Jump to content
Sign in to follow this  
  • entries
    11
  • comments
    7
  • views
    46835

Jak wyczyściłem akwarium i wkleiłem panel

kpiotrek

604 views

Trochę mi zajęło czyszczenie, wklejanie panela, przegród itp. Wszystko co zrobiłem w nowym ale starym akwarium potoczyło się zupełnie inaczej niż się tego spodziewałem. Czyszczenie, którego się bałem, okazało się czynnością śmiesznie szybką. Więcej czasu poświęciłem na dokładne usunięcie piasku niż na samą operację mycia. Owszem, były miejsca gdzie nawarstwiły się różowe algi wapienne ale dały się usunąć bez większego problemu. Jak to zrobiłem? Najpierw za pomącą szufelki wybrałem ile mogłem piasku a następnie polowałem z wężem na pojedyncze ziarenka które pokazywały się po każdym spuszczeniu wody. Trochę irytujące zajęcie ale bałem się, że znowu porysuję szyby. Pięć razy nalewałem wodę ale dałem radę. 

Pomyślałem że to dopiero początek, i teraz to dopiero się narobię... Pomyliłem się. Czyszczenie szyb było banalnie łatwe. Zużyłem 1,5 litra octu i 3 zmywaki kuchenne. Najgorsze były te zielone wapienne. Twarde jak skała, ale po drugim zwilżeniu octem - zmywały się super. Nie było najmniejszego problemu z wyczyszczeniem szyby. Jedynie ten zapach octu... strasznie kręcił w nosie. Na szczęście było dość ciepło na dworzu (jak mawiamy na Mazowszu  lub jak mawiają krakowiacy "na polu"). Otwarte okna bardzo pomagały oddychać. Cała operacja czyszczenia zajęła około dwóch godzin. 

A zakładałem że zejdzie ze dwa dni... Pomyślałem, że sporo czasu zaoszczędziłem, i teraz to już z górki. 

No i się mocno przeliczyłem. Klejenie panela kosztowało sporo czasu. Co przykleiłem kawałek szybki musiałem czekać 3-4 godziny żeby zabrać się za następną. Ponieważ mój panel jest dość duży, mogłem troszeczkę go udziwnić. Jak wcześniej pisałem zrobiłem 3 przegrody. Pierwsza komora to odpieniacz. Druga ma wklejone podpórki na dwie kratki. Na górnej kratce będzie znajdowała się wata a dolna, to idealne miejsce na wszelkiego rodzaju media, które będą trzymane w woreczkach (węgiel itp.). Trzecia komora, w całości przeznaczona na... i tu zagwozdka. Chciałbym sprawdzić media filtracyjne od Maxspect. Czytałem troszeczkę na temat Bio-Sphere. Wydają się świetnym medium filtracyjnym. Mają tylko jedną wadę, może nie wadę ale problem stanowi ich cena. Nie do końca jestem przekonany czy są warte tyle, ile za nie trzeba zapłacić. Kosztują średnio trzy razy więcej niż Sera Siporax. Być może jeszcze się skuszę, ale ponieważ to projekt niskobudżetowego restartu, więc chyba w owej komorze zagości stary, sprawdzony siporax. Czwarta komora to komora pompy obiegowej. 

Szerokość panelu to 17 cm. Taka szerokość nie zmniejsza jakoś bardzo akwarium (85x70h60). To raz, a dwa to odpieniacze którymi jestem zainteresowany potrzebują tyle szerokości. Trochę szkoda, że żaden z polskich producentów, projektując swoje skimmery nie przewidział tego, żeby rura 120-150 cm zajmowała mało miejsca. Większość, nawet te z pompą w środku, mają odpływ z prawej lub lewej strony. Bardzo mnie zastanawia, czemu nie robią jak ich konkurencja. Rura lekko po skosie, obok pompy tak, by nie poszerzać konstrukcji. 

Jak pisałem wyżej, szerokość mi odpowiadała. Nie zmniejszyła drastycznie powierzchni akwarium a nawet teraz zbiornik wygląda jakoś bardziej proporcjonalnie. Oczywiście to moje subiektywne odczucie.

Odpieniacz "na start" kupiłem za małe pieniądze. Wpadł mi w ręce H&S 110. Zdaję sobie sprawę, że może nie poradzić sobie z moim akwarium, więc będę szukał większego. W przyszłości.

Został jeszcze temat lampy. Na razie sobie z nim nie poradziłem. Ciężko jest znaleźć lampę o przyzwoitych parametrach w dobrych pieniądzach. Poszukuję 150 do 200W najlepiej sterowalna. Owszem trafiają się 4-5 -letnie lampy ale ceny za nie są nieakceptowalne. Woda słona to żarłoczna bestia. Potrafi zażreć niejedną elektronikę. Ponieważ miałem kiedyś lampy led (chinkę - porażka i naszego rodzimego producenta) to wiem ile soli w nich się zbiera. Do tego światło led wieczne nie jest i moim zdaniem z czasem traci na mocy. Dodając dwa do dwóch za starszą lampę byłbym skłonny zapłacić 1/3 ceny zakupu. Mało sprzedających to rozumie, i wcale się nie dziwię, bo ten osprzęt jest piekielnie drogi.

Myślę, że jak nic nie trafię w rozsądnych pieniądzach - to albo powieszę swoją starą lampkę (łącznie chyba 110W) zrobioną na 3W power led-ach celem doświetlenia boków akwarium albo kupię nową chinkę i dołożę do moich lampek led. Na nową porządną lampę sobie nie mogę pozwolić. 

Dodam, że sucha skała do akwarium jest w drodze. Zakupiłem też kilka drobiazgów których potrzebuję do wystartowania zbiornika.  Następna opowieść pewnie będzie o układaniu konstrukcji. 

Pozdrawiam0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.