Skocz do zawartości
kaziko

Lobophyllia odsłania szkielet

Rekomendowane odpowiedzi

W grudniu kupiłem Lobophyllie, od poacztku w jednym miejscu tkanka odsłaniała lekko jeden "kolec", w sklepie tego nie zauwazylem bo koral byl napompowany. ten obszar szkieletu odslaniany przez tkanke stopniowo sie powieksza stopniowo w takim tempie , ze na codzien nie zauwa sie tego. ale ostatnio przez miesiac bylem rzadko w domu, a jak bylem to nie mialem czasu sie zajmowac akwarium, teraz po powrocie nagle dostrzeglem różnice - na dlugosci ok 3cm szkielet na brzegu odslaniany jest do glebokosci ok 1cm kiedy koral sie kurczy, jak sie napompuje to wyglada oczywiscie ok.

reszta akwarium wyglada ok, i sama lobophyllia z wyjatkiem tej jednej rzeczy tez. pompuje sie, kurczy , przyjmuje pozywienie, nic innego nie widac.

co prawda w miedzyczasie cos sie stalo w akwa bo nagle wszystkie wirki zaliczyly zejscie, ale nie wiążę tego z problemami lobophylli bo jak pisalem to odslanianie tkanki zaczelo sie duzo wczesniej.

o co chodzi? poparzenie przez inne korale jest malo prawdopodobne, suplementacja jest systematyczna, parametry w normie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem to samo - 1,5 roku miałem lobophylię zieloną i wszystko było ok, do czasu aż ją coś obgryzło lekko. Od tego czasu marniała najpierw powoli, a potem coraz szybciej aż padła :D

Nie pomogło dokarmianie, ani przestawienie w inne miejsce.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to nie brzmi optymistycznie...


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slyszalem o jakichs leczniczych kapielach z jodem, ktos to praktykowal?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Kaziko

Wydaje mi sie, ze to nie o jod tylko o miod chodzi. (Jod - gdy widoczne sa jakies szkodniki.)

Litr wody z akwa, lyzeczka miodu i w tym kapiesz korala np.godzine. To ma podobno pobudzac korala do pobierania pokarmu. Osobiscie jeszcze nie stosowalem ale ktos tam kiedys...itp.

Raczej typowalbym na brak czegos w pozywieniu i koral powoli obumiera. Poniewaz odslania szkielet, to oczywiscie pierwszymi mieszkancami beda agresywne glony, ktore rozrastajac sie przyspieszaja wypieranie Lobophylii.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak czegoś w pożywieniu mówisz. Będę musiał pomyśleć nad wzbogaceniem diety. Ale nie ukrywam , ze nie mam przekonania do tej koncepcji.

On nie zaczal cofać tkanki od tak sobie, było uszkodzenie mechaniczne, jeden kolec przerwał tkankę i wyraźnie od tego miejsca się zaczeło. oczywiscie to nie wyklucza tego co piszesz. zobaczymy. problem polega na tym , ze wyjezdzam teraz na urlop i najpredzej bede mogl cos na powaznie zrobic za jakies 2-3 tygodnie. teraz boje sie cos robic bo nie bede w stanie zareagowac jakby cos poszlo nie tak.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tyle dobrze jeszcze że u ciebie się pompuje. Moja była obkórczona i się sporadycznie pompowała jak zaczeła tkanka schodzić. Wcześniej ślicznie się pompowała


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie, bydle żre na potęgę, co bym nie wrzucił, pompuje się, etc etc

patrzac na chronologie zdarzeń to jednak stawiam na jakąś infekcję bakteryjną , która zaczęła sie od przerwanej mechanicznie tkanki. żadne poparzenia jak mi sugerują na innym forum, może Stani ma częściowo rację, że urozmaicenie diety wzmocni system immunologiczny korala.

no ale to po urlopie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaziko

Tylko te badziewiaste glony nie pozwalaja na ponowne zarosniecie szkieletu. Jest mala szansa, bo koral jak piszesz sie pompuje i pobiera pokarm. Ale kapiel w miodzie nie ma sensu. U mnie bylo podobnie jak u smk - troche pokarmu pobieral ale kurczyl sie z miesiaca na miesiac. Moze jednak karmienie planktonem jest nie do zastapienia?

A moze prad wody jest z tego kierunku za silny?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prad wody jest ok. przez ostatnie 2-3 miesiace mialem cyrkulacje 2400l/h w akwarium 180l. wiec nie był to rwący potok.

mysle tylko o tym pozywieniu bo rzeczywiscie do tej pory nie urozmaicalem tego. na zmiane rozkawalkowane krewetki lub kryl, co jakis czas dolewalem aminokwasy czy jakiegos zooplexa.

boje sie , ze bedzie kicha. bo nawet na forum gdzie prym wiodą fachowcy jak Calfo czy Boreman brak sensownej odpowiedzi - czyli nikt nie wie o co chodzi.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.