Skocz do zawartości
Zbyszek1305765949

DI - Reaktor

Rekomendowane odpowiedzi

Wydlubalem wlasnie Filtr -DI , jak wspominalem rano , wykorzystalem ta siatke z membrany RO , widoczna w tym malym niebieskim siteczku , mysle ze w podobny sposob wykonam filtr PO4 tyle ze zrobie go o wiekszym przeplywie wody .

pozdr...

1545-d.jpg

1545-d1.jpg

1545-d3.jpg

1545-d4.jpg

1545-d5.jpg

1545-d6.jpg

1545-d7.jpg


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jasne jasne, te konczenie to wraca u ciebie jakos okresowo :) co 4 puszke tangitu :D :wink :) ???


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakiej szerokości są te szczeliny ale wyglądają na takie co przepuszczą żywicę. Ziarenka MB 400 są naprawdę małe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrniew :

Nie będzie problemu z ziarenkami , bo przeciez nie ma tam takiego cisnienia żeby wydmuchało.

Po drugie jęsli taki kubełek bedzie zasypany powiedzmy do połowy , to sitko wcale nie jest potrzebne.

Zgadza się ale misteria wykonania sitek może sugerować, że mają one jakieś zadanie. Jeśli nie mają "sitować" to po co w ogóle są?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem wczesniej reaktorek DI bez sitek i zawsze gdzies sie te kuleczki pod nogami walaly , drobne to cholerstwo strasznie , potrafily wyplywac z Reaktorka :]

Siatka nie przepuszcza tych ziarenek jest nawinienta w rulon i swietnie spelnia swoje zadanie .

Zauwaz ze to sitko na zdjeciahc jest duze , w rzeczywistisci ma niecale 3 cm wysokosci , naciecia sa drobniutkei a siatka jeszez drobniejsza i zwinienta w rulonik czyli jakby zlozona kilkakrotnie warstwa po warstwie tworzac jeszcez szczelniejsza siatke .

Bardzo mozliwe ze i Rowy nie przepusci , absorber Knopa nie przeleci raczej napewno a slyszalem ze i Rowa jest roznej grubosci .

pozdr...


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rs :

Nie wiem jakiej szerokości są te szczeliny ale wyglądają na takie co przepuszczą żywicę. Ziarenka MB 400 są naprawdę małe.

Nie wiem jakie sa ziarenka MB 400 bo nie uzywam takiej zywicy , moja nie przelatuje :]


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swir2 :

Nie wiem jakie sa ziarenka MB 400 bo nie uzywam takiej zywicy , moja nie przelatuje :]

@Swir2, jakiej żywicy używasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korallen-zucht (ostatnio wszystko kupuje od nich ) i ta nie przelatuje przez to siteczko , ale mysle ze wielkosc ziarenek zywicy DI jest podobna do kazdych innych .


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu służy ten reaktor DI?

I w czym jest lepszy od zwykłej puszki na DI za 100zł?

Pytam bez żadnego podtekstu, bo po prostu nie wiem.

Co innego absorber fosforanów. W tym nie ma gotowych, tanich rozwiązan fabrycznych.

Być może w następnym zbiorniku, od samego początku pomyślę o Rowaphos.

U siebie skoncze ten (chyba nieudany-ale pouczający) eksperyment z niepodawaniem kalkwasser.

Przez ponad pół roku glony żywiły się zmagazynowanym w skałach PO4 (karmiłem b.skromnie tylko płukanymi mrożonkami, a mam tylko korale i bezkręgowce) i jakoś nie widzę, żeby glonom się żarcie konczyło :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie andrniew , a ten ktoy wykonalem jest przynajmniej na 4-5 litrow zywicy , malunki za 100 zloty mnie kompletnie nie interesuje , nawet jak go ktos do mnie za friko wysle .

pozdr...


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten duzy lepiej oczyści wodę? Czy chodzi o mniejszą częstotliwość wymiany wkładu?

Absolutnie nie polemizuje, opiszę tylko swoje doświadczenia.

Mam dual TDS podłączony miedzy RO a DI oraz za DI.

Mam membrane 100 GPD, i w najlepszym razie za RO pokazuje 5 ppm.

Kiedyś przez duższy czas nie wymieniałem żywicy, za DI pokazywało mi 2 ppm, gdy wymieniałem żywicę (w puszce za 100zł) to pół centymetra na górze było ładne żółte, poniżej ciemnobrązowe i dalej prawie czarne.

Gdy ostatnio wymieniałem żywicę gdy TDS za DI zaczał pokazywać 1 ppm. to żywica w połowie była żółta, w połowie ciemno brązowa.

I tak kombinuje, czy nie założyć drugiego DI szeregowo za pierwszym.

Bo skoro żywica w połowie żużyta daje juz odczyt 1 ppm, a z RO leci na nią 5 ppm, to jak po pierwszej DI zacznie lecieć na drugą nawet 3 ppm, to pierwsza będzie już na 100% zużyta.

Wtedy drugą dam na miejsce pierwszej, a tamtą wymienie na nowa.

Na początku będzie wiekszy koszt o jedną puszkę więcej i jeden zasyp żywicy więcej,

ale potem będę wykorzystywał DI na 100%, a nie wyrzucał po 50% zużycia.

Przynajmniej na dzien dzisiejszy tak to widzę :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrek, jak ja miałem akcję, że po podmianie korale brązowiały, TDS pokazywał 0 i żywica optycznie nie wskazywała stanu zużycia. To, że jest brązowa - to jest nie dobrze. Nie oceniaj żywicy po kolorze :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na poczatku odsypywalem polowe zywicy. Ta z gory dawalem na dol i uzupelnialem ja nowa. Jednak jak zaczalem cala na raz wymieniac to wydaje mi sie, ze korale lepiej reaguja.

Tez pomysle o dwoch DI i zamontowaniu jednego TDSa pomiedzy pierwszym DI, a drugim. Koszt to tak jak Piotr napisal, dodatkowa puszka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lukasz.PL :

Ja na poczatku odsypywalem polowe zywicy. Ta z gory dawalem na dol i uzupelnialem ja nowa. Jednak jak zaczalem cala na raz wymieniac to wydaje mi sie, ze korale lepiej reaguja.

Oficjalnie piszę - jesteś betonem- niech to nowi akwaryści przeczytają - masakra :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miernik TDS pokazuje ogolna ilosc rozpuszczonych soli, ale nalezy pamietac, ze nie pokazuje wszystkiego co jest w wodzie. Poza zwiazkami, sa rozne zanieczyszczenia, ktorych TDS nie wykaze.

Oczywiste jest, ze nawet jak TDS by pokazywal zero to w wodzie byly by zanieczyszczenia, nie ujete w postaci cyfr innych niz zero na wyswietlaczu. Tak skrotowo mowiac, potrzebne sa TDSowi jony aby zaczal cos wyswietlac. Oczywiscie odpowienie ich stezenie, a do tego czasu juz czesc niepotrzebnych substancji dostalo by sie do akwarium (zarowno rozpuszczonych jak i zawieszonych w wodzie).

Skoro na gorze zywica byla jasna, a tylko na dole brudno ciemna to oznaczalo dla mnie, ze ta na gorze jest jeszcze dobra. TDS nie jest dokladnym urzadzeniem, szczegolnie ze tak jak napisalem wyzej pokazuje tylko substancje rozpuszczone w wodzie.

Tym samym podczas wymiany calego wkladu, woda jest lepiej filtrowana, co ma oczywiste odbicie na wygladzie i samopoczuciu naszych podopiecznych.

Pomysl Piotra jednak jest lepszy, gdyz druga puszka z DI pozwalala by na nie pokazywanie na wyswietlczu TDSa za druga puszka nigdy tej jedynki wskazujacej na czas wymiany zywicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie 3 raz piszę posta ... chyba odinstaluje to MS Vista bo coś za bardzo "przewiduje" co chciałbym zrobić, a w dodatku błędnie przewiduje :)

@Rebciu,

ta akcja z żywicą DI to jest to o czym mi kiedyś mówiłeś z "regeneracją" żywicy? Czy jeszcze coś innego?

Ja oceniam stopień zużycia żywicy DI w najgorszy możliwy sposób, mianowicie po wyglądzie akwarium. Gdy widzę pierwsze symptomy, to sprawdzam na TDS, co on tam pokazuje. Wtedy jest (na ogół) już 1 ppm i pora wymienić żywicę. (niech nikt się nie waży naśladować mnie - TAK NIE WOLNO ROBIĆ)

No i gdy wygląd akwa i wskazania TDS mówią, że pora wymienić żywice to wyjmuję puszkę i patrzę jak to wygląda.

I gdy jest 1 ppm to żywica jest brudna tak pół na pół. Jaka by nie była i tak idzie do śmieci.

No bo przecież nie włożę z powrotem do puszki używanej żywicy DI !!!

Gdy na TDS było (przez jakiś czas) 2 ppm to brudna była tak w 90%.

Ciekaw jestem, jak by wyglądała gdyby było 3 ppm - ale przecież nie będę do akwarium wpuszczał 3 ppm - stąd pomysł o drugim DI.

Poza tym, skoro z RO leci 5 ppm (przy membranie 100 GPD) to nawet jak za pierwszym DI byłoby 3 ppm, to i tak nie byłoby źle.

Wtedy bym poczekał, aż będzie 5 ppm za pierwszym DI i wtedy zobaczył jak będzie wyglądała ta żywica.

A już tak na marginesie, to do Profiluxa będę potrzebował drugiego pH i zastanawiam się czy nie kupić kombi modułu z przewodnością do 2mS do pomiaru wody RO.

Dałoby się skontrolować wskazania TDS.

(przewodność do wody słonej mam z redox kombi moduł)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem tego linku wogole nie pokazywac , ale widze ze musze .. najpierw zorientujcie sie , poczyzatjcie , popatrzcie jak wyglada prawdziwy filtr i ile zawiera litrow wkladu , a poznije pogadamy .(popierdulki o 1 litrze wkaldu malo kogo dzisiaj interesuja ) chyba ze nie che sie miec ladnego akwarioum to tak .

Filtr DI


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ta kwygladaja mniejwiecej podobnie siteczka jak w moim :] zreszta zamowilem sobie od nich orginal i pare pustych säuli .

sitka

pozdr...

Ps; Nie chce mi sie z wami gadac , po za tym ja wam dobrze radze , wy sobie robcie w waszych akwariach jak chcecie :) ja wiem swoje .


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj mamy osobno zywice do kupienia z ulotka mowiaca nam o jej regeneracji i mysle ze byloby dobrze ja przeczytac i dowiedzeic sie co ma nam do powiedzenia firma specjalizujaca sie w tej dziedzinie od wielu lat , uwazam ze lepiej czytac tych ktorzy sie tym zajmuja niz cyztac gdzie indziej pierdoly w necie nie zgodne z prawda ...tzw; bla bla bla ...

zywica


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, to inna przygoda :). Najlepiej określić sobię, w zależności od objętości żywicy, akceptowalną ilość litrów wody jaka może być przez tą żywicę przepuszczona. Myślę, że przy zwykłych 10 calowych pojemnikach jest to 500-700l i potem trzeba zrobić wymianę na nową żywicę DI.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.