Skocz do zawartości
WB7

Jak zrobić sump?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Na wstępie jako że to mój pierwszy post chciałbym się przedstawić. Nazywam się Wojtek i mam 14 lat, jeśli chodzi o akwaria morskie, jestem nowicjuszem, lecz mam nadzieję iż z waszą pomocą w niedalekiej przyszłości się to zmieni

Jednak czas najwyższy przejść do tematu.

Chciałbym się was spytać o to jak zrobić sump do akwarium 112l i co powinno się w nim znaleźć?

Dla ułatwienia dodam że ma to być akwarium morskie z ok. 15kg żywej skały, dwoma błazenkami oraz koralowcami miękkimi.

Pozdrawiam i proszę o pomoc, a także o porady od was, bardziej doświadczonych miłośników piękna rafy :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest sens robić sump dla tak małego zbiornika. Może lepiej pomyśl o wklejeniu panela w którym schowasz odpieniacz, pompę obiegową i grzałkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak zrobić taki panel?

A co do sprzętu który wymieniłeś to jaki byś polecił?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest taka możliwość to zdecydowanie sump należy zrobić.

Łatwiej jest ukryć sprzet , grzałki itp. Akwarium jest wtedy bardziej estetyczne. po drugie w sumpie zawsze się coś więcej zmieści jeśli później będziesz chciał dodać jakiś mikser czy coś jakiś filtr glonowy, refugium


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze po ponownym rozpatrzeniu sytuacji bardziej skłaniam się do wykonania panelu, tyle że nie wiem jak się taki wykonuje i co powinien on zawierać. Czy mógłby mi ktoś napisać jak to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj WB7

Takie gotowe filtry traktuj raczej jako chec sprzedania duzej ilosci roznych niepotrzebnych materialow za jednym razem:D.

Fajnie, ze interesujesz sie akwarystyka ale przepraszam - musze to powiedziec...: to nie moja sprawa jak bedziesz takie akwa finansowal, ale chce zwrocic Twoja uwage na fakt, ze slonowodne jest drozsze przy urzadzaniu i utrzymaniu. To tyle na temat forsy.:)

Poniewaz zainteresowal Cie wymieniony filtr wnioskuje, ze jeszcze niewiele z naszego forum przeczytales - polecam:lampka

A teraz konkretniej

Moze rzeczywiscie wystarczy panel. To taka przegroda z grzebieniem, przez ktory woda przedostaje sie do panela, gdzie ustawiony bedzie dobry i silny odpieniacz, grzalka i pompa wpompowujaca wode z panela spowrotem do akwarium.

Gdy w akwarium bedziesz mial odpowiednia ilosc "zywej skaly" to taka filtracja wystarczy.

Wprowadzanie do systemu filtracji waty, gabek, rurek ceramicznych itp. jak rowniez ciaglego filtrowania przez wegiel, wiekszosc tutaj uwaza za szkodliwe.

Poznasz tez inna prawde, ze po roku lub dwoch bedziesz chcial zalozyc wieksze akwarium i wtedy juz napewno przyjdzie czas na budowe sumpa.:yes

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wasze opinie jestem zdecydowany na taki panel. Jeśli chodzi o żywą skałę to planuje 20kg + żywy piasek. Myślę, że powinno tyle wystarczyć. Czy ktoś może mi polecić grzałkę, pompę oraz silny odpieniacz do tego panelu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzalka oczywiscie z termostatem (jezeli akwa stoi w ogrzewanym pokoju to 50 - 75 W powinna wystarczyc).

Pompa - dalbym 1500 l/h do panela i ok. 1500 l/h dodatkowo jako cyrkulacyjna (zalezy jakie korale bedziesz hodowal itp).

Odpieniacz jak na to akwarium dalbym silniejszy niz oficjalnie potrzeba - taki na 300 - 400 litrowy zbiornik (to daje gwarancje, ze nie bedzie za slaby:)) Przydalby sie jakis o waskiej budowie ciala:D zeby panel tez pozostal w miare waski.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazdy RO bedzie dobry. Wybierz tylko z duzym przeplywem (moim zdaniem to plus), to nie bedziesz musial czekac godzinami na wode.

Kup dobra zywice do DI, najlepiej MB400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie bedzie dobry. Tylko pamietaj, ze 10" sa tansze w eksploatacji pozniej.

Poszukaj na allegro. Tam najtansze sa od 169zl chyba. Tylko sprawdz czy w komplecie jest membrana i wklady.

Jak bedziesz kupowal obudowe do DI, to nie kupuj przezroczystej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Kazdy RO bedzie dobry. Wybierz tylko z duzym przeplywem (moim zdaniem to plus), to nie bedziesz musial czekac godzinami na wode."

ostatnio czytalem na zagramanicznym forum ze wlasnie nie do konca.

jezeli nie ma potrzeby duzego przeplywu- ktory w zasadzie jest przydatny tylko podczas zalewania zbiornika( ale tutaj mozna tez poczekac) i przy katastrofie gdzie trzeba szybko zrobic podmiane, to lepiej miec filtr o mniejszej przepustowosci.

prawdopodobnie ma to jakis wplyw na jakos oczyszczania wody. byc moze jest to nieiwelk aroznica ale jest.

pozdrawiam


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukas: chcialem zaznaczyc - tak jak juz pisal Piotr Jan Rogalski w sprawie kurkow w kranie - ze zawor przy wejsciu do RO nie ma tylko dwoch pozycji. BTW, najlepiej jest ustawic go na okolo 70% wtedy nawet licznik nie drgnie, a przeplyw bedzie mniejszy i jakosc oczyszczania tez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym licznikiem to dobry pomysl :):)

jak wroce do domu to przykrece ździebko:D:D


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lukasz.PL :

lukas: chcialem zaznaczyc - tak jak juz pisal Piotr Jan Rogalski w sprawie kurkow w kranie - ze zawor przy wejsciu do RO nie ma tylko dwoch pozycji. BTW, najlepiej jest ustawic go na okolo 70% wtedy nawet licznik nie drgnie, a przeplyw bedzie mniejszy i jakosc oczyszczania tez.

Membrana o mniejszej wydajności ma mniejsze "otwory" w swojej strukturze czyli przepuszcza mniej zanieczyszczeń.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej panowie - otwory sa wieksze czyli produkcja jest tansza a cena wyzsza? Cos tu chyba nie gra.

@WB7

Jakie wymiary akwarium?

Chyba 4x24 W T5.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Bo jakbys podal dlugosc i szerokosc to byloby nawet latwiej:D:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.