Skocz do zawartości
L. Boleslawski

Wapń & Magnez

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkim zainteresowanym uzupełnianiem niedoboru wapnia i magnezu polecam kalkulator, za pomocą którego można wyliczyc dokladne dawki dozowanych roztworów. Zawarte w nim są też recepty na sporządzanie roztworów podstawowych wg. Ballinga


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he he he. akurat jakiś czas temu liczyłem na piechotę po raz kolejny co skończyło się wyprowadzeniem odpowiednich wzorów.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam na dole przy dawkowaniu Ca jest dosypanie soli mineralnej bez NaCl o jaka sól chodzi??

Mam dosypac Kenta??


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli ta sol Kenta nie ma NaCl to moze byc Kenta.;).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani po co dodaje sie MgSo4 do MgCl2 na stronie Boleslawskiego jest napoczatku tylko wymieszac Mgcl2 z 2 l wody w kalkulatorze mamy co innego?Jak sprawa wychodzi w praktyce


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiwalski - nie jestem chemikiem:D, ale tak sobie kombinuje, ze gdyby dodawac tylko MgCl2 (co jest mozliwe) to pozostanie wieksza nadwyzka Cl niz gdy rowniez dodamy MgSO4 gdzie pozostanie nieco mniejsza nadwyzka Cl kosztem malej nadwyzki SO4.

Te nadwyzki sa tak male, ze przy regularnych podmianach wody nie maja wplywu na zycie w akwarium. Dla uspokojenia sytuacji dodajemy, zamiast czesci soli morskiej, troche soli bez NaCl, co calkowicie niweluje nadwyzke Cl w akwarium.

Obydwie metody maja tylko minimalny wplyw na pH w akwa.

Sa tez inne, np: MgCl2 + NaCo3 i sol bez NaCl - to zwieksza alkalicznosc i lekko podnosi pH, oraz np: MgCl + NaHCO3 i sol bez..- to tez zwieksza alkalicznosc ale lekko zmniejsza pH.

Moze jeszcze dodam, ze stosunek tych dwoch zwiazkow w wodzie morskiej wynosi 8:1 (dlatego je mieszamy).

Dodam tez, ze ostatnio zaczeto stosowac tylko MgCl2, zupelnie nie przejmujac sie MgSO4 uwazajac, ze SO4 powoli ale systematycznie odklada sie w akwarium. Mysle, ze pan Boleslawski wlasnie tym sie kierowal.

Zapamietalem jedynie, ze zamiast 10 g MgSO4 dajemy 12,1 g MgCl2.;)

Za moja wypowiedz nie biore na siebie zadnej odpowiedzialnosci.;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

nie jestem chemikiem:D

Ja też nie, i nigdy chemii w szkole nie lubiłem, ale zaczęło mi się podobać ;)

http://forum.chemik.vitnet.pl/

Forum Pirotechniczno-Chemiczne

Sorry za OFF, ale nie mogłem się powstrzymać ;)

Podają przepis jak amatorsko plastik, dynamit i trotyl zrobić ;)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niejestem chemikiem i nic mi te wzory niemówią.

pytanie jest następujące czy trzeba koniecznie dodac tej soli bez NaCl??

Co sie stanie jeżeli jej nie dodam??


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli podmieniasz tygodniowo ok. 10% wody to sol bez NaCl mozesz sobie darowac. Choc bylaby wskazana:D

Chodzi o to, ze z tego zwiazku MgCl2, to Cl nie bedzie wiazane i jego stezenie bedzie do pewnego poziomu narastac. Duzymi podmianami wody utrzymasz to stzezenie w ryzach.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

acha rozumiem.

to bede musiał jednak soli dodać bo niestety nierobie podmianek wody:D

dzieki za porady


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
leoni :

niestety nierobie podmianek wody:D

Nigdy ????

Może warto zacząć robić.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Leoni

To bedziesz musial lekkie podmianki zaczac robic bo jak zaczniesz dosypywac sol, to stezenie bedzie roslo.;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie sprawdza ten kalkulator Boleslawskiego dobrze to liczy yeraz przeliczylem i zeby podniesc u mnie Mg z 1000 na 1400 potrzeba 2 kg MgCl2 troche duzo tego wychodzi


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiwalski, tyle tego wychodzi.

Mam podobny kalkulator w pliku .exe i wartości podaje bardzo podobne.

Z tym że robie roztwór znacznie bardziej stężony niż proponuje Boleslawski na swojej stronie.

Oczywiście podaje go znacznie mniej na dobę.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to jeszcze jedno pytanie przed dodaniem.

na stronie glownej boleslawskiego mamy 34g MgCl2 6wodny zmieszac z dwoma litrami RO W kalkulatorze inna jednostka miarowa jest podana Wiec jak sypac?


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sciagnij sobie ten exe o ktorym pisze Piotr. on nie tylko przelicza magnez i pare innych rzeczy ale i od razu informuje na ile dni podzielic dawkowanie


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiwalski, daj mail`a to Ci wyśle ten program.

Albo napisz do mnie maila (adres w stopce) to Ci odesle program.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.