Skocz do zawartości
Nalesnick

Premnas epigramma

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Uważam, że jestem to winien swoim podopiecznym więc piszę. 

Premnas epigramma (Gold Stripe Maroon Clownfish) czasami mylony z Premnas biaculeatus (Maroon Clownfish) różnią się jasnymi pasami. Epigramma mają je złote a a biaceluatus białe. Gdzieś, na zachodzie, występują dodatkowo różne formy barwne - hodowlane.

214duzs.jpg   ngvwk2.jpg

Ale najważniejsze co chcę napisać to to, że ich rzekoma agresja jest bardzo przesadzona. Jak dla mnie nie różnią się od innych błazenków. Jedne bardziej, drugie  mniej bronią swojego terytorium ale żadna szczególna agresja u nich nie występuje. U mnie lekko gania ich hexatenia oraz ctenochaetus natomiast one nikogo nie ganiają. Dodam, że były wpuszczane jako jedne z ostatnich. 

Podsumowując, są śliczne, grzeczne i ciesza oko jak mało co.

Jakby ktoś miał pytania to chętnie odpowiem. Poprosze też o dzielenia się swoimi doświadczeniami w tym temacie

 

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie widziałeś ich w akcji z innymi blazenkami . W akwarium wybiją wszystkie ocealarisy . Fakt ładne ale ciężko dobrać w pary . Przedstawicieli swoich gatunków nie tolerują .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś 3 błazenki, ocellarisy albo percule - nie rozrożniałem na 100%. I ten trzeci był również mocno przeganiany. Ale nie w tym rzecz, że wewnątrzgatunkowo się leją. Rzecz w tym, że ja się spotkałem z opinią, że generalnie są bardzo agresywne w stosunku do wszystkich ryb. I ten mit chciałem "obalić".

Jak zadawałem pytanie o premnasy w sklepie to od razu słyszałem - a nie boi się Pan ich agresji?

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, wątek odkopuje ponieważ zauważyłem dzisiaj bardzo ciekawe zjawisko, odnośnie tej rybki. Jest to bez wątpienia najinteligentniejsza ryba jaką posiadałem w swej historii, potrafi zaciekle bronić swojego małego ukwiału do tego stopnia, że nie toleruję żadnych, najmniejszych zmian w promieniu kilkudziesięciu centymetrów.

Przykleiłem do starego szkieletu na postawce nową szczepkę i postawiłem na dnie w pobliżu ukwiału. Rybka Premnas ją oczywiście obaliła, ilekroć ją na nowo ustawiałem robiła to samo. Wtedy postanowiłem konstrukcję  dociążyć kawałkami starych koralowców, kamieniami muszelkami itp.. Ryba oczywiście zaczęła się siłować z konstrukcją, jednak  tym razem  się nie udało jej obalić. Dlatego zaprzestała prób siłowych i gdy widziała, że nie patrzę, zaczęła sukcesywnie usuwać całe obciążenie, kamień po kamieniu, następnie gdy poczuła luz przewróciła koralowiec z podstawką, udało mi się uchwycić ją z daleka gdy trzymała w pysku kawałek koralowca i wyrzucała go w innej części akwarium, bardzo polecam obserwacje tego gatunku

Poniżej macie jej zdjęcie przy swoim ukwiałku, oraz niewyraźne zdjęcie wykonane w ruchu, podczas rozbierania konstrukcji z kawałkiem szkieletu w pysku :)

 Pozdrawiam Robert

 

 

IMAG0366.jpg

IMAG0368.jpg

Edytowane przez ignisdei (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.