Skocz do zawartości
smk

Tunze 6000 do 6100 DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomo powszechnie że tunze stream 6000 różni się od stream 6100 jedynie transformatorem (te okrągłe badziewie do zasilania jakby ktoś nie wiedział), i magiczna zamiana 6000 na 6100 polega na kupnie transformatora tunze (nr części 7410.602), odpięcia starego i podpięcia nowego. Proste.Tym bardziej że opłaca się kupić tunze 6000 i jak cyrkulacja będzie za mała to dokupić transformator bo to wychodzi praktycznie to samo co kupić od razu 6100.

Jest jeden mały dzinks - u nas taki transformator to koszt niecałe 400zł i czort wie ile trzeba by na to czekać. Zresztą sprowadzając + przesyłka wyjdzie podobnie.

Ostatnio przy okazji jakiegoś postu bodajrze kiwalski napisał że można upgradeować tunze stream 6000 do 6100 za ok 120zł. I tu mnie zaintrygowała cena, bo wiadomo że za tą cenę na bank kiwalski nie zrobił na orginalnych trafo.

Mam jedną tunze 6100 u siebie i chciałem dokupić drugą ale się motam bo cena odstrasza. (miałem upatrzoną na ebayu uzywke za 150 ojro to mnie przelicytował jakiś gość w ostatniej chwili o 1 ojro :D( ).

Postanowiłem poszperać trochę na reefcentral i teraz już wszystko jasne - kupie nówke 6000 i zmianie trafo.

Tunze są robione na Europe z zsilaczami 12,16 i 20V 60VA. Dokładne pomiary wyjściowe pinów i sposób podpięcia w poście poniżej.

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=353693&highlight=diy+tunze+transformer

Wychodzi na to że wystarczy kupić transformator 2x18V 60VA (2x20V 60VA nie znalazłem) i mamy prawie tunze stream 6100 (no moze coś bardziej 6090 bo bedzie miało ze 11000L/h a nie 12000L/h). Taki zasilacz możemy kupić za 42zł :(

http://www.toroidy.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=67&category_id=11&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=2

tutaj macie przykład zmontowania takiego trafo do tunze 6000 i przy okzazji dodany falownik (ale to juz offtopic :D )

http://www.geocities.com/jerinabojan/pumps2.htm

Teraz UWAGA - jestem betonem jeśli idzie o elektrykę i lutowanie i takie tam sprawy i się tego nawet nie tykam (mam elektryka w rodzinie wiec mu podrzucam takie DIY ), dlatego też zanim polecicie upgradeować swoje tunze to może locutus by sie wypowiedział czy to co tu napisałem ma ręce i nogi?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha i jeszcze jedno. Transformator powinien mieć samoczynny wyłącznik termiczny bo w razie gdy nam się zablokuje pompka (no nie wiem - wejdzie coś do niej i nie bedzie kręcić) to spali nam urządzonko sterujące pompką i trfo, a to trochę droga zabawka.

Nie wiem czy te w linku ktory podałem mają wyłącznik termiczny.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smk moze powiesz gdzie moge kupic transformator 7410.602 taki zeby zrobic upgrade z 6000 do 6100 ?


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szwecji? Pewnie u dealera Tunze. Podpytaj się tam gdzie kupowałeś swoją 6000. Powinni sprowadzić ci to, tyle że kwestia ile to potrwa.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja 95% swojeg sprzetu kupilem w niemieckich sklepach internetowych. Tutaj niestety jest wszystko bardzo drogie jezeli chodzi o akwarystyke morska. Moze polecisz jakis sklep internetowy.


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm... msiałbyś poszukać n google. Chyba że napiszesz do jakiegoś niemieckiego sklepu czy by ci to sprowadzili. Mysle ze bez problemu, kwestia czasu.

napisz moze do tego goscia

http://cgi.ebay.de/Tunze-Turbelle-Stream-6000-Stroemungspumpe-7000-L-h_W0QQitemZ320052193415QQcategoryZ100317QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

albo do tego

http://cgi.ebay.de/TUNZE-Turbelle-Stream-6000-regelbar_W0QQitemZ160089863931QQcategoryZ63036QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

wysyłają zagramanice i myśle że powinni moc coś takiego ściągnąć. W razie "W" mozesz sobie tam w Szwecji kupić trafo i zanieść do jakiegoś zakładu elektronicznego żeby ci to zmontowali.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marius 2 link ktory dal smk, zalatwi Ci ten transpormator. Bralem juz od niego czesci do tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK dziekuje

Wiecie w jakiej cenie jest ten transformator ?


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz do niego, albo zadzwon :)

na stonie ma chat :)

on tylko po niemiecku rozmawia :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj... gosc nie zna ang ??


-------------------------------------------------------

160 x 70 x 70 (800l)optiwhite, sump 200l, BK 250 intern, ATON 2x250 Watt (E40) + 4x54 W T5, pompa zwrotna red dragon 6500, cyrkulacja 2 x 6100 tunze + multikontroler, FR509, Profilux, pompki grotecha - balling i ZEOvit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nom, tez z ebaya "aqua2004" nie znac jezyk angielski:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja walsnie kupilelm Tunze -"KIT" z multikontrollerem i osiwtleniem nocnym i spie spokojnie wiem ze mi chalupa nie splonie , elektryki lepiej nie dotykac wole orginal :)

pozdr...


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku, mowiles ze masz zamiar odpoczac od akwarium :)

Dobrze, ze zmieniasz tak co chwile zdanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh , juz jakos nie bardzo chcialbym sie wycofywac , w sumie to mam blizej jak dalej to pomyslalem ze zrobie to akwarium i zamowilem do niego ten Kompelt Pomp Tunze z tym Multikontrollerem , jak przyjdzie to go odpale i powiem wam co on jest wart :)

Dlaczego nie kuöilem samych pompek i nie podpielem do Profilux`a ? ano bo nie duzo drozszy ten caly zestaw Tunze z tym Multikontrollerem to wolalem meic to odzielnie w razie Niemca .

pozdr...


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i moim zdaniem błąd bo profiluxowi dodają cały czas nowe funkcje i teraz juz można robić szpagaty z tymi pompkami a później to już nie wiem co można wymyśleć - ale coś wymyślą pewnie :)

Pomijając wszelkie te pocieszne funkce przypływów, odpływów i innych oczywistych rzeczy to przykładowo jest teraz taka jest fajna funkcja w profiluksie "maintenance" którą jak wybierasz to ci np. na 1h lub 2h wyłącza wszystkie wybrane przez ciebie wcześniej sprzęta żebyś nie musiał się bać jak grzebiesz w akwa.

Tak mi się przypomniało bo dziś z tego skorzystałem jak czyściłem akwa i mordowałem za pomocą joes juice. Dwa klepnięcia i wszystkie pompy i grzałka off. Skończyłem robić i poszedłem do domu. Zapomniałem odpalić tego całego bajzlu i poleciałem do firmy spowrotem patrze a tu ładnie wszystko się samo odpaliło.

W sam raz dla gościa takiego jak ja co to z głową w chmurach czasem lata i myśli o niebieskich migdałach.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja myse inaczej , Profilux jest ladny , kompaktowy , wszystko ma cacy ale jak padnie w nim jedno ogniwo to i wszystko przestaje wtedy dzialac ...wole sobie to jednak troche rozbudowac , mysle ze nie ma co wariowac i na samym tylko Profilux`ie polegac :):)

A po zatym to Ty troche fantazjujesz , bo jak mozna zapomniec i nie powlanczac wszystkeigo ponownie tylko pujsc :D widze ze Cie ten Profilux cieszy i wszystko co z elektronika zwiazane to Cie kreci zauwazylem ... mnie natomiast troche to zaczyna zastanawiac ( All- in- One ) bo faktycznie moze sie tak zdarzyc ze wszystko stanie i juz sie ponownie samo nie wlaczy :) u mnie przynajmniej cyrkulacja zostanie :D

Wszystko w jednym , super kompek akwariowy jak trzepnie najwazniejsze ogniwo to caly baniak na smietnik wyniesc ,...dobra dobra , nie ze mna takie numery Brunner :D

pozdr...


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sprawie transformatora - można sobie nawinąć samemu. Kupujesz w dowolnym markecie trafo toroidalne (Okrągłe - takie jak amerykański pączek z dziurą w środku) do zasilania halogenów, kombinujesz jakiś kawał druta i dowijasz drutem o identycznej grubości (koniecznie w izolacji, np lakierowanym) tyle zwojów ile jest potrzebne by dostać wymagane wyższe napięcie. W taki sposób popełniłem kiedyś zasilacz do radia CB. Trafo w markecie kupiłem na 11V, dowinąłem chyba ze 6 zwojów i zrobiło się 15V :)

Jeszcze inaczej można udać się do zakładziku naprawiającego (przewijającego) silniki elektryczne od pralek, odkurzaczy itp. Za dobrą flaszke gość nawinie trafo jakie tam sie komu marzy. Może czasem chcieć rdzeń - wtedy do marketu po trafo od halogenów i znów do zakładu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oplaca sie takie kombinacje za niecale 300 zl (roznica w cenie pomp) robic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam nie wiem jak z pompami - ja tylko mówię jak tanio nietypowego trafora nawinąć :) Metoda działa - przetestowałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no juz bez przesady, jak sie wodą zaleje przypadkowo i to wszystko trzaśnie takie na pająka popodłączane - to by było :)

Swir - nie no śmieje się z tym pojciem (choć tak zrobiłem) ale moim zdaniem nie opyla sie multikontrolera bo za jego cene masz drugiego profiluxa jakby co w backupie.

Zresztą jak kto woli. Jego piaskownica jego zabawki :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyluzujta chłopy :) co tam może w trafo trzasnąć ? przecież to konstrukcja tak prosta jak budowa cepa - dwa kawałki druta nawinięte na rdzeń w kształcie toroidu. Jak nawinięte dobrym drutem i zaizolowane to i pod wodą będzie śmigać :D Zresztą wiadomo jak jest, pająk z racji swego usposobienia czy to żywy czy to elektroniczny nie wzbudza sympatii ani zaufania :) hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehhe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smk :

Swir - nie no śmieje się z tym pojciem (choć tak zrobiłem) ale moim zdaniem nie opyla sie multikontrolera bo za jego cene masz drugiego profiluxa jakby co w backupie.

Zresztą jak kto woli. Jego piaskownica jego zabawki :)

tak tylko zeby jeszcze ktos byl na meijscu i w czas go podmienil na nowego :)


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żone trza przeszkolić :) kilka kabli podpiąć i se poradzi kobita :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.