Skocz do zawartości
jamnik

pelne zdezorientowanie

Rekomendowane odpowiedzi

przeczytalem juz kilkakrotnie ksiazke W.Baumeistera i dalej niewiele wiem ...no poza jaki chce miec zbiornik(okolo 250l)z kominem i sumpem ...sumpa wymyslilem sobie tak ze poza zbiornikiem na wode do uzupelniania,komora na odpieniacz ,to wsrod komor przelewowych na materialy filtracyjne postanowilem wykonac wiecej komor ktore beda puste......zostana zapelnione na kilka tygodni przed czysczeniem dzialajacych juz materialow filtracyjnych.....ale nie wiem jaka pompe zastosowac do sumpa .....nie wiem jakie pompy cyrkulacyjne zastosowac do mojego akwarium...ani jaki kupic odpieniacz.. w sklepach zoologicznych znajomosc tematu jest masakrujaca....wiec pozostajecie mi tylko Wy

bardzo prosze o pomoc...bo nie sztuka jes wydac kase ...sztuka jest ja wydac z glowa(ktora jak narazie jest pusta..:)


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Jamnik poczytaj pan archiwum;) Napisz ewentualnie co chcesz hodować w tym akwarium i ile masz pieniążków na poszczególne elementy.:yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak.

Na początek przeczytaj KAŻDY cały post (ze wszystkimi odpowiedziami) w kazdej z 41 stron w dziale dla nowicjuszy, zaczynając od 4 zablokowanych postów na początku.

Gdy to przeczytasz, zapisz sobie tematy ktore sa jeszcze niezrozumiale i uzyj funkcji szukaj w archiwum w prawym gornym menu 3 pozycja od gory.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra ....ide czytac :)


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko swietnie ..ale wiekszosc informacji bedzie mi potrzebna w pozniejszym terminie (np. dokarmianie korali....jeszcze brakuje szampana i byla by niezla uczta :).)....co do mojego akwarium to napewno bedzie rafowe...co to ilosci pieniazkow to wydam tyle ile bedzie trzeba wydac.:D ale pewnie da mi to nieopisana radosc w niedlugim czasie.

narazie dziekuje....czas zamowic jak to piszecie "baniak" heh


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec baniak zamowiony 100*45*50h oraz sump 80*30*50h z czego 30cm dlugosci przeznaczylem na zbiornik do uzupelniania wody, teraz czas oczekiwania 1 tydzien.

czyli czas na wykonanie oswietlenia ..tylko czy wystarcza same swietlowki T5? czy zrobic lampe HQI 150 wzobacona o swietlowki T5 ?

czytajac posty faktycznie czlowiek duzo znajduje ale dalej zastanawia sie czy aby to co znalazl bedzie odpowiednie do jego zbiornika?

jak np:

opieniacz NW-110-6520 czy BH 300 a moze DNW-110-6520

pompy cyrkulacyjne Marea Stream 3200...193zl/szt x2

czy wystarcza Marea Stream1000...108zl/szt x2

no i filtr odwroconej osmozy ..hmm..znalazlem Osmo 300

chyba powinno na poczatek wystarczyc :con

mam pytanie co do podloza ....pracuje aktualnie na wystrojem baniaka...niestety bedzie z piaskowca ..ale mam go pod reka wiec koszt jest na poczatek zerowy ...w momencie zalewania zbiornika napewno napewno usypie jakies podloze z piachu i zwiru koralowego ...czy warto zasypac dno "zywym piaskiem" ?

wiem wiem marudz jak wiekszosc nowych ...ale nic na to nie poradze ...poprostu nieraz kazdy z nas potrzebuje poprowadzenia za raczke :)

przepraszam i czekam na pomoc


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym robił szersze niż to, które zaproponowałeś. Pamiętaj, że czym szersze akwarium tym łatwiej będzie Ci poukładać skałę no i będzie głębia lepsza.

Co do skimmera- tych nie widziałem, do akwarium o takiej pojemności mogę Ci polecić Delteca MC 300. Fajny mały przede wszystkim bardzo cichy.

Co do światła- ja bym robił na 6xT5, no chyba, że nie chcesz hodować twardzieli, to myślę, iż wystarczy 4 x t5. Fajne lampy ma AM aquastarlight, bardzo ładne. O pompach Marea Ci nie powiem, używam tunze. Fajne są nanostreamy, małe ciche i tanie. Co do podłoża- chcesz użyć piaskowca zamiast skał czy piachu? Żywa skała musi być:) no chyba, że chcesz jakieś FO robić czy cuś. Na początek najlepiej nie dawać żadnego podłoża, póki woda nie dojrzeje, bo będzie zbierać duużo syfu. Potem najlepszy jest piasek.

Zastanawiałeś się nad pompą obiegową? Akwarium będzie w salonie, czy w sypialni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium bedzie w salono-sypialni ...ja mam twardy sen

moze troche buczec ciurkaci takie rozne ..co do pompy

obiegowej to narazie nie mam zielonego pojecia, otwory w kominie beda wiercone dla rur 1/2 cala ...i chyba dalem ciala bo odplyw do sumpa powinien byc grubszy..jeszcze nie doczytalem nigdzie o jakiej przepustowosci pompe trzeba do tego zastosowac. Co do piaskowca to jest konstrukcja pod zywa skale...no i takim czyms bardzo dziurawym gdzie pewnie wszystko bedzie sie chowac ....ale kazdy na swoja wizje zbiornika...jak mi sie uda to napewno kiedys sie pochwale jakims foto...ale narazie.hmm..poogladam Twoje :)


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe moje to takie szczepkarium- póki co nic nie ma;). Masz już szkło? Co do twardego snu- hehe, chyba jeszcze nie spałeś przy głośnej pompie i odpieniaczu. Proponuję dobrać cichy sprzęt. Ile masz pieniędzy na całość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczepakrium ?? wszystkiego po trochu no i slimak (jesli dobrze widzialem)..

szklo dzis zamowilem bedzie za tydzien ...

teraz narysowalem szafe pod i nad akwarium ...jutro zawioze do wykonania ...pewnie tez z tydzien potrwa

co do kasy ...no coz ...musi starczyc..w kazdym badz razie mam tydzien na kupienie wszystkiego...chetnie skozystam porady co bym nie musial sie przekonac jak sie spi przy glosnej pompie ....bo dopieniacz cichy juz poleciles :)


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz*


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jamnik chcesz dawac piaskowiec do morskiego akwarium,no nie wiem czy to jest dobry pomysl.A i edytuj posty jak zrobisz blad a nie piszesz nowy post.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, ze skimmerów miałem już tunze, miniflotora, besta no i teraz tego delteca. Został jeszcze grotech z tych mniejszych. Firma solidna więc może być dobry. Pewnie jest. Najcichszy jest deltec. Z pomp nie polecę Ci nic, bo nie miałem żadnej z tych lepszych jak iwaki, red dragon czy deltec.

Zobacz np. taką: http://www.aquapro2000.de/Pumpen.43/F_rder.-Universalpumpen.68/Royal_Exclusiv.77/Red_Dragon_Pumpen.419/Mini_Red_Dragon_2500.2461.html?osCsid=edec952888d18f11b19f62abc3d7b31e Jeśli akwarium będzie tam gdzie śpisz- nie żałuj na pompę na prawdę żenujące uczucie jak nie możesz zasnąć bo Ci coś buczy. Z cyrkulacji kupiłbym 2x Tunze nanostream 6045. Jeśli chodzi o oświetlenie- musisz sprecyzować jakie korale będziesz trzymał. Jeśli miękkie i jakieś mniej wymagające (światła) twarde wystarczą np. 4xT5 mi bardzo podobają się lampy AM aquastarlight 4 x 39W. Jeśli zdecydujesz się na HQI fajne i tanie są AM Ocean Light 150W+. Za 1200zł masz lampę hqi + t5.

Oczywiście możesz kupić oprawę przemysłową:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pieniek ..tak chce miec piaskowiec w moim akwarium ....a bledow juz nie bede poprawial


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedziesz mial straszne problemy z okrzemkami. Inna sprawa ze wszelkie morskie zbiorniki z zalozeniem ze beda rafowe, ktore widzialem nie dzialaly jak nalezy wiec przemysl czy aby na pewno chcesz piaskowca miec. Jak piaskowiec to moze jakas tanganika albo malawi?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:)( no dobra ..nie bedzie piaskowca....a taki byl ladny..dzieki zho za info o okrzemkach ...choc brązowy nie jest najbrzydszym kolorem:D. Ciekawe co jeszcze z moich pomyslow nie wypali

225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

"Ciekawe co jeszcze z moich pomyslow nie wypali "

Moze cos z tego?:)

"to wsrod komor przelewowych na materialy filtracyjne postanowilem wykonac wiecej komor ktore beda puste......"

Ale po co? Lepiej poczytac co bedzie potrzebne i tak zrobic:D

Mozna zostawic komore na DSB, refugium lub dolewke, bo przeciez wegiel czy inne takie tam, to wszedzie zmiescisz:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

* Stani ...fajnie sie pisze jak juz ma sie zbiornik i cos sie tam wie

moja babcia zawsze mowila ze lepiej miec wiecej niz niej (poza pryszczami)

wiec nie zaszkodzi ja komor bedzie wiecej. Co do czytania ...to nie ma sensu czytac wszystkiego naraz ..bo i tak wiekszosci sie nie rozumie ...etap za etapem ....najpierw sprzet ...pozniej woda ....pozniej zywa skala...potem cos o organizmach ktore beda zamieszkiwac zkwarium .............

...a pozniej tez bede madry jak wiekszosc tutaj .:)


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca masz rację.

Najpierw powinieneś zdecydować się, jakie organizmy będziesz chciał mieć w zbiorniku.

Jeżeli same ryby, to sprzęt wybierzesz inny, niż do akwarium z samymi koralami. Korale też są mniej i bardziej wymagające, zarówno jeżeli chodzi o światło, cyrkulację, karmienie, dodatki do wody itd.

Tyle w teorii, a i tak większość ludzi (ja też) robi inaczej. A potem, właśnie m.in. z powodu niedostosowania życia i sprzętu pojawiają się problemy. Pół biedy, jeśli kończy się to tylko dodatkowymi kosztami, gorzej, jak z tego powodu umierają zwierzaki.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jamnik, ja mam w 250 litrowym sumpie 3 komory i jest wszystko bardzo dobrze. Jezeli bym szedl Twoim tokiem rozumowania to powinienem miec 15, 20 lub wiecej.

Na poczatek skopiuj czyjes dobrze zaplanowane akwarium i bedzie dobrze. Lub postaw male 50 litrowe, nie wpadajac w duze koszty (tak do 1200zl), a za rok postawisz drugie juz dobrze zaplanowane, a za pewne lepiej niz pierwsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukaszu .....powycinac w sumpie przegrody to zaden problem ....moj sump jest na tyle duzy ze moglem sobie pozwolic na pare przegrodek wiecej :)......pewnie z pozniejsza wiedza i zdobywana praktyka nie jedno jeszcze zmienie


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.