Skocz do zawartości

Historia edycji

Mistral

Mistral

Pytaj śmiało - z autopsji wiem, że nie ma "idiotycznych" pytań - sam męczyłem nie jednego kolegę z forum o rzeczy banalne.

W kwestii rady dla nowicjusza - sam jestem nowicjuszem i nie czuję się jeszczec zbyt na siłach, ale mogę wypunktować kilka rzeczy, które uważam za bardzo istotne.

 

-filtr RODI - każdemu, bez względu na rozmiar akwa polecam, żeby w filtr + miernik TDS zainwestował - daje to gigantyczny komfort - mam w pogotowiu jedno wiadro wody "roboczej", którą używam do czyszczenia sprzętu, drugie wiatro z wodą "czystą", która służy do dolewki - ktoś kiedyś wyliczał, że w teorii filtr RO się nie ma prawa zwrócić przy małych zbiornikach, ale przecież nie zakładamy solniczek, żeby szukać oszczędności rzędu 200 zł - posiadanie filtra to wielki komfort i każdemu gorąco to polecam

-automatyczna dolewka - zbiornik funkcjonuje już 2 miesiące i jak do tej pory totalnie nie odczuwam jakiegoś wielkiego dyskomfortu z powodu nieposiadania dolewki - logistycznie dość ciężko byłoby to u mnie rozwiązać (kwestie estetyczne), wiązałoby się to z kolejnym "sprzętem" w zbiorniku... mam w kuchni plastikowy pojemnik do blendowania, co kilka dni po prostu napełniam go wodą RO i wlewam do zbiornika - calość zajmuje mi jakieś 30 sekund :D także przy zbiorniku 60l uważam, że cały czas bez problemu można sobie dolewkę podarować

-panel - fajnie byłoby go mieć - przy kolejnym projekcie albo sump, albo panel na 100% - przy mojej kostce, FZN-3 + siporax do tej pory sprawdzają się rewelacyjnie, bardziej chodzi mi o sprawy wizualne i możliwość ukrycia tam szpeju

 

Mały update zbiornika:

Zrobiłem wszystkie testy, jakie posiadam. Wygląda na to, że parametry ustabilizowały się na bardzo dobrym poziomie. Jedyny problem z Ca, ale o tym niżej. Dodatkowo wyrwałęm ostatnio trochę zielonych glonów i mam wrażenie, że same też powoli znikają. W zbiorniku wciąż czycha tylko aiptasia... nie ruszałem jej i zastanawiam się czy w ogóle coś z nią robić.

  • NH3: 0.00
  • NO2: 0.00
  • NO3: 0.00
  • PO4: 0.00
  • KH: 8.3
  • Mg: 1320
  • Ca: .... ?
  • Zasolenie: 1,026

Wg. opisu testu Saliferta na Ca, przed dodawaniem roztworu woda we fiolce powinna mieć kolor różowo-czerwony i obserwować należy, aż zmieni się na niebieski. Kolejny raz dzieje się u mnie to samo, tzn. po dodaniu reagentu Ca-1 i reagentu Ca-2 woda ma od razu kolor około niebieski, a nie różowo-czerwony. Wynika z tego, że moja woda praktycznie nie zawiera wapnia. Poniżej zamieszam dwa zdjęcia. Pierwsze zdjęcie to wygląd fiolki po dodaniu dwóch reagentów (woda tutaj powinna być różowo-czerwona). Drugie zdjęcie przedstawia próbkę po dodaniu całej strzykawki z reagentem Ca-3. Pierwsze zdjęcie to kolor fioletowy, (a nie różowo-czerwony) i po kilku kroplach robi się niebieski. Powiedzcie, co powinienem o tym myśleć. Czy to może oznaczać, że czas na podmiankę?

20190103_123005.thumb.jpg.5e812178034483296e576a9c5f48b9f9.jpg

 

20190103_123209.thumb.jpg.d65af93e0e9bc4b1a759e584c299107d.jpg

 

Za 2 tygodnie do zbiornika dodam jeżowca (mespilla globulus), krewetkę (jakaś Lysymata) i pierwszy koral. Jeszcze nie postanowiłem co :)

Mistral

Mistral

Pytaj śmiało - z autopsji wiem, że nie ma "idiotycznych" pytań - sam męczyłem nie jednego kolegę z forum o rzeczy banalne.

W kwestii rady dla nowicjusza - sam jestem nowicjuszem i nie czuję się jeszczec zbyt na siłach, ale mogę wypunktować kilka rzeczy, które uważam za bardzo istotne.

 

-filtr RODI - każdemu, bez względu na rozmiar akwa polecam, żeby w filtr + miernik TDS zainwestował - daje to gigantyczny komfort - mam w pogotowiu jedno wiadro wody "roboczej", którą używam do czyszczenia sprzętu, drugie wiatro z wodą "czystą", która służy do dolewki - ktoś kiedyś wyliczał, że w teorii filtr RO się nie ma prawa zwrócić przy małych zbiornikach, ale przecież nie zakładamy solniczek, żeby szukać oszczędności rzędu 200 zł - posiadanie filtra to wielki komfort i każdemu gorąco to polecam

-automatyczna dolewka - zbiornik funkcjonuje już 2 miesiące i jak do tej pory totalnie nie odczuwam jakiegoś wielkiego dyskomfortu z powodu nieposiadania dolewki - logistycznie dość ciężko byłoby to u mnie rozwiązać (kwestie estetyczne), wiązałoby się to z kolejnym "sprzętem" w zbiorniku... mam w kuchni plastikowy pojemnik do blendowania, co kilka dni po prostu napełniam go wodą RO i wlewam do zbiornika - calość zajmuje mi jakieś 30 sekund :D także przy zbiorniku 60l uważam, że cały czas bez problemu można sobie dolewkę podarować

-panel - fajnie byłoby go mieć - przy kolejnym projekcie albo sump, albo panel na 100% - przy mojej kostce, FZN-3 + siporax do tej pory sprawdzają się rewelacyjnie, bardziej chodzi mi o sprawy wizualne i możliwość ukrycia tam szpeju

 

Mały update zbiornika:

Zrobiłem wszystkie testy, jakie posiadam. Wygląda na to, że parametry ustabilizowały się na bardzo dobrym poziomie. Jedyny problem z Ca, ale o tym niżej. Dodatkowo wyrwałęm ostatnio trochę zielonych glonów i mam wrażenie, że same też powoli znikają. W zbiorniku wciąż czycha tylko aiptasia... nie ruszałem jej i zastanawiam się czy w ogóle coś z nią robić.

  • NH3: 0.00
  • NO2: 0.00
  • NO3: 0.00
  • PO4: 0.00
  • KH: 8.3
  • Mg: 1320
  • Ca: .... ?
  • Zasolenie: 1,026

Wg. opisu testu Saliferta na Ca, przed dodawaniem roztworu woda we fiolce powinna mieć kolor różowo-czerwony i obserwować należy, aż zmieni się na niebieski. Kolejny raz dzieje się u mnie to samo, tzn. po dodaniu reagentu Ca-1 i reagentu Ca-2 woda ma od razu kolor około niebieski, a nie różowo-czerwony. Wynika z tego, że moja woda praktycznie nie zawiera wapnia. Poniżej zamieszam dwa zdjęcia. Pierwsze zdjęcie to wygląd fiolki po dodaniu dwóch reagentów (woda tutaj powinna być różowo-czerwona). Drugie zdjęcie przedstawia próbkę po dodaniu całej strzykawki z reagentem Ca-3. Różnica jest naprawdę niewielka. Powiedzcie, co powinienem o tym myśleć. Czy to może oznaczać, że czas na podmiankę?

 

Za 2 tygodnie do zbiornika dodam jeżowca (mespilla globulus), krewetkę (jakaś Lysymata) i pierwszy koral. Jeszcze nie postanowiłem co :)

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.