Skocz do zawartości
Rysiek

dojrzewanie akwarium a podmiany wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem zagorzałym czytelnikiem grupy lecz do tej pory się nie wypowiadałem gdyż stawiam pierwsze kroki w akwarystyce morskiej.

Przystępując do rzeczy miesiąc temu zalałem akwarium 300 l - 40 kg żywej skały. Skała była prosto z frachtu niezwykle kolorowa i bogata w różne organizmy co po początkowej radości po pewnym czasie zrozumiałem że jest to dodatkowy kłopot. Otóż jak to wszystko zaczęło obumierać pojawiła się plaga falujących glonów na wszystkim co było w akwarium.

Obecnie już widać skały choć nadal są pokryte różnej maści glonami zielonymi fioletowymi w tym również wapiennymi i mój dylemat co dalej. Obecnie widzę że wytworzyło się koło zamknięte. Jedne glony zwłaszcza te nitkowane obumierają co powoduje że do wody dostają się związki azotowe i w to miejsce na tej pożywce pokazują się następne glony w innym miejscu i tak wkoło.

Czy dokonać większej podmiany wody by to przerwać , czy w ogóle wody nie ruszać i czekać jak glony znikną i dopiero wtedy.

Pozdrawiam Rysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz komin to na kratkę połóż włókninę akwarystyczną, wzdłuż ścianek z grzebieniem przelewowym, ale nie zasłaniaj całej powierzchni kratki. Na początku woda będzie przechodzić przez włókninę, a po jej zabrudzeniu glonami przeleci dalej na kratkę. Włókninę zmieniaj lub płócz w RO codziennie (ja zmieniałem). Pompką omywaj codziennie skałki i podłoże, żeby pozbywać się obumierających glonów i innych produktów. W ten sposób eliminujesz dodatkową pożywkę dla glonów. U mnie sprawdziło się to bardzo dobrze. Spróbuj maksymalnie zwiększyć cyrkulację wody i skróć świecenie lamp. Włącz odpieniacz i kontroluj codziennie odpienianie, raczej ustaw na mokrą pianę to intensyfikuje odpienianie.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wody mozesz chwilowo nie podmieniac, przy tak wczesnym stadium dojrzewania nie jest to wskazane. Powinienes mirzyc NO2, jak spadnie ponizej 0,05 bedzie to oznaczac ze dojrzewanie ma sie ku koncowi


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o metodę opisaną przez rah to przyznam się że ją stosuję tylko nie z taką konsekwencją - to znaczy czyszczę dwa razy w tygodniu - spróbuję częściej.

Co do pomiarów NO2 to obecnie pokazuje <0.3 pozostałe związki azotowe 0.

Z początku miałem wysokie wskazania NH4 a potem po inwazji glonów wszystko spadło na 0. Podejżewam że wyniki zafałszowały glony bo skoro się rozwijają to jakieś związki muszą być. Poza tym test NO2 Tetry ,a taki mam , nie jest precyzyjny i najniżej pokazuje <0.3 mg/l .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli moge cos dodac to tylko to, iz podczas dojrzewnia mojego akwa nie zmienialem wody przez 6 pierwszych tygodni, ale dojrzewanie trwalo prawie 3 miesiace :) wiec moze male podmiany pomagaja?


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie mialem na mysli pierwszy etap dojrzewania tzw. cykl azotowy NH3 - NO2 - NO3, dlatego napisalem ze jezeli NO2 spadnie ponizej 0,05 to zostanie on zakonczony. Od tego momentu mozna juz zaczynac z obsadzaniem akwarium przez slimaki, kraby pustelniki itp. Naturalnie wtedy nalezy zaczac tez podmieniac wode.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja też dopiero zaczynam moja solniczka ma miesiąc i też mam masę glonów zielonych zastanawiam sie czy nie zaciemnić akwa na jakieś dwa dzionki być moze wtedy glony dostaną po tyłku ?


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że glonom nie światło sprzyja (aczkolwiek bez niego nie było by ich) tylko związki azotowe. Przeczekaj cierpliwie i rób zabiegi pielęgnacyjne opisane wyżej. Sam stosowałem się do takich rad i proces był i prawie już znikł :D świecąc przy tym 8 h dziennie HQI + aktyniczne. Nie ma co kombinować, zbiornik ma dojrzeć biologicznie, muszą się odrodzić flora bakteryjna a przykrywanie i tak temu nie pomoże. Trwa to niestety trochę ale jak mi powiedział kiedyś p. Przemek "teraz p.Waldku to potrzebny panu jest węgiel" poczym ja byłem przekonany że mowa o węglu aktywowanym ale byłem w będzie :) bo mowa o tym z apteki na sraczkę :):D;):D:D Czekać i tyle:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to co powiedział kolega Waldek powinno być kwintesencją tego wątku nic dodać nic ująć świadczy to o jego klasie tak trzymać .


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprwadzaj poziom KH (ok 10) ph (ok 8,3) Ca (420-450) możesz na krótko włożyć węgiel aktywny powiedzmy na 48h to powinno z kolei wyciągnąć ci resztki organiczne i niestety przy okazji całą cenną tablicę Mendelejewa, ale to możesz uzupełnić małymi podmianami wody. Dozuj kalkwasser koniecznie.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.