Skocz do zawartości
dawid

organizmy morskie a medycyna

Rekomendowane odpowiedzi

Niektórzy z nas patrząc na ślimaki w akwariach widzą w nich tylko doskonałych glonożerców czy biologicznym środkiem na Aipasie.Jednakze ślimak Aplysia był zwierzęciem doświadczanym do badań biologii molekularnej zmian morflogicznych i nie tylko z zakresu pamięci i uczenia.Może inaczej spójrzmy na te zwierzęta hmm :D

http://serwisy.gazeta.pl/zdrowie/1,51212,834534.html

Krótko mówiąc, Aplysia jest ślimaczym odpowiednikiem psa Pawłowa.

Już po niewielu próbach równoczesnego drażnienia strumieniem wody okolicy syfonu mięczaka (coś, co samo w sobie nie wywołuje jeszcze reakcji alarmowej) oraz działania na jego nogę słabym prądem elektrycznym (co z kolei jest przeżyciem bardzo szokującym) wystarczy samo strzyknięcie w syfon, by ślimak natychmiast skurczył się w obronnym paroksyzmie. Aplysia zapamiętała zadaną jej lekcję i skojarzyła ze sobą dwa bodźce: niegroźny strumień wody i nieprzyjemny szok elektryczny. Pod wpływem nowego doświadczenia wypustka komórki nerwowej odbierającej wrażenia dotykowe z okolicy syfonu (czyli tzw. neuron czuciowy) nabrzmiewa pęcherzykami neurotransmitera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekstra. jak bylem maly to dotykalem jezykiem styki plaskich bateryjek. Reakcja byla podobna.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam od siebie, ze nie nalezy robic w domu jakichs ekperymentow na zwierzetach ktorych nie znamy.

Przy wszystkich propagacjach, cieciach korali powinnismy uwazac aby nic nam sie nie dostalo do nozdrzy, ust i oczu.

Nie nalezy takze wkladac do akwarium swiezo zranionych rak czy tez jeszcze nie do konca wygojonych.

Ja jak mam zraniona reke (a wystarczy na prawde skaleczenie igla) i musze ja wlozyc do akwarium to wiem, ze bede mial ja zdretwiala przez 36 godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.