Skocz do zawartości
Piotr Jan Rogalski

cholerne CO2 (w pokoju)

Rekomendowane odpowiedzi

To nie jest pytanie o nic, bo odpowiedz znam,

ale chcialem sie podzielic spostrzezeniami.

Trochę posiedzialem (mialem robote) w pokoju z akwa stoi komputer. Pokoj ok. 15m2.

Ja + duzy pies (no bo nie pojdzie do siebie, jak ja siedze przy kompie), okno zamkniete bo troche chlodno bylo w nocy.

O godz.6 rano pH 7,60 :) (bez mixera)

Potrafilo spasc do 7,8, kiedys bylo nawet 7,7 ale 7,6 to dawno nie widzialem.

Przyczyna wiadoma.

Jak przewiwtrzylem na 5 min. to od razu skoczylo do 7,8.

Kilka dni temu (byly takie cieplejsze dni) gdy zostawialem otwarte okno na cala noc, to nie spadalo nizej niz 8,05 o godz.6 rano.

Rada na to jest jedna - Mistral za okno.

(mam midiflotora)

Nawet w dzien, gdy jest 150W HQI i 2x39T5 to jest w pH roznica pomiedzy otwartym i zamknietym oknem.

Wiec jakby ktos "plakal" ze mu pH spada, albo nie moze wzrosnac za wystarczajaco, to odpowiedz jest jedna - otworz okno.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też nie zamykać drzwi. Ja tez kombinowałem z wystawieniem wężyka za okno od odpieniacza i byłoby OK, gdybym się nie wygadał że chcę przewiercić małą dziurę w naszych nowych plastikowych oknach ...

Chyba się przewiercę do kuchni ...


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stosując połśrodki dostaje się półefekty


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wiercilem pod rama drzwi balkonowych i pompka od mini jest na balkonie juz kilka dobrych miesiecy.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sie meczylem caly czas z ph.Skakalo mi i nie wiedzialem z czego.Dzieki Piotr za spostrzegawczosc i wymiane pogladow:)


baniak 500l,sump 120

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy powietrze które wam pompki dmuchają przed podaniem na kostkę przepuścić przez płuczkę w wodą wapienną - są takie gotowe zestawy szklane do kupienia w sklepach ze szkłem laboratoryjnym - można też zrobić z dowolnej butelki (im większa tym wygodniej bo rzadziej trzeba wymieniać zawartość.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab, napisz coś więcej bo pojęcie "płuczka" niestety nic mi nie mówi :D Tak bardziej obrazowo :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thx Qbab, dobrze wiedziec.

W mojej sytuacji ktoregos pieknego dnia wezme po prostu dluzsze wiertlo i albo wywierce otwor w futrynie okna, albo skosem przez sciane. Tyle tylko, ze Mistral zasysa powietrze tak "ogolnie" a nie przez jakis konkretny otworek, wiec albo rozbiore Mistrala i cos przerobie, albo caly Mistral pojdzie za okno.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu, pewnie mial na mysli cos takiego jak fajka wodna uzywana na wschodzie


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak potwierdzam spostrzeżenia @Piotra, zasada prosta im więcej CO2 tym mniejsze pH, ja już ciągnę wężyk za okno.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłopaki ale nic nie trzeba przerabiac bo można to zamontować na wężyku pomiędzy pompką a kostką :D a dla tych z dyszą bądź igłą to na wężyku zasysającym :)

Tu jest schemat:

schemat


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

latwiej mi wziac wiertarke, dziurke zrobic i raz na zawsze zalawic sprawe.

Co najwyzej jakies "opakowanie" dla Mistral co by deszcz jej za czesto nie moczyl.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PJR ja mam tetre 600 w kartoniku po butach-twarde i malowane jakas farba co nawet po zimie nie widze zeby sie zmienilo to pudelko od wilgoci.a w srodku dalem gabke z kazdej strony dosc grubo-chociaz nie wiem czy to cos dalo przy mrozach.wszsytko owiniete tasma szara szeroka do pakowania.i tylko porobione otworki na przewod zasilajacy i wezyki.wsio smiga od dluzszego czasu i wilgosc,deszcz,zima,snieg nic nie zrobilo poki co:D


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wywaliłem rurke za okno kilka miesięcy temu i nic nie dało , dlatego zrezygnowalem . staram sie nie zamykać drzwi w pokoju i uchylać okno


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://www.igel.pl/d3Pochlaniacz.html -pochłaniacz kalibracyjny co2

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według mnie nie ma znaczenia wystawianie rurek ,czy kupowanie takich pochłaniaczy ,ponieważ najwięcej co2 ,tak samo jak i tlenu dostaje sie do wody nie przez odpieniacz ,czy jakiś napowietrzacz ,ale przez powierzchnię wody w akwa.i jedynym sposobem jest wietrzenie pomieszczenia ,nie zamykanie drzwi , albo wystawienie akwa na zewnątrz :)


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

darku chyba się mylisz :) policz sobie powierzchnie tych bąbelków powietrza z kostki przy założeniu że każdy ma 1 mm srednicy


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab ma recje, powierzchnia wody to pikus:) Darek jaki masz odpieniacz? moze taki, ze faktycznie powierzchnia wody ma przewage. pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgodze sie z przedmowcami. Pompka jednak troche daje powietrza.

Ale nawet jakby bylo to porownywalne, to i tak przez zabieg pobierania powietrza wolnego (no mniej wiecej) od CO2 do odpieniacza osiagnie sie pewna poprawe.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w teorii wszystko się zgadza , ale u mnie w praktyce po wystawieniu rurki na zewnątrz (przewiercilem 30 cm ścianę)Ph nie podskoczylo nawet o 1stopień . dodam ,że śpię w pokoju z akwarium i dopiero wietrzenie przynioslo skutek .

mam odpieniacz -turboflotor multi SL z pompą Aquabee 2000l.i to ona zaciąga powietrze przez rurkę


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przeswiadczenie że bombelki powietrza mają się nijak do powierzchni bierze się imo z akwa słodkowodnego, gdzie bombelków jest mało , sa one duże czyli mają małą powierzchnię. W odpieniaczu jest ich dużo i na pewno ma to znaczenie. W związku z tym w zamknietej szafce sumpa warto chociażby wywalić wężyk zasysający z tłumikiem szumów poza sama szafkę, by nie było zamkniętego obiegu: powietrze zasysane z szafki wraca do tej samej szafki po przejściu przez odpieniacz. Zawsze to coś.Przynajmniej szafka jest wentylowana. Jesli odpieniacz zasysa np 100 litrów na godzinę, to w ciągu doby jest to 2400 litrów więc praktycznie 2,5 m3 powietrza wentyluje szafkę :) Chyba że ktoś nie ma np pleców w szafce i tysiace innych możliwości ...


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.