Skocz do zawartości
AmSe

Pierwsze akwarium morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to jest mój pierwszy post na tym forum.

Chciałbym założyć swoje pierwsze akwarium morskie. Planowana obsada to: parka błazenków, mitharx sculptus, krewetkę czyszczącą i jeśli się uda calcinusa elegansa. Z koralowców to tylko xenia i cappella. Ok 10kg żywej skały.I teraz mam pytanie: Jaki byłby minimalny litraż na tą obsadę? Myślę, że około 100-140l. Teraz sprzęt:

-cyrkulator HSBAO w-25

-grzałka eheim jager 125w

-odpieniacz Aqua medic Evo500.

I no właśnie, została mi filtracja i oświetlenie. I tu pytanie do was: Jakie oświetlenie i jaką filtrację powinienem wziąć. Najlepiej by było, gdybym nie musiał bawić się w sumpy, panele. Jeśli będzie to wymaganie to trudno, ale jeśli jest możliwość założenia solniczki bez nich to bardzo by mi to ułatwiło robotę.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Co do obsady zbiornika myślę że spokojnie można by to zmieścić w 60l -120 L , sporo jest tu ludzi co trzyma parkę błaznów  i jeszcze kilka ryb w 30 L  , wg mnie to patologia ale takie 60-100 L daje już większe możliwości zwłaszcza jeśli masz miejsce . Pamiętaj że większy zbiornik łatwiej się prowadzi jeśli chodzi o chemie wody

Robiąc solniczkę bez sumpa to masz ułatwioną robotę jeśli chodzi o założenie zbiornika ale bardzo utrudnioną jeśli chodzi o eksploatacje . Wszystkie odpieniacze , grzałki , media filtracyjne będą w baniaku głównym .

Możesz użyć filtra kubełkowego lub filtra kaskadowego i wpakować tam siporax , ja polecam sump ;p nawet w małej kostcce

Co do oświetlenia to na start spokojnie starczy ci nawet jakaś samoróbka LED , spokojnie zaspokoi ona zapotrzebowanie korali miękkich na światło i będzie tania w użytkowaniu dając fajny efekt blików oraz podkręcania kolorów zielonych efektem uv. Ja na 200 l jak startowałem zrobiłem listwe led 10x10 Watt w proporcji 4 białe ( 12k ) i 6 niebieskich ( blue i royal blue) wszystko ładnie rosło .

 

Edytowane przez wolan91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli te dwa krabiki będą mogły być w akwarium 100l? Dla mnie lepiej jest bez sumpa, ponieważ mam mało miejsca w domu i jeszcze boję się, że jak zacznę robić przegrody coś zepsuję i będzie po sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, AmSe napisał:

Czyli te dwa krabiki będą mogły być w akwarium 100l? Dla mnie lepiej jest bez sumpa, ponieważ mam mało miejsca w domu i jeszcze boję się, że jak zacznę robić przegrody coś zepsuję i będzie po sumpie.

Te dwa krabiki mogą być w akwarium  30 + L , one są bardzo małe i wszędzie się zmieszczą inaczej sprawa sie ma jeśli chodzi o sprzęt jaki tam trzeba napakować :)

Kombinuj , są na youtube małe zbiorniki prowadzone na kaskadach / kubełkach i się da . Pamiętaj też o tym aby kupić filtr odwróconej osmozy z żywicą DI  oraz dolewkę do akwarium aby ciągle dolewało odparowaną wodę.

polecam zobaczyć te filmiki , akwarium 125 L na kubełku

https://www.youtube.com/channel/UCTXu5TjcS1E-6GPfaQTrsKg/videos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zbiorniku 140l można trzymać więcej niż dwa błazenki-np.2 pterapogony i centropygę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat
32 minuty temu, piotr07 napisał:

w zbiorniku 140l można trzymać więcej niż dwa błazenki-np.2 pterapogony i centropygę.

 

Czyli do całej obsady, jaką napisałem, w 140l mógłbym, mieć jeszcze centropygę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak,a do centropygi i błaznów mogą być np.jeszcze 2 pterapogony.A i jeszcze jedno-sama xenia i canpella to trochę mało.Wytrzymałe są jeszcze:sarcophyton,rhodactis,discosoma,sinularia,clavularia,briareum...w sumie masa korali miękkich.

PS:krewetki kup 2-3,a nie jedną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję piotr07 za odpowiedź. Tylko mam jeszcze pytanie: calciuns elegans potrzebuje muszli, bo jest jak pustelnik, więc skąd mu odpowiednią muszlę wziąć? Te z jeziora Malawi mogą być??

Edytowane przez AmSe (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie: Jaką centropygię mógłbym wziąć do tego akwarium ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.