Skocz do zawartości
Piotr Jan Rogalski

Proszę o opinie nt artykułów dla nowicjuszy

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z licznymi skargami wielu "nowych", że aby coś znaleść na forum to trzeba się "przekopać" przez setki postów, oraz w związku kilkoma "genialnymi" pomysłami (m.in. zastosowanie piaskowaca lub skał bazaltowych) do podbudowy żywej skaly

część zagadnien i powszechnie panujących poglądów starałem się zebrać w jednym (dwóch) miejscu w dziale dla nowicjuszy http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=topics&s=15.

Projektujemy nasze akwarium

oraz

Co robić a czego nie robić w akwarium morskim – praktyka

Proszę o opinie (szczególnie tych bardziej doświadczonych) co do zawartości merytorycznej.

Chciałbym jedynie zaznaczyć, że powyższe (szczególnie drugi) artykuły nie są "jedynie słusznym" zaleceniem, a raczej "jak byłoby najlepiej".

Wiem, że wielu tu z powodzeniem prowadzi akwaria dość dalekie od ogólnie przyjętych zasad,

ale wydaje mi się, że lepiej będzie jak ktoś początkujący zastosuje np. 100% importowanj żywej skały,

niż by - nie mając żadnego doświedczenia - zaczynał od ożywiania tufu.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Piotr ta ja sie pospieszyłem bo odp. w drugim twoim temacie, ale skoro pytasz to odpowiadam KAWAŁEK DOBREJ ROBOTY.

Pytanie tylko czy chęć "nowicjuszy" w przeczytaniu zrozumieniu i skorzystaniu , będzie tak duża jak Twoje zaangażowanie w te dwa tematy.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie zaliczam się do tych bardziej doświadczonych, ale z racji zawodu pozwolę sobie ocenić :) Dobrze, że zaznaczasz, że: "powyższe (szczególnie drugi) artykuły nie są "jedynie słusznym" zaleceniem, a raczej "jak byłoby najlepiej"." to należało by nawet wytłuścić, bo zaraz pojawią się wątpliwości, czy może jednak można to czy tamto, bo brat kuzyna mojego kolegi to...

Widzę irytacja może być ostrą siłą napędową, tylko się nie załamuj jak za dwa dni ktoś wpadnie na kolejny pomysł z nurkiem puszczającym bąbelki :) Jedno czego żałuję, to tego, że nie było harnasiowej prezentacji i tego typu artukułów jak ja zakładałam akwarium...

pozdrówka


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artykul jest bardzo ciekawy, ale nadal pozostaje podstawowa kwestia - jak przekonac ludzi ktorzy zapragneli morskiego akwarium do jego przeczytania :)

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem poczatkujacy, jako morszczak. Dopiero 3,5 roku.

Jestem zachwycony jasnoscia i jakby nie patrzec radykalizmem porad, ale czego by nie powiedziec. Masz kolego J.P.R. racje i kazdy kto umie czytac ze zrozumieniem powinien te artykuly przeczytac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eeee tam, tyle tekstu i zadnych obrazkow...nikomu nie bedzie chcialo sie tego czytac.

Ps. Piotrek, doceniam twoja prace ale obawiam sie, ze twoj wklad nie zmniejszy liczby durnych postow. Podobnie bylo jak umieszczenie mojej prezentacji nie pomoglo...nawet nie wiem czy ja ktos przeglada.

Moze trzeba zrobic taki film instruktarzowy i umiescic go na forum?


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@harnas

co do fotek to wiesz doskonale ze co chwila sa linki do Twojej prezentacji :)

Pokazałeś wszystko co najważniejsze.

A ilość durnych postów ... cóż, przynajmniej będzie można "palcem pokazać" co dany delikwent ma przeczytać, zamiast wysyłać go na drzewo ... przepraszam, na google.pl

Mogę uwierzyć, że jeżeli ktoś ma do przeczytania 1000 postów, to mu się nie chce (chociaż bez tego to i tak daleko nie zajdzie), ale jeżeli ktoś ma do przeczytania np. FAQ lub gotowy projekt autorstwa SMK, albo do ogolądania Twoją prezentacje, a mimo to mu się nie chce, to spokojnie można kogoś takiego ignorować bo bez ciągłego doszkalania się nie utrzyma akwarium morskiego.

A co do oglądalności Twojej prezentacji - jakby nie było 3,5 tys.wyświetlen :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Artykuł bardzo dobry i konkretny. Mam cztery sugestie:

1. Wspomnieć o tym, że na powrocie wody tuż pod linią wody można wywiercić dziurkę, która w znaczący sposób zmniejszy ilość wody która grawitacyjnie wróci do sumpa.(ja taką informacje znalazłem bardzo późno, a pozwoliła mi ona podnieść poziom wody w sumpie o 7cm ~12l, co w małych zbiornikach ma znaczenie).

2. Już przy pierwszym opisie "komina", napisać że stosuje się zawór na zrzucie do kontroli poziomu wody.

3. Wspomnieć o grubościach szkła

4. Tak jak o DSB wstępnie wspomnieć o filtrze glonowym i refugium

Pozdrawiam


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mnie sie podoba pomysl:) ale dlaczego dopiero teraz ile ja musialem sie naszukac wszystkiego :):yes


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydrukowałam, przeczytałem , dałem a/a, przyda się .Dzięki . :yes


"~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 400l+80l+140l(glonowy);RO+DI;AM HQI 2x150w+2x54w actinic;APF600;Koralia4x3;Eheim 1262;FR 509."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem uwaznie FAQ i widze ze masz napisane "pomorze" ale powinno byc pomoze :) Sorry za czepialstwo ale mlodziez bedzie to czytac i ....

Z cala pewnoscia calosc uwaznie przeczytana pomoze :)

Powiem krotko jestescie Thebesciaki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zho

ale FAQ to autorstwa SMK.

Ew. napisz do niego na priv.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aj tam czepiacie sie :) - poprawiłem to "pomorze"


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forum czytam od bardzo dawna - malo wiem wiec niewiele pisze :) Ale korci mnie zeby tu napisac pare slow. I nie bedzie to do Piotra Jana ... (ktorego lubie czytac szczegolnie za RADYKALIZM POGLĄDÓW) czy SMK (ktorego lubie czytac szczegolnie za PRZECIERANIE NOWYCH SZLAKOW - wątki o Twoich kolejnych tankach i szybkosci ich podwstawania to wg mnie hiciory tego forum) czy Harnasia (ktorego lubie czytac bo potrafi PISAĆ PROSTO I ZROZUMIALE dodając zawsze do tego szczyptę wysokiej klasy humoru) - nie będzie to też do wszystkich pozostalych specow z tego forum, ktorych szczerze szanuje za wiedze - RESPECT.

A Będzie To Do BOSSA - właściciela serwisu:

Kazdy nowicjusz wchodzac tutaj czuje sie POWALONY NA GLEBE wielkoscia tego forum - ilosc postow, nasycenie wiedzą, itp, itp. A więc taki nowicjusz zaczyna czytac, szybko dochodzi do wniosku, ze akwa morskie to nie jest 2+2=4 tylko czasami 2+2=5 albo nawet 6.

A wiec drogi wlascicielu-zalozycielu. Zrob OBOK FORUM dzial z ARTYKULAMI pt. 'NOWY - ZACZNIJ OD TEGO' - w tym dziale wloz wszystkie artykuly, prezentacje wykonane przez forumowiczow ('co robic .. ' wg Piotra Jana, prezentacje Harnasia czy jak powstawal tank SMK). 5 - 10 konkretnych artykulow, ktore juz sa napisane - tylko przelozyc je tam, gdzie je najlatwiej znalezc.

To naprawde pomaga. Taki przyklad z serwisu anglojezycznego o hodowli konikow maroskich (nie pamietam adresu). Interesowalo mnie to swego czasu - znalazlem serwis, wchodze i mysle - 'no to teraz przekopujemy do rana to forum - moze cos znajde'. A tam na samej gorze pisze 'ZANIM ZACZNIESZ - PRZECZYTAJ TO'.Obok forum - prosto, latwo i szybko. Podstawowa wiedza, wrecz banaly dla posiadaczy zbiornikow, ale takie rzeczy sie szuka.

Wiem, ze jest dzial 'DLA NOWICJUSZY' - gwarantuje ci to, ze to nie jest to samo - post na forum, nawet 'przyklejony i zablokowany' to nie jest to samo co ARTYKUŁ. Wchodzisz na nowy serwis - jestes tam pierwszy raz - co robisz ? Najpierw czytasz artykuly a potem przekopujesz forum - przynajmniej ja tak robie. Szczegolnie wtedy, gdy je widac z daleka i jak byk pisze ' to jest wlasnie dla ciebie - nic nie wiesz na temat a tu dowiesz sie tego, co wazne - szybko i sprawnie. Z tą wiedzą mozesz isc dalej - czytac forum i zadawac pytania'.

Sorry za dlugasny post :))

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

POPIERAM!!!

Też spotkałem się z różnymi serwisami, w których w bardzo widocznym miejscu jest tekst w stylu "zanim zadasz pierwsze pytanie na forum przeczytaj ten wątek" lub coś w tym stylu. Ktoś nowy na forum powiniej w pierwszych "klikach" myszką trafić właśnie na te artykuły.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, naprawdę mam takie radykalne poglądy? :)

Fakt, jestem za przywróceniem w Kodeksie Karnym "najwyższego wymiaru kary", ale tak uważa podobno 70% społeczenstwa.

A co do meritum sprawy.

Coż ... na pewno pomysł bardzo dobry.

Tyle tylko, z tego co widzę, to głównym biznesem Przemka jest jego sklep i działalność gospodarcza, a forum dla miłośników akwarystyki morskiej jest przy okazji.

IMHO, żeby mieć taki artykuł o jakim mowa powyżej, to musimy go sami napisać.

SMK napisał FAQ i Przykładowy projekt akwarium, Harnaś zrobił prezentacje, AquaManiac napisał o karmieniu, ja starałem się zebrać nieprzemyślane pomysły których nie należy stosować, oraz samemu nie tak dawno zakładając 300 litrow nie byłem w stanie przewidzieć wszystkiego i napisałem na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić błedu który będzie potem ciężko poprawić.

Jeszcze jak SMK dokonczy Przykładowy projekt o większe akwarium oparte na reaktorze i mikserze lub pompach,

to byłby taki komplet wystarczający na początek przygody z morszczyzną.

Artykuł jak najbardziej.

Ale co miałby konkretnie zawierać?

Garść ogólnych zalecen? Ale do akwarium FO czy rafowego?

Metody jak osiągnąć te ogólne zalecenia? Z prezentacją sprzętu i nazw handlowych produktów? Ale z jakiego przedziału cenowego?

Konkretne rozwiązania techniczne? Z sumpem, z panelem, tylko podmiany wody?

Coś innego?

Z wydatną pomocą innych mógłbym się podjąc opracowania "pracy zbiorowej",

ale jak bardzo szczególowy miały być taki artykuł, aby

z jednej strony chciało się nowemu to czytać

a z drugiej aby po przeczytaniu artykulu ktoś nie stwierdził "ale dalej nie wiem jak założyć morskie".

Sam się taki artykuł nie napisze, więc trzeba się wziąć do roboty.

Są chętni?


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek - nie chodzi mi o to aby był jeden wielki artykuł sklepany z waszych tekstów - raczej o "zabiście" widoczny link do podstrony ze wszystkimi najważniejszymi topicami - czyli waszymi artykułami. Osoba "zielona" wchodząc na nano-reef wie wtedy gdzie szukać podstaw i zostaje automatycznie poinformowana o konieczności przeczytania (ze zrozumieniem) wszystkich tekstów przed zadaniem pierwszego pytania na forum.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto pamietac o tym, ze piszecie dla 'nieobeznanych'. W Ameryce jest takie powiedzenie: 'jak robisz cos dla zwyklych ludzi to najwazniejsze, zeby to bylo IDIOT-PROOF' :) A wiec zrozumiale. Dobry przyklad artykulu idiot-proof to FAQ SMK :)

A jesli chodzi o bossa i jego biznes (sklep) to wydaje mi sie, iz PR i marketing dla jego firmy, jaki robi ten serwis jest napewno namacalną wartością. Ja rybki (slodkie) trzymam w domu od zawsze, a na pomysl morskiego wpadlem wlasnie przez ten serwis - przypuszczam, ze nie jestem jedynym.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alef - ale weź pod uwagę, że osoby, które mają wiedzę i są tym samym uprawnione do tego typu pisania najczęściej bywają strasznie zaganiani tzn. jakieś biznesy, rodzina, dbanie o akwarium itp. Trzeba się cieszyć, że jest tych kilka artykułów. Nie można znowu podchodzić do tematu "weźmy się i zróbcie" :) - tego typu wątki są poruszane co jakiś czas.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego pisze, nie 'zróbcie', tylko 'pozbierajcie to co juz jest napisane'. Kwestia techniczna - przeniesc to co jest w inne miejsce - nazwac jakos ladnie i wywalic link do tego w punkt G strony głównej :)


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alef, ma IMO dobry pomysł. Ja bym poszedł o krok dalej i zlikwidował dział dla nowicjuszy. I tak najczęściej robią się tam specjalistyczne dyskusje, zupełnie nieprzydatne nowicjuszom a łatwiej by było zakwalifikować jakieś pytanie tematycznie a nie stażem pytającego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alef,

OK. że powinno to być napisane jasno i zrozumiale.

Dlatego pytałem, co mam poprawić albo napisać inaczej lub czy są jakieś błędy.

EDIT:

Np. kol.Filip kilka postów wyżej napisał co dodać do tamtego topic`u.

(z wyjątkiem MM które nie należy do podstaw, resztę starałem się uwzględnić)

kol. Roman Rozek wspomniał aby napisać o kominie zewnętrznym jako alternatywie dla wewnętrznego.

Zaproponowałem, aby Roman (w koncu zna się na tym najlepiej :) ) dopisał akapit, to sie wstawi z adnotacją, że autorem jest Roman.

Oczywiście mogę poprawiać tekst, ale muszę wiedzieć co zmienić i jak to ma wyglądać, aby było zrozumiałe.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.