Skocz do zawartości
wildschek

Co z tym KH - leci w dół

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z KH a mianowicie jest za niskie - tak mi sie wydaje przynajmniej

Akwarium 300 litrow zalane ponad 3 miesiace temu , podmiany w ilosci 10 % co 2 tygodnie , zycia nie wiele kilka miekkich , slimaki turbo, krewecia ,2 blazenki percule , 1 hepatus , Swiatelko HQI 1x 150 -13000 spectra+ ; 2x ATI Aktynika 54 ;2 x 39 ATI Blue

Glony w sumie poschodzily parametry wydawaly sie byc ustabilizowane Ph - ok 8,0 KH NO3 i NO2 na 0 Amoniak nie mierzalny KH 9 CA 430 ale od pewnego czasu jakies z 10 dni temu zauwazylem ze glony wapienne

fioletowe jakby wyblakly zrobily sie zoltawe zmierzylem parametry wody i stwierdzilem ze spadlo KH i PH. W tej chwili paramtery sa CA 420 , PH 7,8 ( wieczór ) ; KH 5 !!!! Zwiazki Niebezpieczne na O , MG - nie mierzony

od poczatku nie suplemntuje dodatkowo niczym , mysle ze na razie wystarczy sol z podmianek stosuje Kenta , zastanawiam sie nad Ballingiem ????

Czy to ze jasnieja glony wapienne to skutek niskiego KH ??? Jak rozsadnie podbic KH i czy wogole to robic a moze cos nie tak z poziomem MG ??? Co radzicie ?? Z gory wielkie dzieki za odpowiedzi .

Pozdrawiam


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH 5 to jest niebezpieczny poziom , zwłaszcza że kh jest najwazniejszym parametrem. Same podmiany wody nie wystarczą. Musisz wybrać którąś z metod dozowania związków wapnia , czyli : balling , reaktor lub gotowe roztwory podawane za pomoca pomp dyfuzujnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mam zamowieone preparaty do Ballinga tylko jest problem z ich dostaniem

ale moze w tym tygodniu beda w POCH jakies problemy .. ale co zrobic na juz doraznie do czasu rozpoczecia Balinga ????? Wiem yze to jest niebezpieczny poziom a nie wiem jak go podwindowac u nas jedynie do dostania jest KH - Plus Sery - Czy go zastosowac doraznie ????? A moze po prostu Soda oczyszczona ... No i jak zaczac dozowac balinga przy tak niskim KH ???? Moze jakims np. Sery KH-Plus prepratem podbic powoli do 7-8 i wtedy zaczac Balinga

sam nie wiem co robic z tym KH ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze KH, ale masz za niskie PH - jak wieczorem masz 7.8 to rano pewnie z 7.70 albo i gorzej - a to juz horror sie moze zaczac. Z 2 strony testom nie mozna wierzyc w 100% i to bez wzgledu na marke. Wydluz swiatlo to Ci sie PH podbije. Co do wapiennych to maja tez taka tendencje ze nie lubia jak sie cieplej robi - sprawdz czy sie temp nie podniosla.


180x75x75 + sump 240litrow + fragowe 150x60x20, 2x400W+8x39W, Fragowe 6x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Simon,

rozjezdza sie pH gdy kH niskie.

Co nie zmienia faktu, że jeżeli pH 7,8 pod koniec cyklu świetlnego, to za mało.

@wildschek,

jak najbardziej preparat na podbicie kH, moze być kH Plus, ale do firmy Sera osobiście nie mam zaufania.

Wole np. Knop.

Mg warto mierzyć !!! bo sam pomiar Ca jeszcze o niczym nie mowi.

Mozesz miec nawet wysokie Ca, a glony wapienne będą bieleć, bo przy niskim Mg nie mają możliwości pobierania Ca z wody.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperature mam 26 stopni a swiatlo wydluzyc swiecenie ???? Nie wiem czy znow jakies glon sie nie przyplacze ? Swiece w takim cyklu

T5 9.15 - 23-15 ( Aktynika 2 x 54 ATI ; 2 x 39 ATI BLUE)

HQI 13-30 - 22-15 ( HQI 13 000 pacyfic + spectra)...

A co z tym preparatem SERY KH- Plus stosowac doraznie tylko do podbicia czy nie ???? Acha wlasnie przyszly przed chwila do mnie te adczynniki do Ballinga

tzn Wodorowęglan Sodu NaHCO3 ( KH ) i CaCL2 - czyste i pytanie czy podbic moze to KH samym, NaHCO3 ???? ale ile dziennie na moj baniaczek tj akw 300 litrow + sump 80 litr ????


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda Ballinga http://www.aquarium.boleslawski.de/Metoda_Ballinga/metoda_ballinga.html

IMO, cykl świetlny masz dość długi.

U mnie bardzo dużą rolę w pH odgrywa ilość CO2 w powietrzu w pokoju w którym stoi baniak.

Do tego stopnia, że woda RO/DI stojąca w otwartej beczce w pokoju po 4 dniach osiągneła pH 5,4 !!!

Na samym otwartym oknie różnica pH w akwarium jest jakieś 0,3 stopia.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam chyba wszystko o tej metodzie - tylko pytanie czy zaczac stosowac ja od podbicia KH czyli dozowac najpierw 1 roztwor (KH) ???? W koncu to KH jest bardzo niskie ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiście najpierw bym parametry doprowadził do optymalnych wartości, i po osiągnięciu tego poziomu zaczął dozować,

ALE ... to ja bym tak zrobił.

W morskim nie warto opierać się wyłącznie na zdaniu jednej osoby :)

Poczekaj na wypowiedzi innych.

EDIT:

Pierwszą odpowiedź dostałeś o jednej z najbardziej kompetentnych osób :) na tym forum.

Zapytaj Andrzeja na priv co o tym myśli.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzies juz tez czytalem na forum i temat byl faktycznie nie raz omawiany i fakt o ile sobie przypominam to ludzie wypowiadajacy sie na temat Ballinga mowieli ze najpierw wyrownac parametry wody / zeskalowac optymalnie paramtery CA , KH , PH i zaczac stosowac ballinga .... ale

#Piotr#

osobiście najpierw bym parametry doprowadził do optymalnych wartości, i po osiągnięciu tego poziomu zaczął dozować,

tak ale czy mopge starac sie wyrownac to KH , podbic je na poczatku tylko jednym roztworem ballinga tj. NaHCO3 ??? Czy moze zastosowac do podbicia ten preparat Sery KH-Plus a potem stosowac pelnego Ballinga ??


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do szklanki cieplej RO dodaj lyzeczke od herbaty NaHCO3 i po wymieszaniu powoli, z przerwami wlej do sumpa. Po 2 godzinach prztestuj wode i bedziesz wiedzial o ile kh sie zmienilo. Wiecej tego dnia raczej nie dodawaj.:)

Gdyby po wyrownaniu parametrow kh nadal szybko spadalo, to proponuje przygotowywujac wode do podmianki, podgrzac ja (25°:)), dodac lyzeczke NaHCO3 i dopiero po wymieszaniu - sol. I tak co tydzien, az bedziesz wiedzial ile sypac.

I nic sie nie martw; podnoszac kh ustabilizujesz pH (prawdopodobnie na wyzszym poziomie :D).

Mg tez podniesiesz Ballingiem, zeby stosowac Ballinga:D.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem to Mg i zeby ustabilizowac Kh i Ph musisz zadbac o Mg

w przeciwnym wypadku bededziesz sie tak bawil w nieskonczonosc, sam tak mialem w poprzednim zbiorniku.

a pomogl oczywiscie balling, ktorego lalem wedlug dawkowania podanego na stronie boleslawskiego i co tydzien przed podmiana wody robilem testy badajac Mg Ca i Kh a Ph pod stalym nadzorem lajona

testy podpowiedza tobie czy lac wiecej czy mniej zajmie to troche czasu ale jest bezpieczne wiec jezeli zwierzaki nie wykazuja stresu to bym tak zrobil


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

krzysiek ma racje.

ballinga zaczynasz od malej dawki. monitorujac parametry stwierdzasz ,czy trzeba zwiekszyc ,czy zmniejszyc dawke.uwazam ze przy tej metodzie nie musisz "wyrownywac" parametrow, bo dobieranie wystarczajacej dawki zajmuje troche i w tym czasie parametry tez beda lekko sie zmieniac.

natomiast z wlasnego doswiadczenia oraz rad kolegow ktorzy maja reaktor i/lub mixer stwierdzam ,ze "wyrownanie" parametrow jest sprawa podstawa. inaczej bardzo ciezko bedzie uzyskac stan rownowagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wielkie dzieki za porady wszystkie , cieszy mnie ze te wszystkie porady sa zbiezne wiec na pewno sa tez wlasciwe oparte na wlasnych doswiadczeniach. Zrobilem tak bo nie mialem wczoraj jescze tylu wypowiedzi a cos trzeba bylo zadzialac :con Odmierzylem na elektronicznej dokladnie 168 g czystego NaHCO3 i powolutku wsypalem do wody po RO/DI (25 StC) cala zawartosc . Dokladnie wymieszalem i jak wodda w PET zrobila sie czysta wlalem 10 ml do sumpa . Przemierzylem po 3 godzinkach na zawratosc KH i wartosc poniosla sie z 5 na 6 czyli juz jakby lepiej ... Nie wiem czy jest to wlasciwe postepowanie i czy wlewac po 100 ml czy tez wiecej zwracajac uwage na KH no i inne parametry ?????


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak mozesz to lej odrazu wszystkie roztwory ballinga wtedy uzyskasz rownowage, takim sposobem jak robisz to bodbijasz Kh tylko chwilowo i pewnie Ph leci w dól, po kilku godzinach bedzie spowrotem 5.

jak zwierzaki sa w pozadku to lej ballinga a testy rob raz w tygodniu i wtedy zadecyduj czy lejesz odpowiednio czy trzeba zwiekszyc. jak bedziesz robil testy codziennie to zwariujesz.

Nie wypowiadal sie Piotr1 a szkoda bo on ma duze doswiadczenie z ballingiem


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dowiedz się wreszcie, ile masz Mg.

Bo samo Ca jeszcze o niczym nie świadczy.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ciekawe jak mam sie dowiedziec jak nie ma nigdzie testow na MG gdzie nie pytam to sa jakies dziwne kombi u mnie w Opolu w sklepie sa ale SERY za 100.

Nie wiem czy warto znow kupowac taki zestaw CA/MG TM slyszalem o tych wlasnie zestawach ze nie sa wiarygodne ... ale moze sie myle ... nie mowic juz o jakis lepszych Saliferta np.. po prostu nie ma... Nie wiem czy kuic ten Sery mysle ze to strata sianka na Sere w opcji slonej ..

#Piotr# Mowisz zeby lac od razu ???? 2 roztwor ?? nawet przy tak niskim KH ??

No ok nie ma problemu ale nie wiem czy dobrze doczytalem gdzies kiedys o Ballingu zeby wyrownac paramtery i kiedy beda wlasciwe co 48 godzin sprwdzic spadek wapnia CA wartosc potem dzielic na pol i wyjdzie jaki jest spadek dzienny ... potem do tabeli i dobrac jaka wartosc wlewac w ml na dzien kazdego z roztworow ... ale rowniez bylo tam tez napisane zeby zaczynac od powiedzmy 30 ml kazdego z roztworow na 100 l wody .... Czyli na moje 300 akwarium + 80 sump to trzeba by bylo gdzies wlewac dziennie w okolicach 100-120 ml kazdego z roztworow ???

Mam jeszcze kilka zapytan

1. Czy ma to jakis zanczenie o jakiej porze wlewac ???? Rano czy tez moze wieczor lepiej ???

2.Jak jest tak naprawde z tym III roztworem Ballinga (Sol mineralna bez NaCL )??? czy tragedia bedzie jak zaczne go podawac dopiero przy podmianie - dopiero mam zamiar zamowic i tez sie wacham czy w ogole zamawiac bo tez wyczytalem gdzies ze ten III roztwor to niby na trzymanie zasolenia ? - ale niby jak sie "normalnie" podmienia wode powiedzmy 5-10% tygodniowo i wezmie sie od razu pod uwage podwyzszony stopien zasolenia spowodowany dozowaniem roztworami ballinga to nalezy skorygujac te wartosc / obnizajac zasolenie wody przeznaczonej do podmiany / - ....??? To wtedy niby nie trzeba III roztworu w ogole robic ... co o tym myslicie ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wildschek ten test TM Ca/Mg jest dobry i wiarygodny.

Co do metody Ballinga - jeśli masz takie pomysły (rezygnacja z soli bez NaCl) :) to może powstanie nowa metoda - "metoda wildscheka" :) Nie zrozum nie źle ale jeśli decydujesz się na Ballinga to lej go do zbiornika i tyle bo kombinowanie może się skończyć nieciekawie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu : Jak najbardziej ja tez jestem tego zdania zeby lac trzy roztwory ! I na pewno nie jest to moj pomysl czy metoda... Ale tak jak mowie gdzies wyczytalem na tym forum ze niby tak jest z tym III roztworem - ale ok nie ma tematu tym bardziej ze tez uwazam to za jakies dziwnie smieszne eksperymenty ktore faktycznie moga sie nieciekawie zakonczyc ... A co z tym podawaniem rano czy wieczor czy ma to jakies wieksze znaczenie ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sol bez NaCl jest po to bez NaCl(soli kuchennej) zeby nie podnosic zasolenia a uzupelnic inne sole potrzebne w zbiorniku, podejzewam ze zle zinterpretowales to co przeczytales.

jezeli chodzi o lanie too ja lalem wieczorem i bylo ok

widzialem chwilowy spadek Ph po wlaniu wiec chyba lepiej wieczorem niz rano

przy tak rozjechanych parametrach lej wedlug ilosci podanych na stronie i po tygodniu zrob testy lub dla bezpieczenstwa zmiejsz dawke o 25%

ja ci radze: rob jak uwazasz


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumujac ! - Majac wapno na poziomie jak u mnie bylo na pozimie 420 , KH 5 i pH 7,8 zaczynac od wszystkich roztworow ???

A dla mojego przypadku czyli 380 wody w obiegu zaczynac od .... no wlasnie az sie boje od ilu zaczynac ?? od 100 ml kazdego z III roztworow osobno ? I obserwowac parametry PH , CA , KH ... a co jesli przedobrze z CA w koncu jest juz w miare normalne 420 ????


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wildschek

Gdybym mial Ca na poziomie 420 to bym go nie ruszal.

@Krzysiek 1

Rozumiem to troche inaczej (a moze tak samo?:)):

w Metodzie Ballinga, gdy podnosimy Mg to "produktem ubocznym" jest NaCl. Dlatego przy podmianie wody zaleca sie zamiast 167g soli morskiej dac 50g soli bez NaCl. Ma to uspokoic wszystkich, ktorzy obawiaja sie przesuniecia jonow.:)

Moze ktos juz zna akwarium gdzie to nastapilo? Ja jeszcze nie.

Dla uspokojenia dodam, ze podmieniajac tygodniowo 5-10% wody poziom NaCl moze wzrosnac tylko do pewnego nieprzekraczalnego pulapu, i prawdopodobnie pozostanie jeszcze za niski zeby nasi podopieczni okazywali jakies ujemne objawy.:D

Wildschek dobrze gdzies wyczytal:D

"kH leci w dol": dlaczego trzeba wyrownac poziom Mg: Mg buduje pary jonowe z wiecej niz polowa jonow karbonatu. Przez to jest mniejsza ilosc wolnych jonow, gotowych do reakcji z Ca. W ten sposob, po wyrownaniu poziomu Mg dochodzi do stabilizacji Ca i kH.

Jednak nie mozemy przesadzac z dodawaniem Mg, bo moze dojsc do nienaturalnie wysokich poziomow Ca i kH. (Jakos tak to bylo:D)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani

chemikiem nie jestem naszczescie bo bym chyba zwariowal probujac zrozumiec to wszystko co dzieje sie w zbiorniku :):)

teraz mam mixer i reakor i wszystko gra ............. poza Mg


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#Stani# No wlasnie o to mi chodzilo i dalbym obciac .... glowe ze to wlasnie gdzies tu czytalem i popwiem jeszcze ze dosc ciekawie to bylo opisane jak to jest z tym III roztworem ... ale to juz nie ma zanczenia bo wlasnie zamowielem Preisa - ponoc dobry .

#Stani# to powiedz co i jak zrobic z tym Ballingiem jak czego do cholery dozowac w takim dziwnym przypadku jak moj gdzie wapno jest dosyc wysokie 420 w zaleznosci Ca - KH ??? Bo juz zglupialem i nic nie wiem dozowac wszystkie preparaty czy tylko do czasu podbicia na wlasciwy poziom roztwor KH ??? A jak bedzie wlasciwe KH i Ca zaczac lac wszystkie III roztwory . A Mg jezeli bedzie niskie to podbic takze Mg ... Jutro zmierze Mg testy juz do mnie ida bo moze te Ca nie jest az takie poniewaz zmierzone Sera Mg Test - wiec sprawa dyskusyjna . Ida testy TM Ca/Mg wiec cos bedzie mozna wiecej powiedziec ..

A co do tej soli Preis-Mineral-Salz to tez rozrabiac jak TM ???


Akw 840L (200x70x60h) + sump 300L Odp :DELTEC AP851 ,obieg Deltec 4745; cyrk. 2 x Koralia 8 ; 3 x 150HQI +4x80W + 2x54W + Deltec KM500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko - to nasze motto:D

Sprawdz najpierw Mg (raczej nie Sera:)). Znajdz jakas butelke (moze byc po napoju wyskokowym, i zrob odpowiedni roztwor Mg - kubek jednego proszku i 1/8 kubka drugiego, zalej RO i wymieszaj.

Gdybys w akwa mial za malo Mg to chlupnij trzy gule do sumpa i na drugi dzien sprawdz poziom. I tak dalej az do wyrownania.

Dopiero gdy Mg bedzie o.k. to sprawdz Ca , kH i pH.

Wtedy pomyslimy co dalej.

Daj sobie troche czasu z wyrownywaniem Mg (kilka dni).

Ta sol mineralna rozpuszcza sie znacznie gorzej od soli morskich.

Co do dozowania, to oczywiscie zalezy od ilosci dodawanego roztworu Mg. Jak widzisz ja dozuje na gule i ciezko bedzie:). Ale kiedys sobie policzylem (czy tylko pomyslalem), ze jak na 20 l wody do podmianki (1x/tydzien) dodam lyzeczke od herbaty soli bez NaCl i reszte wyrownam dodajac normalna sol morska, to to jest lepiej niz gdybym nic nie dodawal.

@Krzysiek

Tez nie jestem chemikiem i czasami dziwie sie, ze inni sa:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.