Skocz do zawartości
Bishop358

Mikroelementy

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, od niedawna używam Kent Essential Elements.

Opinie dobre, cena też duże opakowanie wystarczy na długo.

Jednak zbyt krótko używam żeby coś więcej napisać.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.10.2018 o 23:12, adrian42 napisał:

Hej, od niedawna używam Kent Essential Elements.

Opinie dobre, cena też duże opakowanie wystarczy na długo.

Jednak zbyt krótko używam żeby coś więcej napisać.

pozdrawiam

Czesc Adrian,

 

Dzieki za odpowiedz. Poczytalem o polecanym przez Ciebie produkcie i faktycznie opinie sa pozytywne. Problem w tym ze ciezko dostac go w Holandii.

Z kolei w sklepach bardzo popularne sa produkty Colombo All in One oraz Red Sea A B C D. Probowal ktos?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam..
Ja używałem RS A,B,C,D w poprzednim akwarium i byłem zadowolony.SPS się fajnie wybarwiały i polypowały,LPS również.Do tego mierzyłem testami RS PO4 NO3 I K Fe.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, korabol napisał:

Witam..
Ja używałem RS A,B,C,D w poprzednim akwarium i byłem zadowolony.SPS się fajnie wybarwiały i polypowały,LPS również.Do tego mierzyłem testami RS PO4 NO3 I K Fe.

Dzięki za odpowiedź. Skoro tak to skuszę się na Red Sea. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.10.2018 o 21:21, Bishop358 napisał:

Z kolei w sklepach bardzo popularne sa produkty Colombo All in One oraz Red Sea A B C D. Probowal ktos?

 

Ja stosuję Red Sea ABCD od około roku. Jestem zadowolony, jedyna wada , że potrzeba 4 slotów w pompie dozującej bo każdy z komponentów jest oddzielnie. Oczywiście ma to także swój olbrzymi plus bo konsumpcja różnego mikro bywa bardzo zróżnicowana. Z moich doświadczeń nie polecam tylko przekraczania dawki zalecanej (uzależnionej od konsumpcji Ca). Chyba że na krótki okres czasu dla podbicia zdecydowanie zaniżonego mikro po badaniu ICP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Przemek79 napisał:

Ja stosuję Red Sea ABCD od około roku. Jestem zadowolony, jedyna wada , że potrzeba 4 slotów w pompie dozującej bo każdy z komponentów jest oddzielnie. Oczywiście ma to także swój olbrzymi plus bo konsumpcja różnego mikro bywa bardzo zróżnicowana. Z moich doświadczeń nie polecam tylko przekraczania dawki zalecanej (uzależnionej od konsumpcji Ca). Chyba że na krótki okres czasu dla podbicia zdecydowanie zaniżonego mikro po badaniu ICP.

Cześć Przemek, 

 

Dzięki za uwagi. Zastanawiałem się właśnie jak to jest dokładnie z tym dozowaniem na podstawie konsumpcji Ca. U mnie wapń ostatnio spadł o ok 15 w przeciągu tygodnia więc wychodziło by że suplementacja mikroelementów byłaby znikoma co możnaby łatwo przedawkować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Bishop358 napisał:

Dzięki za uwagi. Zastanawiałem się właśnie jak to jest dokładnie z tym dozowaniem na podstawie konsumpcji Ca. U mnie wapń ostatnio spadł o ok 15 w przeciągu tygodnia więc wychodziło by że suplementacja mikroelementów byłaby znikoma co możnaby łatwo przedawkować

Dozowanie ABCD uzależniasz od ilości dozowanego Ca, które pozwala na utrzymanie jego poziomu. Na ich stronie masz podany przelicznik. Łatwo to obliczyć. Jedyna trudność to przeliczenie jak ma się dozowanie w Twojej metodzie do dozowania wg metody RedSea. Ja np. dozuję ATI Essentials więc musiałem policzyć to proporcjami. Koryguję to potem za każdym razem po badaniach ICP.

https://www.redseafish.com/coral-coloration-program/coral-colors-abcd-supplement-pack/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Przemek79 napisał:

Dozowanie ABCD uzależniasz od ilości dozowanego Ca, które pozwala na utrzymanie jego poziomu. Na ich stronie masz podany przelicznik. Łatwo to obliczyć. Jedyna trudność to przeliczenie jak ma się dozowanie w Twojej metodzie do dozowania wg metody RedSea. Ja np. dozuję ATI Essentials więc musiałem policzyć to proporcjami. Koryguję to potem za każdym razem po badaniach ICP.

Z instrukcji zrozumialem ze sa 2 sposoby dawkowania. Na podstawie zuzycia / dawkowania wapnia oraz drugi polegajacy na testach mikroelementow i suplementacji ich przez 4 dni po czym wylicza sie dawke dzienna. Do Drugiego wymagane beda testery ktorych jeszcze nie posiadam. Wracajac do pierwszego:

 

"Calculate the daily or weekly dose of each supplement according to the dosage of Red Sea’s Foundation™ supplements or to a known uptake of calcium. (Add 1ml of Color supplement for every 20ppm of Calcium added per 100 liters (25 gal) of aquarium water or for every 2g of calcium uptake.)"

Wynika z tego ze przy moim tygodniowym zuzyciu wapnia (15-20ppm) wypadalo by dodac 1-1,5ml kazdego suplementu na tydzien (pojemnosc akwa 112l + ok 20l panel zewnetrzny). Przy takich wartosciach zaczynam sie zastanawiac czy ma to w ogole sens i czy nie wystarczy zwiekszyc podmiany wody z 2 tygodni na co tygodniowe w celu uzupelniania mikro.

Przemek dla porownania - ile dozujesz mikro na tydzien?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Bishop358 napisał:

Przemek dla porownania - ile dozujesz mikro na tydzien?

Każda z tych metod u mnie średnio dałaby podobne dozowanie tj. 2,5 ml dziennie na ok 700 litrów w obiegu. Robię religijnie cotygodniowe podmianki 10%. Jednakże bez testów ICP i korekt dozowania nie miałbym metodą równego lania optymalnych parametów. 

Na podstawie obserwacji wyników testów oraz zwykłej matematyki przy tak obsadzonym, oświetlonym i z takimi nutrienami akwarium jak moje nie ma możliwości utrzymania mikro samymi podmiankami, nawet jakby wynosiły 20% a sól byłaby wyjątkowo wzbogacona mikro. Nie wspominając już o jodzie, który i tak trzebaby lać (prawie)codziennie. Tak czy siak lać muszę, jeśli nie ABCD to kilka buteleczek przynajmniej, wolę trzymać się mojego sposoby a więc wyjściowo dozować te średnio 2,5 ml dziennie oraz korygować to lekko przez wykonywane co 1,5 m-c testy ICP.

Edytowane przez Przemek79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Przemek79 napisał:

Tak czy siak lać muszę, jeśli nie ABCD to kilka buteleczek przynajmniej, wolę trzymać się mojego sposoby a więc wyjściowo dozować te średnio 2,5 ml dziennie oraz korygować to lekko przez wykonywane co 1,5 m-c testy ICP.

Sluszna uwaga. Nie wchodzac w scislejsze tematy tej dyskusji najlepiej poprostu bedzie zrobic test ICP i wtedy na podstawie wynikow ustalic "co i jak".

Dzieki wszytkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.