Skocz do zawartości
sasza

CYJANO?!JAK Z TYM WALCZYC???

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.nano-reef.pl/datas/users/932-akwa%20001.jpg

http://www.nano-reef.pl/datas/users/932-akwa%20002.jpg

http://www.nano-reef.pl/datas/users/932-akwa%20005.jpg

http://www.nano-reef.pl/datas/users/932-akwa%20007.jpg

Skad sie to ku.....wo bierze jak z tym walczyc? A najlepiej jak sie tego pozbyc na dobre???sorry za jezyk ale naprawde mnie to wpienia .Zgory dzieki za pomoc:sad


Człowiek się cišgle uczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję:

1. zwiększyć cyrkulację,

2. Polepszyć jakość wody - czyli może odpieniacz jest zbyt słaby lub założyć jakiś filtr glonowy lub DSB, zastosować okresowo węgiel aktywny, wywalić z obiegu wszelkiego rodzaju gąbki waty lub płukać je ewentualnie wymieniać co kilka dni

3. Zminimalizować dozowanie pierwiastków śladowych i aminokwasów na jakiś czas.

Jeśli parametry wody są OK to punkt 1 powinien pomóc.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja raczej odpada, mam cztery pompki ktorymi na przemian wlanczane sterownikim ,filtra glonowego nie mam to fakt ,ale czy to zalatfi sprawe???Akwa ma dwa lata a problem pojawil sie dwa miesiace temu:O_o:sadWegiel dalem tydzin temu bez skutku(jak narazie)


Człowiek się cišgle uczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy w tamtym okresie czasu czegoś nie zmieniłeś w akwarium. Zwiększenie karmienia bo doszły nowe zwierzaki, doszło kilka korali na skałkach, które w tej chwili powodują jakieś martwe strefy itp. Może pompki cyrkulacyjne się lekko przyblokowały i trzeba je wyczyścić lub wymoczyć w occie. Może termin przydatności żarników czy świetlówek już wygasł i powstaje widmo światła sprzyjające cyjano.

Ja jednak stawiam na zbyt małą cyrkulację. Napisz jaki to zbiornik i ile przelatuje przez niego litrów (może być w galonach:)) - jak rozumiem w jednej chwili przy tym Twoim sterowniku jest włączona 1 pompa, potem następna itd. - jakiej wydajności są to pompki? Czy robiłeś jakieś testy wody? Jak tam PO4 i NO3?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterownik wlanczapompkijedna po drugij na przemian albo dwi i dwie (opcja)Pomki:jet60<dwie>jet90<dwie>Pompa glowna 3500/galonow,odpieniacz3000 galonow.PO4,NO3-OK Glowny zarnik wymienialem rok temu i chyba stawiam na to ale cz to moze miec az taaaakie znaczenie???:)(


Człowiek się cišgle uczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej wielkości masz zbiornik, jakiej wydajności są te pompki jet60 i jet90? Kurcze, a odpieniacz to chyba jakiś potwór bo nawet jeśli to DD to przepływ jakiś niesamowicie duży.

Żarnik roczny to nie tragedia ale może warto wymienić. Wiele osób walczyło z cyjano i one potrafią same raptem zniknąć tak samo jak się pojawić. Może lejesz za dużo dodatków do zbiornika?

Tak jak pisałem - ja stawiam na cyrkulację. Jeśli nie cyrkulacja to trzeba eliminować stopniowo następne możliwe przyczyny.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pompeczki są bardzo cienkie jak na 230l akwarium. Nie wiem czy nie zaszła pomyłka z Twojej strony bo przy takim zbiorniku pompa główna, która ma ponad 13000l i sump trochę ponad 100l nie za bardzo pasują do siebie. Może zamiast galonów miało być 3500 litrów? Jeśli tak to biorąc pod uwagę straty na podnoszeniu słupa wody otrzymujemy jakieś 2000l/h z pompy głównej + np. jet90 (340l/h) i mamy przyczynę cyjano. Cyrkulację wody proponuję zrobić co najmniej dwukrotnie większą niż teraz czyli jakieś 5000l/h, a najlepiej jeszcze większą - o ile z tą pompą obiegąwą była pomyłka jak wcześniej pisałem.

Jeśli się nie mylę to masz w tej chwili u siebie cyrkulację x 10 w porównaniu do pojemności akwarium więc tak tylko dla porównania Ci napiszę, że czekam teraz na następną pompkę i w sumie będę miał cyrkulację około x80 pojemność zbiornika z tym, że 70% tej cyrkulacji będzie chodziła falowo od 100% do 30% co kilka sekund.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mala poprawka:DPompa glowna 350 galonow a odpieniacz300galonow:D:blush

pompki cyrkulacyjne ok.180 galonow na godzine:blushpoprawka <sprawdzilem>


Człowiek się cišgle uczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli i tak wychodzi razem cyjano. Wyszło jeszcze mniej tych litrów na godzinę i aż dziwię się, że dopiero po dwóch latach ci to wyszło. Pewnie za skałami masz niezły bajzel. Musisz przy następnej podmianie wydmuchać ile się da z za skał. Tak jak pisałem cyrkulacja minimum 5000l/h czyli w sumie ponad 1300 galonów.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiajace jest to ,ze w sumpie tez mam kilka kawalkow skaly i ona jest kompletnie czyska<swiatlo czy inna cyrkulacja >:)_o bo parametry wody identyczne:yes


Człowiek się cišgle uczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem w sumpie nie masz glonowego czyli ta skała jest raczej w ciemnościach - w takich warunkach cyjano na pewno się nie będzie rozwijało.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznaje bez bicia ,ze pompki sa pochowane w skale tylko dysze im wysyaja ,fakt ze nie czyscilem ich od poczatku(choc doskonale wiedzialem ,ze powinienem to zdbic dawno temu)nie chcialem rujnowac mojej misternie ulozonej piramidy z kamieni:Dwkazdym razie ich wydajnosc po dwoch latach bez czyszczenia jest jeszcze bardziej watpliwa:D


Człowiek się cišgle uczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sasza a czy uzywasz filtra RO i DI?A jesli tak to jak dlugo?Moze nadszedl czas wymiany prefiltrow i zywicy a woda ktora stosujesz do podmian i dolewek jest zlej jakosci i wlewajac ja do akwa dostarczasz pozywek dla cyjano?

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sasza, nie rozbieraj skal bo to bez sensu. Kup dodatkowa pompke, przyklej do szyby, na wylot naloz kawalek węża i zrob tzw sztorm na skale. Koncowke powkladaj we wszystkie szczeliny skalne, omiec skale z wierzchu, zobaczysz ile syfu bedzie. Oczywiscie jak wszystko to usiadzie na dnie to podmianka wraz z odmulaniem dna. Powtorzysz proces pare razy i cyjano powinno zanikac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szeryfisch ale co bez sensu? Brak cyrkulacji?

Zakładając, że te pompki jet które są odpalane pojedyńczo mają 680l/h + pompa obiegowa 1300l/h - daje nam to ok. 2000l/h. Teraz weźmy pod uwagę straty na podnoszeniu pompy głównej + zasyfione pompki - to jestem pewien, że cyrkulacja jest niewiele większa od 1000l/h w 230l akwarium.

Jeśli jesteś takim specem i twierdzisz, że wszystko jest OK to szczera zazdrość z mojej strony za wiedzę i ogromne gratulacje dla kolegi :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego dochodzi jeszcze nietypowy wymiar akwa- stosunkowo mala powierzchnia wymiany gazowej no i 3 pokolce. Proponuje odessac syf zza skal, wywalic stare pompy i dodac calkiem nowe. Nie wiem czy przy tak malej szerokosci kupowanie pomp typu stream nie mija sie z celem. Strumien zwyklych PH powinien po odbiciu od scianek stworzyc szeroka i rownomierna cyrkulacje. Ja zastosowalbym 3x2000l/h na roznych wysokosciach i ustawione pod katem na przednia szybe. Przydala by sie takze jakas cyrkulacja za skala. Jezeli masz checi i mozliwosci, odsun odrobine skale od scianek baniaka, najlepiej ustawic ja na rusztowaniu z rurek pcv i dmuchac pod nia pompa.

Kupienie duzej pompy i wydmuchanie syfu to dobry pomysl ale nie zalatwi sprawy, syf bedzie sie nadal zbieral. Mozesz tez dodac wate w sumpie, po zwiekszeniu cyrkulacji syfu bedzie za trzesienia.

Mozna tez uzyc srodka AM antired, ale to ostatecznosc lub dodatek do metod zaproponowanych pozyzej.

Pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie cyjano wyskoczyły gdy zepsuło mi się oświetlenie - padł statecznik i przez pewien czas aż dostałem nowy musiałem oświetlać zwykłymi świetlówkami, przez ten czas akwarium się zaczerwieniło, ale podmiany wody, często wymiatanie śmieci spod skał i naprawa oświetlenia spowodowały, że cyjano zaczęły się cofać.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoc to rewelacja :con bezpieczne dla rafy i skutecznena czerwony nalot .

W czasie lunchu wyskoczylem do dwoch sklepow z akwa ,zalecajli odessac co sie da ,moze dolozyc pompke crkulacyjna,albo dokopac sie do tych czterech w skalach ,wyczyscic moze zmienic kierunek ewentualnie przestawic na sterowniku zeby wlanczaly sie dwie i dwie.Jeden gosc mowil ciekawa rzecz,ze on ma w skalach zakopane szesc pompek ktore kiedy robily halas albo przestawaly dzialacto odcinal kabel i zostawial bo nie chcial rujnowac skaly:D:D:D dokladal nowa pompke i z glowy :yesmoze latwo sie doklada pompki kiedy sie pracuje w sklepie akwa:D:yes:D.W drugim sklepie prawie od progu chcieli mi sprzedac nowy zarnik:BIZNES IS BIZNES:D:D:D


Człowiek się cišgle uczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tiaaa.... najlepiej to słuchać sprzedawców :) Nie kumam po co od razu brać się za chemię i ją lać do zbiornika. Jeśli te wszystkie nasze wypowiedzi uznajesz za niespecjalnie wiarygodne to poszperaj na reefcentral.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<ROMAN763>uzywam ROiDI wklady wymienione osiem miesiecy temu ,myslisz ,ze juz pora???:|Poza tym testowalem wode z RO ,PO4-zero ,NO3-zero ,co jest pozywka dla cyjano???:)


Człowiek się cišgle uczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<REBCIU>Ja chemi mowie:no:no:no chyba ze bede mial noz na gardle i nic z tych rzeczy o ktorych piszecie nie pomoze To tylko rada sprzedawcy!!!


Człowiek się cišgle uczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 miesięcy to dużo za dużo. Wkłądy wymieniaj co 2-3 miesiące, a żywicę minimum co 2 miesiące. Ja na Twoim miejscu najpierw od razu wymieniłbym prefiltry, żywicę DI i zrobił dużą podmianę z wypłukiwaniem syfu z za skał i zebraniem tego na watę ułożoną w sumpie. Następnie zakupił porządną pompkę np. Tunze nanostream 4500. Ustawił ją w akwarium tak aby strumień odbił się od szyby i taki rozproszony mielił jak największą powierzchnię w akwarium. Potem bym zmienił ten roczny żarnik.

Jeśli to nie pomoże to przyślę Ci drugą Tunzę na mój koszt :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś TDS-em czy nie masz walniętej membrany w filtrze RO?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.