Skocz do zawartości
smk

Tunze Wavebox DIY na profiluxie

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiałem się ostatnio nad kupnem Tunze Wavebox do mojej rafki, ale chciałem ją sterować profiluxem. Niestety w profiluxie nie było takiej opcji. Nie lubie jak mi się pietrzą różne kontrolery skoro mam jeden zaawansowany. Już miałem kupić Waveboxa ale pomyślałem sobie że w sumie to tunze fajna firma ale kroi nas okropnie za naprawdę proste rozwiązania (tak jak np zamiana transformatorka i mamy z 6000 pompke 6100)

Zacząłem grzebać na reefcentral i okazało się że wavebox to po prostu pompa 6200 z transformatorem od 6100 która działa na zasadzie on/off co 0,4 sekundy z dołożonym pudełkiem z plexi zamkniętym z każdej strony poza górą (która i tak jest ponad poziomem wody) i otworem wylotowym pompy.

Cały problem polegał na tym że tunze nie sprzedaje osobno kontrolerów do waveboxa a poza tym mam bardzo zaawansoway kontroler w postaci profiluxa i cciałem go wykorzystać. Napisałem więc na forum www.aqua-it.de które czytają pracownicy z GHLa i zapytałem czy jest jakaś możliwość sterowania waveboxem? Odpowiedzieli mi z GHLa ze zastanawiali sie nad tym ale nie wiedzieli jak dokładnie działa kontroler z waveboxa. Wróciłem na reefcentral pogrzebałem i voila :) "na zasadzie on/off z przerwami od 0,4 do 1.2 sekundy".

Dziś odpisałem GHLowi i ... w ciągu godziny W NIEDZIELE przysłali mi nowy firmware do przetestowania z funkcją pulsacji pod waveboxa :)

Co wy na to? To sie nazywa obsługa uzytkownika!!! Od razu napisałem żeby podesłali pliki textowe do firmwareu i softwaru profiluxa do przetlumaczenia na język polski to im (i wam) pomogę. Odpisali że niedługo się odezwą :D

nowy firmware 3.01 obslugujacy waveboxa wrzucilem na ftp http://www.fornet.com.pl/smk/akwa/AllProfiLuxII_V301.zip

Więc kontroler już mam. Kupiłem od razu na ebayu za 170euro tunze stream 6000, zamowilem nowe trafo aby zrobic strema 6100.

Teraz pozostało tylko zrobić obudowę z plexi lub spienionego PCV. Wymiary pudełka to 110mm x 125mm x 290mm.

tu jest przyklad jak gosciu zrobil waveboxa na pompce 6100 - kontroler w moim przypadku bedzie zbedny bo jest profilux.

http://ealex.aqua-web.org/wavebox/index.htm

tu inny przyklad - wygląda jak firmowa :D

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=904910

Jak na razie odpale streama bez pudełka,co podobno daje tez fale jednak duzo mniejsze. Dam znać jak to działa :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy tym falowaniu to chyba nie będziesz miał stałego poziomu wody w sumpie wiec z dolewka będą problemy ;(


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remik, a dowiadywałeś się jak reagują pomki 6100 na tak częste włączanie i wyłączanie?


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A właśnie i tu jest kolejna zaleta profiluxa - w dolewce można ustawić czas bezwładności pływaka - np. 5min.Więc jeśli przez 5min pływak będzie opuszczony to dopiero wtedy załączy się dolewka.

Poza tym nie będzie też problemów z wpływem poziomu wody w sumpie na odpieniacz. Wszystko mam ustawione tak że poziom wody zmienia się tylko i wyłącznie w ostatniej komorze z pompą powrotową.

Co do wykorzystania streama do waveboxa - trzeba sie upewnić że mamy pudełko kontrolne (to niebieskie) o numerze 7240.27. Jeśli macie pudełko 7240.26 to może ono nie przyjąć takich skoków napięcia jakie jest potrzebne do kontrolowania waveboxa - tak przynajmniej twierdzi pracownik Tunze USA na reefcentral

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=1064740&highlight=wavebox+6000


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez pudelka fala tez jest niczego sobie:)

smk cala cyrkulacja bedzie na boxie i obiegu??


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rebciu - tunze dawało 6100 w pierwszych prototypach ale stwierdzili ze dają za małe fale

Mam jeszcze jedną 6100 do cyrkulacji + obieg OR3500 i w razie czego mamjeszcze Maerę 3200

Sam wavebox macha tylko wodą w prawo i lewo wymiatając detirus ale nie jest w stanie go przenieść do sumpa do odpienienia. Do tego potrzebna jest cyrkulacja


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SMK-ale rozumiem, że jak kupiłbym 6100 i sterownik to też może falować z taką samą częstotliwością?:) 0,4-1,2s?

Pozdrawiam Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zajdziesz gdzieś sterownik do waveboxa bo chyba tunze nie sprzedaje go osobno - multicontroler i singlecontroler nie potrafi tak pulsować,musisz mieć specjalny kontroler do waveboxa.

Poza tym zalezy za ile kupisz 6100 i ten kontroler bo zestaw tunze wavebox mozna dostac poniezej 400 euro.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jaja :) Właśnie przestawiłem pompy na Profiluxie - ustawiłem cykl wł/wył na 1s i pracę od 0 do 100%. i jest prawie Wavebox :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wgrałeś nowy soft czy na starym zrobiłeś? Na starym miałem tak puszczony i daje fale ale nie az taka jak bym chciał :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie na starym. W tygodniu jak znajdę więcej czasu to zainstaluję ten nowy i "dokonam" kalibracji wszystkich elektrod :) jak na razie działa nieźle :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu - w nowym sofcie 3.0 nie trzeba kalibrowac elektrod.

Możesz zrobić backup ustawień i osobno backup stanu kalibracji elektrod.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smk :

jak zajdziesz gdzieś sterownik do waveboxa

No zaraz, jak rozumiem chodzi o sterowanie on/off z regulacja od 0,4 do 1,2 sekundy?

Przeciez to jest banalnie proste - zapytajcie loccotusa.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie znam na takim az DIY - pewnie proste, tylko jeszcze musisz to sterowanie "wysłać" do pudełka kontrolnego pompy tunze (tego niebieskiego dzinksa). Akurat u mnie za sterownik robi przy okazji profilux.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszła streamka 6000, zakupiłem czarną plexe, brakuje mi jeszcze trafo do przerobienia 6000 do 6100 i podstawowej wiedzy jak obrabiać plexe :D

Zbychu (albo ktoś inny życzliwy) powiedzcie mi czym mam ładnie wykroić części z tej plexy(prostokątne + 1 otwór)? No i czym to skleić, bo ja do "rękodziała" mam 2 lewe ręce a chce jednak spróbować tego waveboxa wystrugać.

Acha do profiluxa wyszedł już firmware 3.02 i program PC do obsługi tego firmwareu. Obsługuje waveboxa od firmwareu 3.01. Co nowego firmware 3.02 ma to nie mam pojęcia :D Wróciłem właśnie z pubu po kilku drinkach i nie mam weny teraz sprawdzać ale obiecuje ze jutro zerkne i dam znać co tam nowego wsadzili :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remek prosta sprawa juz Ci tlumacze i innym przy okazji ktorzy potrzebuja .

No wiec ja to robie tak , mam taka metalowa listwe , przykrecam ja do plytki plexi i jade normalnie reczna elektryczna pila marki BOSS e tego Bosh :D:) lekko pile smaruje oliwa , latwiej wtedy idzie i ciszej .

Pileczka d otego Bosh`ka wyglada tak ..juz ide lypne fotke :D

narta ..z/w


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czym obrobić ranty i krawędzie? No i czym to skleić żeby zwierzakom nic nie było?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy okazji kliknelo mi sie fotke tej krosty 100 litrowej dla siory , komin jej wczoraj wkleilem , sucha skalka zabuduje lekko , reszta zywa skala .

Obrobisz to na papierku sciernym najpierw 150 tce , nastepnie na 400 i na koniec 600 wszystko papiery wodne i jak nazwa mowi na wode szlifujesz , na koniec jak chezs juz strasznie pieknei to na polerke filcowa rzucasz z dodatkiem pasty .

Kleisz Acryfixem 116 lub 192 ten wysycha pod promieniami UV , czyli na slonezcku postawisz i wyschnie :D

Mozna kleic /spawac chlorkiem methylenu ale to juz byc co do setnej milimetra rowno ze tak powiem podocinane inaczej nie posklejasz a jak za ciasno to mikropekniecia powstana i taka polityka panie , trzeba troche sie pobawic zeby miec wprawe ..czyli zepusc pare rezy :D (odradzam za duzo zabawy )

1545-pila.jpg

1545-pila1.jpg

1545-pila2.jpg

1545-pila3.jpg


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pila wyglada groznie wiem :D ale nie boj sie nie wyszarpie nic , ladnie przecina plexe i nie topi , dlatego troche zadsze te zeby w tej pilce sa lepsze .

Tutaj Ci pokazalem na kawalku szyby co i jak , bo plexe mam poskladana w pudelka do Tshiby niedlugo poleci :D

Listwa metalowa cyz nawet kawalek drewnianej grubszej , skrecasz malymi sciskami stolarskimi , troche oliwy na pile i jedziesz .

Plytke skrecalem razem z fikolkiem i listwa :D do listwy cisniesz rowno jak pilujesz i tylko to Cie interesuje nic wiecej , na koniec lekko zwalniasz bo koncowka libi peknac ... pozatym idzie jak po masle , nawycinalem w ten sposob do groma plytek .

Ostatnio cielem szafke z tad brazowawy osad na pile , u mnie narzedzia sa niepordzewiale raczej :D

pozdr...


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

THX :D postaram się dziś pobawić i zobaczymy co z tego wyjdzie.

aha a otwór to rozumiem jakimś takim dzinksem okrągłym zmontowanym na wiertarce się wycina? hehe to w poełni profesjonalne określenie znawcy DIY - "dzinks" :D , ale taki zagięty w okrąg brzeszczot jakby


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a różnica pomiedzy 6100 a 6200 tez transformator, czy już inna-większa pompa?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plexa na oko 4-5mm grubości i to nie taka twarda jak szkło tylko taka miękka bardziej plastyczna

@piotr - 6100 i 6200 to już zupełnie inne pompy. 6200 ma inny napęd, większy otwór wylotowy no i mocniejszy transformator. Jak to w tunze możesz sobie ze swojej 6000 lub 6100 zrobić 6200 kupując "rebuild kit" ale to w częściach cię wyniesie sporo (taniej niż nowa pompa jak masz już 6000 ale drożej jesli kupić 6000 + KIT)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.