Skocz do zawartości
Darek S

Jak sprawdzic czy mam modliszke ?

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem kilka kawałków skały i raz widziałem - niestety już w akwa - modliszkopodobny pręgowany odwłook w jedenj z dziur. Tylo raz. Strzelanie w akwa było wczesniej, więc trudno ustalić.

Pytanie - w akcie desperacji i ostatecznego upewnienia się gotów jestem zakupić najmniejszą z możliwych krewetek czyszczących by sie przekonac czy przeżyje.

Mam jedną Lysmatę , ale jest dorosła i ... żyje. Mały pustelnik tez żyje.

Czy taki test spełni swoje zadanie, czyli inaczej, czy modliszka połakomiłaby się na małą krewetkę ?

Drugie pytanie do posiadaczy tych krewetek: co zjada najchętniej i czemu nie przepuści za skarby świata.

Wolałbym wiedzieć teraz i ostatecznie poświęcić krewetkę niż np jedną z ryb. Liczenie krabów odpada bo nie mam ich wiele - może kilka i mało widocznych


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja - wszystko zależy od tego jaką modlichę masz - najmniejsze mają po kilka mm i nie załatwią nic większego od kiełża czy małą stomatellę.

W tej chwili mam u siebie około 2cm Gonodactylellusa viridis i oprócz ochotki nie atakuje nic - nawet 0,5cm ślimola, którego wyłowiłem z głównego zbiornika ignoruje.

Tu zapodaje Ci link z najlepszą wg. mnie encyklopedią fotek i opisów - postaraj się zidentyfikować to co widziałeś

http://www.ucmp.berkeley.edu/arthropoda/crustacea/malacostraca/eumalacostraca/royslist/

A tak btw to pasiaste i strzelające to są też krewety pistoletowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za linka, obejrzałem większośc lecz niestety widziałem tylko fragment prawdopodobnie odwłoku - ten paskowany. Grubośc ok 3-4mm więc włąsciciel może miec ok 3-4cm Bardzo podobne sa pistoletowe - też mam , są podobne zielonkawo-oliwkowe. Strzały od kilku dni sa znacznie głośniejsze i w dzień, więc możliwe że doszła jeszcze jedna pistoletowa i ustalaja kto gdzie rządzi lub po prostu modlicha robi porządek. Nie wiem, ale przeczytałem na nano ze komus zabiła loriculusa, więc wymysliłem test z malutką krewetką.

Szkoda by jej było ale jakie jest inne wyjście ?

Loriculusa sprzedałem właśnie,, lecz sa inne ryby itp


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mi zabila liricocusa. Ale moja byla duza, z 6 cm.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wiesz gdzie jest to najlepiej wyjmij skałę i potraktuj wodą z ro.

Szkoda kupować krewetkę na straty.

Acha - Darku jak Ci się uda ją złapać żywą i był byś tak miły i ją chciał oddać to zapłacę za transport - od jakiegoś czasu zajmuję się stomatopodami i przyznam, że są moja małą pasją ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałkę, gdzie to widziałem już wyciągałem i niestety nie ma nic. Gdzieś to poszło a skały i korali sporo więc szansa na oblukanie całości zerowa. Gdybym jednak ją jakoś złapał żywą to oczywiście z przyjemnością odeślę :D


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie mam taka ok 7-8 cm, widzialem ja juz 2 razy. a do strzelania juz sie przyzwyczailem. juz kilka razy cala skale wyjmowalem ... i nic z tego .. nie mam pojecia gdzie siedzi ... narazie strat w baniaku nie ma. a mam troche krewetek (tzn od dawna nie widze wundermani, ale czasami nie widywalem ich przez miesiac) . krabow nie licze bo kupilem swojego czasu 2 garscie. . . jak uda mi sie zlapac to tez chetnie sprezentuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hase, 7-8cm?! To ja na Twoim miejscu bym się bał. Tej wielkości mogą już strzaskać szybę. Żreć coś musi bo z tego co zaobserwowałem to średnio potrzebują przekąski raz na 2-3 dni.

Jak strzela to znaczy, że buduje sobie korytarze i może mieć takie lokum, że za Chiny jej nie znajdziesz ;]. Jak się skończy wylinka viridisa to Wam obfotografuję jej miesznanko - dostała specjalnie mały, płaski kawałek skałki ok. 5x5cm i z 3/4cm wysokości. W ciągu 3 dni wyłupała tam coś ala tunel łukowy z 3 różnymi wejściami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie moge dziada zlokalizowac. ile to moze zyc ?? moze ze starosci padnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hase nie chcę Cię dołować ale te większe żyją naprawdę długo.

Jedyne na co są wrażliwe to wszelkiego rodzaju substancje lotne w środkach czyszczących itp.. Podobno po lakierowaniu podłóg w instytucie gdzie prowadzono badania nad mantisami padło 90% osobników. Ale podejrzewam, że inaczej się ma sprawa w zbiornikach naukowych a inaczej w zbiornikach domowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehe zlapalem ja dzisiaj :D zobaczylem jak wystaje ze skalki.. skalka do wiadra i zaczelo sie lanie.. RO nie dzialalo. kalkwaser nie dzialal.. nie chiala wyjsc... juz myslalem ze jej tam nie ma ... na koniec akt desperacji, dluto i mlotek i wyrylem dziada.. ma 7 cm ... wlasnie sie zastanawiam co z nia poczac :D

tak ma marginesie, ile wytrzyma w kuflu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze... ja zawsze tez przetrzymuje... w kuflu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najwazniejsze ze udalo sie zlapac:D

Hase mozesz ja dac w jakies szklo na to ponczocha zabezpieczona gumka i poki nic nie wymyslisz to do sumpa


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e tam do sumpa, zalej kufel spirytusem, potrzymaj miesiac, bedziesz mial prawdziwa mantisowke.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hase :

szkoda malenstwa ..

ładne mi maleństwo...

Widziałem fotke w innym wątku.

Jesli to moje jest takie samo to juz się boje :con


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.