Skocz do zawartości
akwarysta M.

Kiedy pierwsza podmiana wody?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy podczas fazy dojrzewania akwarium należy dokonywać częściowych podmian wody? Ewentuanie: kiedy należy dokonać pierwszej podmiany?

W zbiorniku znalazłem kilka niewielkich żyjątek i nie jestem pewien, czy wysokie wartości NO2 i NO3 im nie zaszkodzą.


Zbiornik 65 l oraz panel filtracyjny 10 l Swiatło: (3 x 24 W T5) Piasek żyjšcy i skała (10 kg) - od 07.03.2007 Do odpieniania używam Miniflotora. 2 x Chrysiptera parasema (ryby), wieloszczet, Anthelia, Sinularia, Rhodactis, algi Caulerpa prolifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podczas dojrzewania wskazane byłoby podmienianie wody choćby ze względu na usuwanie zanieczyszczeń, które zbierają się pod skałą. Ja przyjąłem co tygodniowe podmiany w ilości 5% akwa.

Już niedługo pojawi się dokładny opis poszczególnych faz dojrzewania w moim Dzienniku.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uwazam za sluszne podmienianie wody od samego poczatku w regularnych odstepach i regularnych ilosciach po to aby substancje szkodliwe nie magazynowaly sie od momentu wlozenia skaly do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zabieram się doroboty - minął już pierwszy tydzień.


Zbiornik 65 l oraz panel filtracyjny 10 l Swiatło: (3 x 24 W T5) Piasek żyjšcy i skała (10 kg) - od 07.03.2007 Do odpieniania używam Miniflotora. 2 x Chrysiptera parasema (ryby), wieloszczet, Anthelia, Sinularia, Rhodactis, algi Caulerpa prolifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja profilaktycznie pierwsza podmiankę w ilosci 10% wody po 30 dniach , było dużo syfku ze skaly na dnie wiec trzeba bylo to troche ogarnąc .

Pozdrawiam


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

A co ze sprawą małych żyjątek podczas podmiany??

U siebie zauważyłem małe ślimaczki i inne żyjątka, jak wyssam pył i kawałeczki skały to razem z nimi całe towarzystwo. Czy są to straty na które trzeba się zdecydować czy można przez powiedzmy pierwszy miesiąc pozostawić bez podmian?


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli nie chcesz ich poswiecic to kilka godzin przedtem przedmuchaj skale aby pyl wydmuchac z niej pyl. Wiekszosc zbierze sie w jednym miejscu i stamtad odessiesz go z reszta syfu, czesc odpieniacz wyciagnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak proponujecie najlepiej przedmuchać tę skałę ??

Pozdrawiam Pablo


Na razie faza prac projektowych. Ale może niedługo marzenia zacznš się urzeczywistniać. Pozdrawiam :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz w reke jakas pompe i skierowujesz ja na skale.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo zalezy od skaly, czy odgazowana czy z frachtu.

Jezeli z frachtu, to poza "przedmuchiwaniem" skaly robilbym jednak duze podmiany wody od razu na poczatku.

Kiedys uwazalem inaczej, ale sklaniam sie ku twierdzeniu, ze ilosc martwych organizmow na skale (szczegolnie tej z frachtu) tak mocno podbije NH3, ze wiecej usmierci innych organizmow niz my odessamy wraz z podmianami wody.

Pozatym slimaki, kawalki skaly i inne zycie ciezsze niz plankton pierwsze opadnie na dno, a odsysac mozna trzymajac rurke troche ponad dnem.

Wszelkie martwe kawalki glonow i innych podobnych sa dosc lekkie i poderwa sie z dna. Oczywiscie duza duza cyrkulacja caly czas i czeste wymiany filtrow mechanicznych np. waty. Oraz biostartery.

Co innego gdy skala jest odgazowana i mamy mozliwosc ja transportowac ze sklepu chociaz w czesci w wodzie. Wtedy biostartery, a podmiany albo zwyczajnie po kilka procent co jakis czas, albo z wzaleznosci od potrzeb - wg wskazan testow. Jak duzo w wodzie NH3, NO2 to nie ma co czekac az bakterie sie kiedysc namnoza, tylko troche to rozcienczyc. Natomiast duzego NO3 bym nie rozcienczal az tak bardzo. Nie jest az tak szkodliwe.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.