Skocz do zawartości
shaft

Zmiana słodkiego akwa na morskie

Rekomendowane odpowiedzi

no dobra niech bedzie T5 :) to jakie swietlóweczki i ile oraz jakie mocne :) jestem zielony w T5 wiec prosze o pomoc. Fajnie by było jakby nie przekroczyło to wszystko tylu watt co teraz. Jest 90 ale wiadomo moze byc 95 tylko zeby nie wyszło nagle 130. Mam na kazdej swietlówce odblysnik wiec to duzo daje. Prosze o uwzglednienie korali przy doborze swietlowek. No i aktynika tez fajna by była :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie T5 39W to za malo a czterech nie chcesz, to o czym tu pisac?:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@shaft, podejrzewam że dążysz do uruchomienia pięknego zbiornika takiego jaki sobie wymarzyłeś, tylko aby spełnić te marzenia musisz dostosować się do kilku wytycznych w akwarystyce morskiej. Jedną z nich jest max oświetlnie zbiornika (oczywiście nie przesadzając w jedną i drugą stronę). Jeśli w tej chwili cię nie stać na skompletowanie odpowiednich ilości "watów" to poczekaj. Niestety w Twoim przypadku dążyłbym do 130 W.

ATI BLUE SPECIAL 39W x 2

ATI BLUE PLUS (lub ACTINIC BLUE) 39W x 1

to min. jakie powinieneś przyjąć

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie długie są te świetlówki? Bo mi nie chodzi o cene zakupu swietlówek i osprzętu a o pózniejsze koszta utrzymania tego stada wattów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
shaft :

1. przy zmianie oswietlenia na T5 musze zrywać gniazda i robic instalacje nową pod T5. A gdyby zostało T8 to prosze tylko o swietlóweczki wkrecam nowe i gotowe.

.

-cut-

.

2. Zakładając ze wydajność pomp powinna byc ok 30 x pojemnosci zbiorinka to potrzebuje pompki około 4000L/h. Czy lepiej dać np jedną o wydajności 3000l/h jako główną i do tego 1000l/h? czy może jedną 4000L/h.

Nie znam się na typoszeregach T8, ale T5 występują w kilku długościach, i każda długość ma swoją moc.

(podane tutaj http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11263 )

Jak to ma być 39W to długość świetlówki 85cm.

Nie wiem ile tam masz miejsca, i czy tylko zmiana oprawki, czy trochę większa przeróbka.

Jak masz sponsora, to poproś go o oryginalną belkę na T5. Lukasz Kur na pewno coś sensownego Ci zaproponuje.

I tak przy okazji, co się też wiąże z punktem 2. na świetle nie masz co oszczędzać prądu.

ZNACZNIE większe oszczędności poczynisz, gdy zastosujesz dobre (czyt. oszczędene dobrej wydajności) pompy cyrkulacyjne !!!]

Światło pracuje ok. 12h/doba, cyrkulacja non-stop.

To tak się wydaje, że 10W oszczędności na pompce to mało.

Ale na już na 3 pompkach to 30W. I wychodzi Ci, że przy dobrych cyrkulacyjnych jedna T5 39W świeci Ci prawie "za darmo".

O zastosowaniu dużej głównej, dużej cyrkulacyjnej, czy kilku mniejszych też masz w linu który podałem powyżej.

Przy wyborze cyrkulacji zainteresuj się Tunze nano i tanszymi Marea.

Chociaż co Tunze to Tunze. No ale to już kwestia budżetu.

EDIT:

Roman ma racje.

Z prostego przeliczenia wymiarów Twojego baniaka wychodzi 137 litrów.

130W wcale nie będzie za dużo (jak nie będziesz miał wymagających SPS to za mało też nie będzie)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.