale zaczynam sie martwić. Najbardziej upodobały sobie miekkie szczególnie grzyby ale też catalaphylie i euphyllie atakują. Pytanie czy mogą uszkodzić korale i jak z nimI walczyć.

Słyszałem o jakości wody więc sukcesywnie robie podmiany, ostatnio nawet większe i częstsze, leje wódkę, mało karmie.

Myślałem o jakieś rybie która może mi pomóc, jednak hexatenia odpada bo ponoć może zamęczyć mi mandaryna.

Co radzicie, czekać aż samo pójdzie, co z koralami, jakie sposoby macie na walkę z tym dziadostwem?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W którymś z postów został zaproponowany Capitox Zooleka ja dałem 4ml na 150L wody - dawałem raz na tydzień przez 3 tygodnie

wszystkie wyginęły ,brak jakichkolwiek skutków ubocznych przynajmniej u mnie.

Też nie mogłem sobie z nimi poradzić,ale spróbowałem i mam spokój.


150L ,Koralia2, JVP-101 i JVP-100,Koralia Nano 1600, Odpieniacz onet z pompą Tunze Hydrofoamer Silence 9420.040, Dozownik DIY, Dolewka DIY, Oświetlenie DIY - 105 W Cree LED (White,Royal Blue,Red)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mi z znimi poradził sobie mandaryn , i nie sadze w moim przypadku że coś innego bo nic specjalnie nie robiłem w tym kierunku poza odsysaniem, ale nie da się odessać wszystkich.


<a  href=6156_6259.png' alt='6156_6259.png'>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwość i redukcja krzemianow. Ewentualnie cos co je zjada: 6pręgi, mandaryn, chrysus (ale to jest raczej osbniczo specyficzna cecha) i usuwanie "reczne".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mandaryny to ponoć zależnie od osobnika konkretnego, jedne lubią inne nie i to tylko niektóre odmiany wirków.

Wszelkie walki chemiczne ponoć niebezpieczne gdyż obumarłe wirki zjadają ryby i potem kiepsko z nimi. Z tego co wyczytałem to Levamisol zabija wirki na śmierć.

Skuteczną metodą jest ponoć zanurzenie skały z wirkami na 10s w słodkiej wodzie. Wirki wtedy od niej odpadają przez co nie wracają już do baniaka ze skałą.

Nie wiem jak to wygląda w praktyce są to informacje jakie udało mi się wyczytać :welcome:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wal do baniaka hexe to piękna i pracowita ryba.

U mnie była jako pierwsza przeszła 3 przeprowadzki ciężkie choroby.

Spływ rewizja do sumpa i tygodniowy pobyt w komorze z pienidłem.

Ogarnęła mi hordę wirków i wyleczyła kilkanaście korali z epidemii ślimaków nagoskrzelnych.

To różowe cudeńko jest niesamowite.

Kocham tą rybę :)

PS. mam mandaryna i nie widziałem nigdy interakcji między tymi rybami


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady, chyba spróbuje z hexatenią. Wejdzie jako ostatnia więc być może zostawi mandaryna w spokoju.

Co jeśli chodzi o szkodliwość wirków? Czy mocno zagrażają kondycji korala? Na czym polega ich żerowanie?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkodliwosc to "oblepianie" korali czyli odciecie od swiatla i pokarmu. Ale to raczej taka ekstremalna sytuacja. co do hextaeni i mandaryna to one zajmuja podobna nisze, czyli bedzie konkurencja o pokarm. Moze to byc niekorzystne zwlaszcza dla mandaryna jesli slabo przyjmuje pokarmy zastepcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrafią obkleić korala taką glutawą otoczką odcinając mu dostęp światła i pokarmu i koral zginie ale to w przypadku niekontrolowanego rozrostu ich populacji.

Wirki wytwarzają jeszcze coś na rodzaj śluzu i to ponoć też jest złe dla korali.

Pikaczu mnie ubiegł :harhar:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ograniczenie dostępu do światła rozumiem ale czy nie uszkadzają tkanki? Dlaczego wybierają głównie miękkie i LPSy?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydzielany przez nie śluz jest szkodliwy dla korali ale czy uszkadza tkankę to nie wiem, nigdzie nic takiego nie wyczytałem.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro żerują akurat na koralach to chyba znaczy że są ich pasożytami. Pytanie tylko w jaki sposób i czym się żywią?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio i u mnie na euphylli pojawiło się to badziewie, mam dwa mandaryny jeden wcina mrożonki a drugi tylko poluje ale na wszystko oprócz wirków :) mam też hexatenie i też ich nie polubiła ale faktycznie ryba super patroluje zbiornik czyści korale, wcześniej wirki ze skały wyczyściła w dwa tygodnie a tych na euphylli ni chu..., aha u mnie mandaryny i hexa żyją w zgodzie i nigdy nie widziałem żeby się lały. Tak sobie myślałem a może by wykąpać zarażone korale w flatworm exit oczywiście poza zbiornikiem żeby nie ryzykować i oczyścić z trupów.


160l+40l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja walczyłem niecałe pół roku z wirkami, były ich setki, poprawiałem jakość wody, odsysałem 2x w tygodniu, kupiłem hexataenie... i nic nie pomogło... czekałem i czekałem,a wirków było coraz więcej, skała była czerwona, zoanthusów nie było widać straciłem nadzieję aż.... kol. akvarius (dzięki za radę!) wysłał mnie po levamisol do weterynarza. 10 zł i po 3 dniach nie było ani 1 żywego wirka. Nie wróciły do dziś (odpukać. Kuracja była bodaj w listopadzie/grudniu 2010). Lek bezpieczny nic nie padło w akwarium, 0 efektów ubocznych w moim przypadku.

ale do hexy się przyzwyczaiłem i pływa do dziś mimo że jej ulubionym zajęciem jest jedzenie mrożonek i nic więcej. Może i leniwy egzemplarz a pozostałe 99% to pracusie ale odradzam na czerwone wirki.


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

doszedlem do potrojnej dawki flatworm exit od saliferta i wirki sie smieja w zywe oczy z tego specyfiku :wallbash:


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba najlepsze są metody biologiczne czyli: synchiropus splendidius; synchiropus stellatus lub macropharyngodon ornatus


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... straciłem nadzieję aż.... kol. akvarius (dzięki za radę!) wysłał mnie po levamisol do weterynarza.

Po tej kuracji ponoć "zwłoki" wirków są szkodliwe dla ryb które będą je zjadać. Może spowodować to masowe padanie ryb. Także ryzyk fizyk.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tej kuracji ponoć "zwłoki" wirków są szkodliwe dla ryb które będą je zjadać. Może spowodować to masowe padanie ryb. Także ryzyk fizyk.

dokładnie przy kuracjach chemicznych można się pozbyć ryb niestety dlatego o wiele lepiej zainwestować w rybkę która zjada wirki :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mandarynów to akurat Synchiropus picturatus jest na wirki najlepszy, a z wargaczy Helichoeres chrysus i tymi polecam się zainteresować.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tej kuracji ponoć "zwłoki" wirków są szkodliwe dla ryb które będą je zjadać. Może spowodować to masowe padanie ryb. Także ryzyk fizyk.

no dokładnie. Zapomniałem dopisać że przed kuracją maksymalne odessanie wirków żeby zmniejszyć ich populację + węgiel (ale już nie pamiętam po jakim czasie) - ponoć pomaga ;)

co do metod biologicznych - pomysł niezwykle zacny i najbezpieczniejszy, ale lepiej chyba wziąć od kogoś rybę pewniaka nawet na dłuższy czas, bo może się trafić taki egzemplarz jak mi (a przecież sześciopręgi to ponoć czarne konie jeśli chodzi o wcinanie wirków... no cóż mojemu podwinęła się po drodze noga gdy zakosztował w mrożonkach)


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego kocham moja hexe.

Na prawdę ta rybka uratowała mi tyłek kilka razy.

Kiedy znikła byłem mocno podłamany :( a gdy się znalazła w sumpie po kilku dniach... po prostu nie umiem opisać radości jaką odczuwałem :)

Wielu akwarystów odradza tego wargatka bo jest niby agresywny a jak już się powie w sklepie że mandaryn do akwa z hexa to prawie linczują :)

Ale ja też słyszałem takie opinie że drogi tych dwóch ryb tak na prawdę się nie krzyżują i ich posiadanie nie stanowi problemu.

Mam tylko jedną uwagę ja na jednego osobnika z tej linii konsumenckiej przyjął bym 2 kilko skały na około cm długości ciała jako minimum. Ja mam jakieś 30kg i ci dwaj czyściciele wyjałowili mi baniak z mikro żyjątek a te są bardzo ważne.

Gdyby nie sump a w nim glony byłoby kiepsko w tej materii :)

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od wielkości i zbiornika i ilości posiadanej skały a także konkretnego osobnika. U mnie hexatenia i mandaryn wspaniały nigdy nie toczyły żadnych sporów, zero agresji.

Piotr-ek - mnie u hexy urzekły oczy :)


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i niestety koledzy ale u mnie stało się najgorsze!

Wczoraj koło południa wpusciłem hexatenie a dzisiaj rano znalazłem ją martwą.

Do wieczora panował względny spokój ani mandaryn ani garbiki ani Chelmon się nią nie interesowały a rano taka tragedia.

Kto ją mógł załatwić ???


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro stało się to w ciągu niecałej doby od wpuszczenia, to mógł to być szok osmotyczny. Sprawdzałeś, jaka różnica zasolenia była? Prędzej hexa pogoni garbiki i mandaryna, niż na odwrót.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.