Skocz do zawartości
infern1ty

Filtr kaskadowy jako panel DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam sumpa a moje 54 l działają na fzn-3. Wpadłem na pomysł aby wykonać coś w stylu panela, którego zasada działania opiera się na filtrze kaskadowym. 

Wyglądało by to tak :

Pompa pobiera wezykiem wodę do pierwszej komory, ta górą przelewa się do drugiej, w której jest kratka z wata. Następnie dołem do kolejnej komory, w której można by było zrobić jakieś mikro dsb lub inne media. Dalej przelewa się do kolejnej małej komory i dołem do ostatniego komina, na górze którego byłby spływ spowrotem do akwarium tak jak w kaskadzie. Szerokość całego panela miałaby 60 cm czyli tyle co akwarium, grubość 20-25 cm i wysokość 40 czyli 10 więcej niż szkło. Pytanie czy to ma szansę zadziałać aby woda wracała tą ostatnią komorą? 

Zrobiłem rysunek na ile pozwoliły moje umiejętności :P

4b51483e6aaaf329med.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta środkowa komora napełni się do wysokości spadu w ostatniej komorze (przelew do akwarium) który powinien być niższy od przegrody w pierwszej komorze o jakieś 2cm.Wtedy woda - zgodnie z prawami fizyki - przepływajac z pierwszej do ostatniej komory, będzie dążyć do wyrównania poziomu w obu komorach. Jeśli pompa przestanie działać, to poziom wody w całym ustrojstwie ustali się na wysokosci spadu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił trochę inaczej. W przypadku który Ty pokazałeś musiałbyś to zrobić wystające nad akwarium aby woda spływała. Możesz zrobić też tak, że doklejasz z tyłu na równa wysokość jak akwarium i łączysz U-rurka. W ostatniej komorze dajesz pompę powrotu jakaś mała, powiedzmy 600l/h. Wtedy przy braku zasilania poziom wody w panelu będzie taki sam jak w zbiorniku, gdy pompa będzie działać to będzie pobierać wodę z panelu a zasada naczyń połączonych (U-rurka) będzie powodowała że woda będzie płynęła do panela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki był plan że byłoby to wyższe niż akwarium o około 10 cm. Twój pomysł z u-rurka też jest ciekawy i chyba prostszy. Tylko czy bezpieczny? Jeśli rurka się zapowietrzy czy coś innego to powódź... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy ostatnia komorę robisz taka aby cała jej pojemność zmieściła się do akwarium. Co do zapowietrzenia, możesz dać w sam szczyt rurki zaworek zwrotny, nałożyć na niego wężyk i zaciągnąć żeby woda płynęła ciągle do panela, wtedy bąbelki powietrza będą wysysane. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

przecież taki filtr (panel zewnętrzny) ma być/działać (najprościej jest zrobić) tak samo jak sump czy panel wewnętrzny - rurką (spływu/przelewem/kominem czy pudełkiem nie ma znaczenia) wpada woda do pierwszej komory a pompa z ostatniej komory pompuje z powrotem do zbiornika (pompa z rysunku powinna być na końcu a nie początku filtra)

i nie musi być wyższy od zbiornika a wystarczy tej samej wysokości

W dniu 5.05.2018 o 18:12, infern1ty napisał:

Jeśli rurka się zapowietrzy czy coś innego to powódź... 

niekoniecznie

można dać 2 "U" rurki a nawet gdy obie się zapowietrzą (albo ślimak wlezie) to pompa wypompuje do głównego tylko to co spłynie do ostatniej komory a nie całego filtra  (przydała by się pompa która ma zabezpieczenie  przed pracą na sucho lub wyłącznik z "odwróconej" dolewki )

przy odpowiedniej różnicy ciśnień / poziomu wody w zbiornikach (i średnicy U rurki) nic się nie zapowietrzy bo woda sama wypchnie nawet niewielki bąbel powietrza

wiem (z własnego doświadczenia) że dla "standardowej" rurki Aquaela

http://allegro.pl/aquael-rurki-przelewowe-mini-midi-kani-2szt-i7224452169.html

i pompy powrotu 400l/h różnica poziomów to jakieś 4-6cm i każdy bąbel powietrza spokojnie jest wypychany - szerszych rurek nie sprawdzałem

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.