Skocz do zawartości
PiKo

Dziwne plamki na szybie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niedawno rozpoczalem zabewe z akwarium i niestety zaliczylem juz pierwsze niepowodzenia.

W zeszly poniedzialek zakupilem 2 blazenki i niestety oba padly. Pierwszy po 2 dniach, a drugi dzisiaj w nocy.

Przwde mowiąc to nie mam pojecia co bylo tego przyczyną bo wg testow (TetraTest) wszystkie parametry szkodliwe sa w normie, ph 8.00.

Jedyba dziwna sprawa to kilka dni temu zauwazylem dziwne plamki na szybie. Jest iich dwa rodzaje:

- pierwszy wyglada jak kropki bialej farby i wyglada mniej wiecej tak http://www.nano-reef.pl/datas/users/1366-cos2.jpg

- drugi tak: http://www.nano-reef.pl/datas/users/1366-cos1.jpg moze nie widac tego dokladnie na zdjeciu ale to wyglada jak jakies zyjatko z wloskami po bokach

Nie wiem czy to jest grozne i czy moglo przyczynic sie do przedwczesnego zejscia moich blazenkow, ale nic innego nie przychodzi mi do glowy.

Czy ktos moze wie co to moze byc?

P.S. Po tym jak padl pierwszy blazenek podmienilem ok 20% wody.


------------------------- Akwa: ReefMax -------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak długo działa akwa ?

a to drugie to pewnie aptasia choć fota tragoczna do oceny. zrób lepszą bo z tej to daję 20% szans że trafiłem poprawnie.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa dziala od 10 lutego (wtedy wlozylem skale), wczesniej przez prawie tydzien mieszala sie sama solanka.

W ciagu tego miesiaca pojawily sie glony brunatne, ktore zginely po po 4-5 dniach, potem zaczely rosanac zielone nitkowate (sa do dzisiaj). Dwa tygodnie temu wprowadzilem pierwsze zycie, rozgwiazda piaskowa, slimak strombus, 3 slimaki turbo (2 z nich zostalo zjedzone przez cos juz pierwszej nocy), dwie krewetki lysmata debelius. Tydzien temu doszly 2 blazenki (ktore padly) i krab pustelnik. Reszta ma sie dobrze.

Fotke troche poprawilem, chociaz ciezko zrobic dobre zdjecie bo to cos ma ok. 1.5 mm srednicy, a ja nie mam obiektywu do zdjec makro, a i umiejetnosci nie tegie :-).

http://www.nano-reef.pl/datas/users/1366-cos1.jpg


------------------------- Akwa: ReefMax -------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwolnij, cierpisz na syndrom SMK, to normalne ale niestety niebezpieczne.

Odczekaj jeszcze z miesiąc na kolejne życie do baniaka.

Fotka lepsza, niestety nie idealna :(, co do focenia to polecam w dziale nauka część drógą to powinno być pomocne.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to moze faktycznie przystopuje w najblizszym czasie z nowym zyciem. Ale ciagle mnie nurtuje co to za kropki mam na szybie. Tych wlochatych ciagle przybywa i to duzym tempie.


------------------------- Akwa: ReefMax -------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
PiKo :

Ale ciagle mnie nurtuje co to za kropki mam na szybie. Tych wlochatych ciagle przybywa i to duzym tempie.

POstaraj sie nie ruszac aparatem jak robisz fotke, bo obiektyw jest długo otwarty przy tak marnym świetle i zdjęcie jest poruszone.

Tymi drugimi żyjatkami się zupełnmie nie przejmuj a i te pierwsze nie mogły mieć zadnego wpływu na błazenki. To po prostu niedojrzałe akwarium i tyle.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CZeść

@PiKo ja też miałem to już dwa razy. Zauważyełm iż te zwierzaki pojawiają się wtedy gdy woda w akwa ma złe parametry. U mnie było niskie PH i KH, pozostałe też kiepskie. Po polepszeniu wody zniknęły. To są prawdopodobnie Stułbiopławy (meduz)Cladonema radiatum . Jak masz książkę to baumeistera "akwarystyka morska" to na str. 124 jest ich opis.


Czesc i dzieki za ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, dobrze że ja tak od razu nie wpakowłem prawie całej obsady.

Co do tych zwierzaków na szybie, to zupełnie się nimi nie przejmuj. Ja mam sporo tych małych robaczków i z tego co widzę to zjadają nalot glonu na szybie. Oczywiście zanim go czyścikiem nie zdejmę, a jak to robię to potem łażą po wewnętrznej stronie czyścika. Stworki pożyteczne raczej z tego co czytałem. Więc zostaw je w spokoju.

A tak na marginesie to nie myślałeś aby poczekać aż ustaną glony zielone i pojwią się czerwone wapienne ?? Ja zwięszam obsadę sukcesywnie dokładając co tydzień coś, a i tak nie uniknąłem wtopy z sarcopythonem. I zamiast dużego pięknego grzybka mam teraz 2 małe szczepki, które mam nadzieję że się przyjmą.

Dobra rada, poczekaj aż znikną glony zielone i pojawi się sporo czerwonych, a obsadę dodawaj powoli, bo jak dla mnie przyczyną mógł być na przykład amoniak. Jeśli dadałeś wszystko szybko to bakterie nie zdążyły się namnożyć i przeciążyłeś cały system jego uwalniania.

Pozdrawiam


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.