Skocz do zawartości
sasza

CYJANO?!JAK Z TYM WALCZYC???

Rekomendowane odpowiedzi

@Rebciu

Czy mozesz troche wyjasnic, dlaczego tak czesto wymieniac wklady? Juz kilkakrotnie sie z takim stwierdzeniem spotkalem ale szczerze mowiac tylko na polskim forum.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo się przejechałem :) Jakiś czas temu byłem pełem zdumienia i nie mogłem sobię tego racjonalnie wyjaśnić, a chodziło o brązowienie SPS-ów po podmianąch wody. TDS niezmiennie pokazywał 0. Potem zmieniłem filtr RO na taki modułami 10 calowymi i teraz widać wszystko jak na dłoni. Przepięknie wyglądają prefiltry po 2-miesięcznej pracy, a TDS w tej chwili traktuję jako sygnał czy membrana jest cała bo tak naprawdę to cały ch... on pokazuje :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mi sie ten TDS cos za tani wydawal:D

No dobrze, ale od czego mamy DI? Najwyzej bedzie mialo wiecej pracy co spowoduje szybsze wyczerpanie zywicy, ale nic nie przepusci...

Ale zeby tak od razu sie poddawac :) i kupowac prefiltry "w razie Niemca":)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, a patrzyłeś na te prefiltry po 2-3 miesiącach? :)

Nie wiem w czym trzymasz żywicę DI ale u nas najpopularniejsze są standatowe dzisięciocalowe puszki z filtrów RO i tam się mieści niewiele ponad 0,5 żywicy. Na ile to starczy dokładnie - nie wiem ale będę wymieniał co miesiąc (600-800l wody) bo nauczkę już dostałem.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

<Rebciu>

Wklady juz sa w drodze (choc woda tu ponoc nie najgorsza)ale i wczesniej tak wymienialem,po osmiu miesiacach aco do tej darmowej Tunzy to trzymam cie za slowo:D:D:D


Człowiek się cišgle uczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sasza

Wydaje mi sie, ze masz cyano ktore wlasnie wypelniaja luke spowodowana brakiem bakterii i innych takich:)

Te braki wystepuja, gdy woda w akwarium jest przez dluzszy okres czasu b.czysta. Brakuje jedzonka bakteriom ktore zwalniaja proces rozmnazania. Dodatkowo, gdy dodajemy rozne pierwiastki sladowe i przesadzimy z karmieniem korali (np.amino) stwarzamy baze pokarmowa wlasnie dla cyano. Stwierdzono rowniez, ze cyano chetnie wystepuja z okrzemkami stad pytanie Romana i Rebcia jest uzasadnione. Przede wszystkim zadbaj o zywice.

Cyano trzeba codziennie odsysac i w Twoim przypadku chyba pogorszyc jakosc wody (nie plukac mrozonek, zamiast odpieniacza wlaczyc kostke, wlozyc gdzies wate itp).

Jezeli to po jakims czasie nie pomoze to pozostanie odessanie reszty cyano i zastosowanie Antired (patrz post "Chemia" - Nowy_zarazony) lub tego co juz kupiles. Chemia jest zla ale jak jest plaga to czasami nie ma co sie zastanawiac.

Trzymaj sie!:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, a to ciekawa teoria. Napisz coś więcej. Ja do tej pory spodkałem się z cyjano w następujących sytuacjach:

1. Podczas dojrzewania zbiornika lubi się pojawiać bardzo często - czyli woda nie jest najczystrza.

2. W filtrach glonowych na MM - jest dużo pierwiastków śladowych i innych takich :)

3. W zbiornikach ze zbyt mała cyrkulacją - gdzie pomaga jej zwiększenie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4. Jest tez taka odmiana cyano ktora preferuje najczystsza wode.

W takiej czystej wodzie moga powstac pewne "luki biologiczne" zwiazane z brakiem pokarmu. Te luki (wolna powierzchnia do zasiedlenia) czesto zapelnia pewna forma cyano, ktora potrafi sie szybciej przystosowac i wyzywic w okolicy gdzie praktycznie brakuje konkurencji. Gdy juz tam sie osiedla to nielatwo oddaja teren innym stworkom, ktore po zmianie skladu wody moglyby znowu rosnac, ale najpierw potrzebuja troche wolnego substratu.

To znaczy (moim zdaniem), ze moznaby zmienic (w tym przypadku zabrudzic) wode, odessac jak najwiecej cyano (bo gdy zdychaja, to sa silnie toksyczne), dodac Antired czy cos podobnego, powstale badziewie mocno odpienic, zmienic sporo wody i szybko dodac (przy wylaczonym na kilka godzin odpieniaczu) jakies bakterie, ktorych zadaniem bedzie zasiedlic, teraz juz wolna od cyano powierzchnie.

To czasami moze sie udac.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani

To co piszesz ma duzo sensu,ale teraz mam prawdziwy dylemat:CO ZROBIC???:)_o

Dzieki za rade:yes


Człowiek się cišgle uczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.