Skocz do zawartości
tomcom

chemia w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

czy moglibyscie polecic jakies zrodlo wiedzy, w ktorym bylyby opisane -w miare przystepnie- zagadnienia chemii wody w akwarium morskim?

chodzi mi przede wszystkim o zaleznosci zwiazki wapnia-pH-KH -zawartosc samego wapnia-buforowanie itp.

Od jakiegos czasu pruboje sobie to poskladac w calosc i troche sie gubie.. :)

Jestem po profilu biol-chem i studiach w kierunku biologicznym,wiec jakies pojecie o czym mowa mam.

Chcialbym jednak to przerobic wreszcie od poczatku do konca i to skumac :D

...jak sie tak szarpie info to tu to tam, to tylko pomieszania mozna dostac, a jak sie juz raz zrozumie to nagle wszystko wydaje sie latwiejsze...

dzieki z gory i pozdrawiam!

tomek

p.s. w dobrym dziale to umiecilem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu http://www.arcadio17.republika.pl/morskie_200l/balling_morskie_200l.htm

masz podstawy przy okazji metody ballinga.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam wetwebmedia.com - bardzo duzo przydatnych informacji - tylko ze po angielsku

dzisiaj wlasnie poczytalem sobie o podmianie wody. pisza tam ze najlepszym sposobem jest podmiana 5 % wody dwa razy w tygodniu. przy 100 litra to tylko 5 litrow. jest to o wiele skuteczniejsze i przynosi lepsze efekty niz jednorazowa wieksza wymiana. przedewszystkim wszystkie pierwiastki z soli sa czesciej uzupelniane i wszystkie zle substancje nie zdaza si enagromadzic bo tez sa wywalane wraz ze stara woda


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie ma lekko nie ma w polsce żadnej książki która by koncentrowała się na chemii wody. Żeby było zabawniej po angielsku tez n9ie ma za wiele w "druku" godnego wydania kasy - moim zdaniem.

Nieskromnie powiem, że w związku z powyższymi faktami (sporo czasu poświęciłem na szukanie) postanowiłem coś napisać i powoli piszę, niestety nie mam tyle wolnego czasu by mieć możliwośc okreśłić kiedy uda mi się skończyć, ale pocieszające jest to że wyawcy są zainteresowani więc pewnie się uda. :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie. zaraz biore się do lektury. z angielskim nie jest zle, czasem czytam o a.morskiej w tym jezyku. To jednak zalezy od ksiazki.. Czasem rozumiem wszystko a ostatnio dorwalem jakas to nie zrozumialem prawie nic :)

jakos dam rade. jeszcze raz dzieki za info.

pozdrawiam

tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lukas

No to teraz beda mieli problemy wszyscy ci, co przez trzy dni mieszaja wode, zanim ja dodadza do akwarium.:)

@Tomkom

Dobre pytanie. Mysmy tu sie troche produkowali na podobne tematy. Patrz - " zaleznosci". Temat napewno nie zostal wyczerpany ale troche moze rozjasni:D

Pozniej oczekujemy od Ciebie zwiezlej relacji o zaleznosciach:D Taki chemik sie tu przyda i nie bedzie sie nudzil.:yes

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.