Skocz do zawartości

Historia edycji

_Artur_

_Artur_

36 minut temu, VDR napisał:

Tylko co to ma wspólnego z dokładnością pomiaru ?  Dokładność pomiaru MA887 to +-2 ppt. Jednym słowem solanka może mieć 33pt a on może pokazywać 35ppt. A systematyczność pomiaru nie oznacza, że błędu nie ma.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że na próbie kilkudziesięciu pomiarów na dwóch różnych akwariach, dwa różne refraktometry będą pokazywały takie same wyniki, czyli według Twojej logiki - przekłamywały dokładnie o tyle samo mimo, że zakres to +/- 2ppt? Czy może według Ciebie jeden i drugi refraktometr pokazuje o przykładowo 2ppt za wysokie zasolenie na każdym pomiarze? Miałem do dyspozycji na jeden pomiar jeszcze trzeci refraktometr i to samo pokazywał. Chyba, że w praktyce te +/- 2ppt wygląda tak że zrobię pomiar wyjdzie mi powiedzmy 37ppt, po czym zaniepokojony tym faktem zrobię kolejne 30 pomiarów i każdy pokaże mi 35ppt. W praktyce to się nie zdarza, ale nawet jeśli to ja się czymś takim nie przejmuję, bo tego typu błąd występuje Hance 713 na PO4. Robię kilka pomiarów pod rząd (na dwie fiolki) i  jeśli pokazuje mi przykładowo 0.03, 0.02, 0.03, 0.07, 0.03 to wiem, że prawidłowy wynik jest między 0.02, a 0.03 a nie 0.07. I pokrywa się to z ICP-OES.

_Artur_

_Artur_

15 minut temu, VDR napisał:

Tylko co to ma wspólnego z dokładnością pomiaru ?  Dokładność pomiaru MA887 to +-2 ppt. Jednym słowem solanka może mieć 33pt a on może pokazywać 35ppt. A systematyczność pomiaru nie oznacza, że błędu nie ma.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że na próbie kilkudziesięciu pomiarów na dwóch różnych akwariach, dwa różne refraktometry będą pokazywały takie same wyniki, czyli według Twojej logiki - przekłamywały dokładnie o tyle samo mimo, że zakres to +/- 2ppt? Czy może według Ciebie jeden i drugi refraktometr pokazuje o 2ppt za wysokie zasolenie na każdym pomiarze? Miałem do dyspozycji na jeden pomiar jeszcze trzeci refraktometr i to samo pokazywał. Chyba, że w praktyce te +/- 2ppt wygląda tak że zrobię pomiar wyjdzie mi powiedzmy 37ppt, po czym zaniepokojony tym faktem zrobię kolejne 30 pomiarów i każdy pokaże mi 35ppt. W praktyce to się nie zdarza, ale nawet jeśli to ja się czymś takim nie przejmuję, bo tego typu błąd występuje Hance 713 na PO4. Robię kilka pomiarów pod rząd (na dwie fiolki) i  jeśli pokazuje mi przykładowo 0.03, 0.02, 0.03, 0.07, 0.03 to wiem, że prawidłowy wynik jest między 0.02, a 0.03 a nie 0.07. I pokrywa się to z ICP-OES.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.