Skocz do zawartości
yareq

co to jest? - chyba mam jakąś plagę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wczoraj zauważyłem, że w zbiorniku pojawiło się coś takiego, a w sumpie jakby rozsiane takie same poprzyklejane do szyby:

1653-dziwak.jpg1653-dziwak1.jpg

wyglada na to, że z upływem czasu to rośnie i chyba gdzieś musiało pęknąć i sie rozsiać. Jak z tym walczyć ?? i w ogóle co to jest ??


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To oslonice jakies najpewniej :) Nie ma co z tym walczyc, calkiem pozyteczna istota filtrujaca nam wode. Ta z pierwszej fotki nie urosnie raczej duza, mam sporo podobnych w odpieniaczu. Raczej nie plaga - po prostu kolejne zyjatko w Twoim baniaku. Pozdrawiam,

Maciek


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że nie urośnie własnie znalazłem na następnej skale wielkości kciuka. To na pewno pożyteczne i samo zniknie??


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest gąbka Sycon sp. Jak wszystkie gąbki jest filtatorem. Potrafi się pojawić w bardzo duzych ilościach a potem znika. Nie jest szkodliwa, jeżeli Ci się nie podoba to łatwo je oderwać patyczkiem i odessać.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowilem o tej z fotki 1. ze nie urosnie :) Wiesz, tak naprawde to mozna zakwestionowac pozytecznosc wszystkiego, co przyjdzie ze skala. Tylko w takim razie po co kupujemy ja zywa? Przy dobrych warunkach nie zniknie, ale z tego faktu bym sie cieszyl - zawsze to wieksza roznorodnosc w baniaku. W sumie to chyba nic Ci te oslonice nie zrobily, nie?

Zeby nie bylo - jak chcesz sie ich pozbyc wez po prostu pensete/peana i powyrywaj. To nie aiptasie, oslonice sa delikatniejsze i dobrze wyrwane nie powinny odrosnac. Jezeli chcesz pojsc na masowke to zaloz na wszelkiego rodzaju wyloty pomp jakas gabke i przejedz skale szczoteczka do zebow. Tylko jeszcze raz - po co to robic? Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro już wiem, że to nic groźnego to nie bede tego ruszał, ale zawsze wole dmuchac na zimne. To mój pierwszy morski zbiornik więc się nie dziwcie, że tak zareagowałemem. Kiedyś tak jak i Wy będe mógł podpowiedzieć "młodym" morszczakom, że to nie plaga tylko pożyteczna gabka.

Dzieki za wyjaśnienie tematu.


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
yareq :

Skoro już wiem, że to nic groźnego to nie bede tego ruszał, ale zawsze wole dmuchac na zimne. To mój pierwszy morski zbiornik więc się nie dziwcie, że tak zareagowałemem. Kiedyś tak jak i Wy będe mógł podpowiedzieć "młodzym" morszczakom, że to nie plaga tylko pożyteczna gabka.

Dzieki za wyjaśnienie tematu.

Absolutnie nie miałam zamiaru ani trochę krytykować, jeśli tak to odebrałes to przepraszam

Pisząc o usuwaniu tej gąbki miałam na myśli to, ze np u mnie starsze osbniki często po prostu były brudne od jakiegoś syfu z dna-zwłaszcza te które rosły nisko Sama wyrzuciłam kilka bo po prostu wygladały fatalnie, a ponieważ są włochate to to nie da się ich przepłukać strumieniem wody. Podobnie wyrzucam te które się oderwały i jakos nie wciagneło ich do filtra.

Co do plag to oczywiście jest to nagłe pojawienie się szkodliwych organizmów, w akwarium morskim "plagi" mogą być teeż pozyteczne np pojawienie się malutkich szybkich krewetek Mysis, czy małych białaych węzowideł. Czsem rzeczewiście trzeba pytać np małe rozgwiazdy moga być zagrożeniem.

Zresztą to czy coś stanowi zagrożenie jest często dyskusyjne. Jeszcze paraę lat temu zalecano usowanie fire worms, teraz uważa się ze pomagają skale w filtracji. Ja np nie usuwałabym aiptasii w zbiorniku rybnym (FO).

Zwykle za niepożądane w akwa uznajemy to co przeszkadza rosnąć naszyn cenionym i ulubionym egzemplarzom, dla jednych to będzie caluerpa czy halimeda, dla innych są to korale miękkie typu ksenia lub inne itp-itd


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.