Skocz do zawartości
Admed2

POMPA DOZUJACA

Rekomendowane odpowiedzi

przenosze temat tytaj. prosze o inf czy ktos juz probowal zrobic cos takiego. mam pomysł i mysle ze dobry. jedna pompka AQUASZUT lub inna plys rurka i podłączenie do regulatora kroplówki. całość podłączona do programamtora czasowego.


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat zdaje sie stary i jak sadze nadal aktualny w obliczu pomp perystaltycznych lub strzykawkowych.

Tak ja zamierzam wykonac dokladna pompe na strzykawce + krokowy.

Uklad prostrzy niz prezentowal Locutus (w zamierzchlej przeszlosci i jak sadze niezrealizowany...?).

Kupic musze tylko strzykawke z gumowym tlokiem w rozsadnym rozmiarze (min 10 ml), a na wyjsciu przy zastosowaniu np. igly otrzymamy dziesiate czesci ml.

Rozwazalem perystaltyczna...niemniej jest tam dosc istotny problem z wytrzymaloscia wezyka, przy strzykawce zdecydowanie latwiej wymienic cala(taniej) i nie jest ona tak jak w przypadku wezyka pod stalym naprezeniem mechanicznym - de facto wiecej ma wad niz zalet, miedzy innymi przy zastosowaniu klasycznych wezykow - tanich.

Admed2 - nei wiem czy masz na mysli pompe stale zalaczona, czy fktycznie tylko dozujaca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to kupcie te strzykawki, i napiszcie jak to chodzi po np. tysiącu przesunięć tłoczka.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem?

A jak ma niby chodzic? bedzie przeciek z powodu wytarcia podmniasz tloczek lub calosc.

Lub podmieniasz na jeszcze wieksza.

1000 przesuniec? cos mi sie zdaje ze to bedzie ponad rok uzytkowania,predzej sie wymieni "pro forma" niz ta strzykawka dociagnie do takiego cyklu.:)

Czyli przesadzasz.

Chyba ze masz na mysli pompowanie a NIE dozowanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanie:

jakie wartosci minimalne i maksymalne sa potrzebne/uzywane - czyli jaki zakres powinien taki dozownik pokryc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czym w pierwiastkach?

Ca 380-440

Mg 1200-1320

kH okolo 5-10 zalezy w jakiej metodzie i czy uda nam sie kontrolowac glony przy kH rownym 5. Najlepiej kH 8-10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przyp. CaCl2, MgCl2, NaHCO3 to w zal. od poj. akwa i ilości "zużywaczy" zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset ml na dobę. Pozostałe pierwiastki znacznie mniej (kilka ml).

Oj, coś mi dzisiaj nasza nanostrona nie chce chodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te kilkadziesiat lub kilkaset to jak sadze sa juz roztwory powiedzmy z "koncentratu" ?

czyli (moje przypuszczenie) da sie zejsc ze wszystkimi odczynnikami do wielkosci mililitrow(lub rozsadnych dziesatkow)/24h ?

Klikadziesiat ml da sie zrobic ale kilkaset nie - nie ma takich strzykawek, prosta przyczyna,stosowanie szeregu rowniez mija sie z celem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AdamZ :

Klikadziesiat ml da sie zrobic ale kilkaset nie - nie ma takich strzykawek, prosta przyczyna,stosowanie szeregu rowniez mija sie z celem.

Dlatego, między innymi, fabryczne pompy są oparte na innych zasadach. Roztwory, o których pisałem są dosyć mocno stężone i dużo mniejszych objętości się nie uzyska. Strzykawkowe pompy sprawdzić się mogą przy dozowaniu pierwiastków śladowych ale do podstawowych roztworów Ballinga tylko w akwa o małym zapotrzebowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji.

Może ktoś bardziej zaprzyjaźniony z chemią ode mnie określiłby maksymalne rozsądne stężenia podstawowych roztworów Ballinga. Wiedzieli byśmy wtedy o ile można zmniejszyć ich objętości i czy np. AdamZ ma szanse na zbudowanie swojej pompki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rs

Tez mialem z tym problemy robiac swoje roztwory do Ballinga, ale udalo mi sie mniej wiecej dowiedziec, ze:

- rozpuszczalnosc NaHCO3 to mniej wiecej 95 gram na litr wody

- rozpuszczalnosc CaCl2 (dane dla bezwodnika, ale mozna sobie poprzeliczac) to kolo 740 gram :) na litr wody

- rozpuszczalnosc MgCl2 (tez dla bezwodnika) to kolo 540 gram na litr wody

- problem pojawia sie przy tej cholernej soli bez NaCl, u mnie ( jade na TM) rozpuscilem 25 gram tego swinsta w 1,5 litra wody po polozeniu butelki na kaloryferze. Nie wiem, czy to tylko moja sol taka ciezko rozpuszczalna, ale zdecydowanie sa z nia problemy.

Mam nadzieje, ze sie przydalo. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy.

Zadalem proste pytanie ILE.

Z tego ILE mozna wyznaczyc srednie zapotrzebowanie (-+) dla danej objetosci - tez usrednionej ze sredniej ilus tam zbiornikow.

Zgrubsza otrzymujemy zakres.

I o to w tym chodzi.

Takie gdybanie o 1000 cykli lub kilkudziesieciu/kilkuset mililitrach jest bez sensu ,bo do niczego konkretnego nie prowadzi.

Budujac cokolwiek trzba sie oprzec na pewnych ramach ilosciowych ,KONKRETNYCH.

Ergo : praktycznie rzecz biorac to dozowanie kilkuset ml mozna z powodzeniem oprzec o klasyczna pompe malej wydajnosci + drobna utomatyka.

Dla takiej wielkosci blad rzedu 10ml czy nawet wiekszy nie ma znaczenia.

Ale dusic dalej nie bede i nie bede przedzieral sie przez mgle 1000 i 1ml, najwidoczniej taka konstrukcja czy jakakolwiek inna jest zbyteczna skoro sa kupne.

Zatem zycze udanych zakupow.

Kto poda KONKRETNE ilosci w ml/24h?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ocelocik :

- problem pojawia sie przy tej cholernej soli bez NaCl, u mnie ( jade na TM) rozpuscilem 25 gram tego swinsta w 1,5 litra wody po polozeniu butelki na kaloryferze. Nie wiem, czy to tylko moja sol taka ciezko rozpuszczalna, ale zdecydowanie sa z nia problemy.

Mam nadzieje, ze sie przydalo. Pozdrawiam,

M.

Dzięki. Informacje z pewnością bardzo cenne. Myślę, że lekkie podgrzanie wody, ponad temp. grzejnika, nie zaszkodzi. Ja grzeję wodę przed rozpuszczeniem wszystkich odczynników. Ja mam sól Preis'a i rozpuszcza się dość trudno ale nie ma tragedii. Może dlatego, że stosuję ją w niewielkich dawkach i tylko jak mi się przypomni:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AdamZ, nie zrozum mnie źle ale zarejestrowałeś się wczoraj i ustawiasz już kolegów z forum? Koledzy jasno napisali, że wszystko zależy od zapotrzebowania zbiornika na odpowiednie płyny. Lejąc Ballinga do 500l zbiornika z lasem twardzieli będziesz lał 30-40 razy więcej płynów niż do 50 litrowego baniaka z miękkimi i glonami wapiennymi. Co Ci trzeba uśredniać?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AdamZ :

Drodzy koledzy.

Zadalem proste pytanie ILE.

Z tego ILE mozna wyznaczyc srednie zapotrzebowanie (-+) dla danej objetosci - tez usrednionej ze sredniej ilus tam zbiornikow.

Kto poda KONKRETNE ilosci w ml/24h?

To nie takie proste. Każde akwarium jest inne. Łatwiej będzie ci zaprojektować pompę jak będziesz miał podstawową wiedzę na temat np. Ballinga (opcja "szukaj") chyba, że pompka ma służyć tylko do dozowania niewielkich ilości.

Ja powiem 200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu trzeba zaczac od jednego.....pompa dozujaca oparta na strzykawce?? Wegiel aktywowany taki do grila, odpieniacz z butelki dla dzieci.....Ludzie!!!


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale najlepsze jest to:

AdamZ :

Ergo : praktycznie rzecz biorac to dozowanie kilkuset ml mozna z powodzeniem oprzec o klasyczna pompe malej wydajnosci + drobna utomatyka.

Dla takiej wielkosci blad rzedu 10ml czy nawet wiekszy nie ma znaczenia.

Powodzenia życzę z takim dozowaniem Ballinga:)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu

Moment zalogowania,data,czy czas ma wplyw niby NA CO?

Jakis bezsens.

Jesli sie pytam ILE to chce uslyszec konkrety ilosciowe z dziecimi wszak nie rozmawiam.

Takie zamglane o "jakiejs tam ilosci"...prosze wybaczyc ale to nie jest forum o gupikach, tu sie "leje" okreslone ilosci,no chyba ze przyjac z wypowiedzi ze w zasadzie iles tam ml dziesiatkow czy setek, no tak panie z wiadra.

Leje sie i patrzy na skutek.

Kazdy wynik mozna usrednic, da sie wyprowadzic okreslone zaleznosci przyblizone na podstawie wielkosci zbiornikow.

Nie ma przeciez tu radykalnych skrajnosci.

Szymon

Skad to zdziwienie odnosnie pompy opartej na strzykawce?!

Toc w szpitalach mzoesz takie spotkac.

Ups?!

A moze oni nie wiedza ze to poprostu....glupie?

Drodzy koledzy :

Praktycznie rzecz biorac przy takiej wspolpracy kazdy projekt mozna polozyc i to zupelnie w banalny sposob.

Ja naprawde nie rozumiem czy ilosci sa strategiczna tajemnica zbiornikow?

Zreszta to nie istotne juz dla mnie, lejcie jak chcecie za pomoca kupnych czy z wiadra.

Powiedzmy ze "nie bylo tematu".

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AdamZ zastanów się troszeczkę nad tym co piszesz. My tu tworzymy, w pewnym sensie, "specyficzną społeczność" - bo aż tak wielu morszczaków w Polsce nie ma. Niektórzy z członków tego forum znają się po kilka lat. Dobre wychowanie sprawia, że jeśli pojawiasz się w nowym towarzystwie to nie "skaczesz" z roszczeniami. Napiszcie mi to, napiszcie mi tamto. Poczytaj troszeczkę o dozowaniu Ballinga, a będziesz wiedział ile w przybliżeniu można go lać do jakiego zbiornika. Nawet przy tych samych pojemnościach zbiorników różnica w dozowaniu preparatów może wahać się czterokrotnie lub więcej bo wszystko zależy od obsady jakie jest w danym akwarium. Czy to ciężko tak zrozumieć? Jest wyszukiwarka ale ostatnio nikomu nie chce się z niej korzystać - bo po co. Proszę bardzo:

http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=search&a=search

Miłej lektury życzę i dobrych manier.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jesteście niekonsekwentni. Najpierw piszecie że każdy zbiornik jest inny, a potem odsyłacie go do Baloinga i 'policz sobie'. A nie prościej napisać, że mam zbiornik X litrów i leje Y ml różnych odczynników dziennie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Madej ale o to chodzi, że może być np. 20 ml danego roztworu lub 500 ml. Zależy od pojemności zbiornika i przede wszystkim obsady (korali). Topic jest jest o pompkach dozujących, a nie o Ballingu. Nie wszyscy tu zaglądają jak i leją Ballinga. Ja mam reaktor i co? - mam wpisać ile leje roztworów do baniaka?

Przy rozpoczynaniu zabawy z Balinngiem należy dostosować dawki roztworów do zapotrzebowania zwierząt w zbiorniku. Po to robi się bardzo częste testy i tak dalej...

Proponuje założyć nowy topic w dziale "chemia" i tam poprosić o wpisy.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AdamZ :

Rebciu

.

Szymon

Skad to zdziwienie odnosnie pompy opartej na strzykawce?!

Toc w szpitalach mzoesz takie spotkac.

Ups?!

A moze oni nie wiedza ze to poprostu....glupie?

wcale nie glupie, bardzo madre, z racji zawodu mialem okazje bawic sie takimi zabawkami, z tym, ze w takich maszynkach uzyto technologii o ktorej przy "garazowej" robocie mozemy pomarzyc. Cena takich urzadzen jest tak samo kosmiczna jak ich precyzja. Jak uda Ci sie zrobic cos takiego - 100 punktow dla Ciebie. Ja do akwarium i tak wolalbym grotecha, tym bardziej, ze mozna kupic uzywana za niewielkie juz teraz pieniadze....


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.