Skocz do zawartości
kkriss

Czy ta langusta jest bezpieczna do akwarium rafowego?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Nosze sie z zamiarem zakupu langusty Enoplometapus debelius . Chcialem sie dowiedziec czy jest ona bezpieczna do akwarium rafowego. Boje sie, ze moze zabijac krewetki, kraby. Czy ktos z forumowiczow ma lub mial takiego zwierzaka i moze podzielic sie wiedza na jego temat.

http://www.reefshop.pl/view_product.php?product=ENOOJRTX38

Pozdrawiam

Krzysztof


akwarium 150x80x60, schuran 150 , 2x160 BP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie w zbiorniku 3 takie langusty. Nie sprawiaja żadnych kłopotów , pozatym że sa mało widoczne. Praktycznie tylko je widać podczas karmienia korali. to jest langusta karłowata stąd , dlatego zupełnie bezpieczna dla rafy. Chociaż nie pogniewałbym się jak by zjadły mi krewetki tańczące , ale na to sie nie zapowiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepiękne są te małe langusty ale tak jak andrinew mówi płochliwe i mało widoczne.

Mam taką 1 szt ale trzymam ją w specjalnym refugium w dużym kominie (ma tam piasek, skałki - takie mini akwarium 30x20cm) . Poprzednio w małym akwa zjadła mi gobidona okinawe i mitrax craba. W atlasie morskim mam 2 bardzo podobne zwierzaki (niemal identyczne) różnią się tylko odcieniem (jedna jest bardziej pomarańczowa druga bardziej fioletowa, poza tym jest jeszcze trzecia czerwona odmiana) nie mam pojęcia jak je odróżnić i być może mam tą bardziej agresywną odmianę niż andrinew.

Na wszelki wypadek w mojej 550L trzymam ją osobno - po pierwsze ją widać bo pod jednym kamieniem siedzi cały czas, a po drugie na bank by mi zeżarła sexy srimps i pewnie kraby przy wylince.

Na pewno nie rusza ślimaków bo do komina co rusz jakiś inny przełazi i nawet czasem siedzą sobie na kamieniu 2cm od langusty i ich nie rusza (a karmie ją raz na tydzień + to co sama złapie).

Więc podejrzewam że zależy od wielkości baniaka i rodzaju Enoplometapusa (są niemal identyczne). Z langustami jak z jerzowcami i kupą innych zwierzaków że są "reef safe" ale nie zawsze :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzialem dzis u Przemka te langusty - sa przekiekne, odmiana bardziej fioletowa, rozmiar okolo 5cm. Sam sie nad nimi zastanawialem, ale za bardzo przypominaja mi zwierze drapiezne i spasowalem:) ale przepiekne sa to fakt. Pozdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

U mnie Enomplametopus debelius zjadł kiedys Pseudochromisa packagnelle. Zbiornik 100l .Poza tym jak pisał Andrzej super skryte ale naprawdę śliczne.

Pozdrawiam


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.