Skocz do zawartości
Fajfer

Planowany sprzęt, proszę o opinie.

Rekomendowane odpowiedzi

Akwa 90*45*45, sump 60*40*40, około 40 kg LR, korale miękkie.

Przy tym wszystkim, co wymieniłem, myślałem nad następującym sprzetem:

pompa obiegowa OR 3500 (może trochę za duża, ale model niższy jest starsznie głośny),

cyrkulacja:

2x Tunze 6025 lub 2x Marea 2400 (jeszcze nie mogę się zdecydować)

odpieniacz Beast 400P,

oświetlenie DIY 6x 39W T5 ATI (Aqua Blue + Aktynic pól na pół).

No i oczywiście RO + DI.

Co sądzicie o takiej konfiguracji sprzętu, może coś powinienem zmienic?

Czekam na opinie :)

Z góry wielkie dzięki.


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,do tej wielkosci akwa daj 2xMarea 3200 .Mam ta 3200 i wcale tez nie dmocha tak mocno jak myslalem wczesniej,wiec ta 2400 to juz napewno bedzie slaba.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takze mi sie wydaje, ze 2x3200 bedzie OK. Chociaz obiegowka tez da sporo. Zawsze bedziesz mogl ustawic tak pompy zeby miekkich nie wyrywalo ze skaly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO, OR 3500 za mocna do takiego akwa. Odpieniacz potrzebuje aż takiego obiegu?

Poza tym zbyt cicha to ona nie jest.

Mam Eheim 1260, stoi na gąbce w sumpie i bardziej słychać MaxiJet w akwa, niż ją.

Po zakonczonym dojrzewaniu możesz się pokusić o DSB. Bedziesz miał załatwione NO3 raz na zawsze.

Jakbys mógł zrobić szersze akwa niż 45cm to nie byłoby źle.

Jeżeli masz możliwości, to nawet 60cm.

Byłaby super "głębia obrazu" a i możliwości aranżacji dużo większe.

Przy 45cm. ciężko będzie tak ustawić skały żeby czyścik magnetyczny nie zachaczał.

A jeszcze gdy korale podrosną, to już w ogóle.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa o takich wymiarach bo takie akurat dostałem.

Kumpel wylosował na zlocie w Krakowie, baniak jest z opi white z logo "aqua art".

Muszę sobie jakoś z tym radzić :)

@Piotr co do pompy obiegowej, radzisz więc zmienić na Eheim'a, a może jeszcze coś innego?


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fajfer,

to OK.

Z własnego doświadczenia proponuje Eheim. Może być 1260, a można też użyć "o oczko" słabszy model 1250.

Eheim 1250 - Q(wydajność)=1200 l/h Hmax=2,0m P(moc)=28W

Eheim 1260 - Q(wydajność)=2400 l/h Hmax=3,7m P(moc)=65W

Różnica w cenie jest jakieś 70%

Przy wysokości podnoszenia np. 1metr z pierwszej uzyskasz trochę mniej niż połowę wydajności nominalnej (przy typowych charakterystykach wydajność/podnoszenie)

Z drugiej przy tym samym podnoszeniu ok. 70-75% wydajności nomianalnej.

Jest duża różnica w mocy i duża różnica w cenie.

Trudno tu podpowiadać - sam zdecyduj który model będzie odpowiedniejszy do Twojego akwa ok. 180 litrów.

Reszta propozycji sprzętu (plus sugestie add. Marea) IMHO jest OK.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi.


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajfer- akwarium będzie stało w sypialni? Jeśli zależy Ci na ciszy, to zmieniłbym odpieniacz. Nie jest on cichy.

Co do pomp eheima- z tego co widzę pobierają dużo prądu w porównaniu do Aquabee np. eheim 2400 pobiera 65W, a aquabee: 2000-18W, 3000-45W.

To raczej spora różnica, ale z kolei aquabee- no bardzo ciche nie są, moja na początku szalała, teraz się chyba dotarła bo chodzi ciszej, albo ja się przyzwyczaiłem;)

Osobiście zmieniłem Besta na delteca mc 300, troche droższy jest, ale znacznie cichszy i pobiera tylko 9,5 W.

Nie wiem jak jest z marejami, ja mam tunze 6060 i nano6045 i jestem z nich bardzo zadowolony, szczególnie nano jest malutki, cichutki i taniutki;)

Ale marei nawet na oczy nie widziałem, więc się nie wypowiadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@olekszwarc Nano 6045 jest w przystępnej cenie, lecz do zbiornika 182 l brutto, to chyba ciut za mocny. A akwa bedzie stało w pokoju, gdzie przesiaduje nad papierami, moim azylu spokoju :)

Co do marea, koledzy na tym forum wypowiadają się pochlebnie, więc myślę, że nie będę zawiedziony. Postanowiłem zakupić dwie Marea 3200. Jeszcze się zastanawiam, czy nie dać za skałę Marea 1000, żeby przedmuchiwała wodę zza niej.


672L + 260L sump, Skiba Cone na RD, NewJet 8000, 4x BP 160W Cree ,2x Tunze 6105,2x Tunze 6055, 80 kg LR, Profilux III Ex + pompy dozujące, Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem 6045 bedzie akurat ale to przeciez zalezy od obsady. zawsze przeciez mozna dac 6025 i jak bedize za slabo to cos dolozyc np. MaxiJet'a.

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.